• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
24 Kasım 2015 Salı

Umarım doğru değildir

Ülkemizde gençlerin bilim, proje, patent çalışmalarına olan ilgisi maalesef pek iyi değildir. Yıllar içinde de bunu geliştirme konusunda pek yol aldığımız söylenemez. Ayrıca bu alanda üretken olamadığımız içinde GSMH içinde bu tür üretimin payı da yok denecek kadar az. Tabii şunu da unutmamak gerekiyor ki bu alanlarda gelişemediğimizde maalesef orta gelir tuzağı mahkûmiyetine son vermemiz de pek mümkün görünmüyor. Bunu yapmanın tek yolu da eğitim sistemini buna uygun hale getirmek ve şüphesiz bunu destekleyici faaliyetler yapmaktır.

TÜBİTAK bilim olimpiyatları az da olsa bu alanda bizim için umut ışığı konumundaydı. Her yıl farklı alanlarda yapılır ve öğrenciler büyük heyecanla bu yarışmalara katılır derece alanlar dünya finallerinde ülkemiz adına yarışırdı. Bunun sonunda da başarılı olan öğrencilere üniversite girişte ek puanlar verilerek teşvik edilirdi. Böylece ülkemizde bilim, teknoloji, patent kavramları azda olsa umut olarak var olurdu. Dün bir haber aldım inşallah doğru değildir dediğim haberlerden bir tanesi; TÜBİTAK bu yılki bilim olimpiyatlarının yönergesini açıklamış. İlginç olan bu yönergede garip değişiklikler var. En ilginç değişiklik ise öğrencilerin proje yaptıkları alanda başarıları sonucunda aynı alanda üniversiteye yerleşmek istediklerinde aldıkları ek puanların kaldırılmış olması olmuş. Yeni yönergede “Yarışmada derece alan öğrencilerin faydalandığı ek katsayı uygulaması YÖK tarafından kaldırılmıştır.” İbaresi yer alıyor. Peki bu ne ilginç bir karardır bunun mantığı yapılışındaki amaç nedir? Öğrencileri bu kadar teşvik eden, memleketi bir adım öteye taşıyan bilim yapma isteği olan öğrencileri küstürmekten başka ne işe yarayacak bu karar anlayamıyorum. Dünyanın her yerinde bu işleri yapan çocuklar el üstünde tutulurken bizde bu çocukları bu işten uzaklaştırmanın mantığı nedir anlayamadım? Bu çocuklar yaptıkları her buluşta, patentte ülkeye katkı sunarken bu çocuklara “sen boş ver bu işleri test çöz, ne kadar boşluk doldurursan o kadar başarı sayarım” demek değil de nedir? Biz yaratıcı ve farklı çocukları ararken onları kazanmaya çalışırken siz ne amaçla bu kararı aldınız ben merak ediyorum.
Ayrıca garip bir durum daha var benim anlayamadığım. Adilce uyguladığınız jüri tarafından puanlanan ve birinci olan proje yerine sübjektif kriterlerle seçtiğiniz projeyi dünya finallerine göndermenin akla uyan tarafı nedir? Yönergede diyor ki; “Uluslararası proje yarışmalarına TÜBİTAK tarafından gönderilecek projeler Final yarışmasına katılan tüm projeler arasından belirlenecektir. Ayrıca Uluslararası Proje Yarışmalarına TÜBİTAK tarafından gönderilerek Birincilik, İkincilik, Üçüncülük ödüllerinden birini alan öğrenciler TÜBİTAK 2205 – Yurt İçi Lisans Burs Programı’ndan yararlandırılacaktır.”
Dünyanın her yerinde eğitim sistemleri ve okulları proje, bilim için yatırımlar yaparken, ABD STEM eğitimi için büyük bütçeler ayırırken biz Türkiye’de kendi imkanları ile bir şeyler üretmeye çalışan çocukları bu kararlar vazgeçiriyoruz. Bu son derece sakıncalı bir adım olacaktır.
Şimdi Sayın YÖK Başkanıma sesleniyorum lütfen bu karardan dönün bu memleketin test çözen değil proje yapan, diplomasına iş arayan değil patent üreten gençlere ihtiyacı var. Bizler bu gençleri mumla ararken sizin onları bulmamızda küçük bir ışık olan TÜBİTAK burslarını kaldırmanız bize daha da umutsuzluğa itecektir. Lütfen bu karardan vazgeçip ülkemizin geleceği olacak bu ışıklara desteğinizi devam ettirin. Ülkemiz için geleceğimiz için yarınlarımız için bu kararınız çok sakıncalıdır benden söylemesi...

<p>Libya açıklarında batmak üzere olan şişme bottaki 97 düzensiz göçmen, bölgedeki Deniz Kuvvetleri

MSB duyurdu: Mehmetçiğin dikkati faciayı önledi

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı

İşgalci İsrail, içlerinde hamile bir kadınında bulunduğu ailenin tüm fertlerini öldürdü

Mehmetçiğin dikkati Doğu Akdeniz'de faciayı önledi