• $17,8709
  • €18,4112
  • 1026.71
  • 2829.58
24 Haziran 2014 Salı

Tercihten önce son çıkış

Bugün LYS’ler sona erdi. Sanırım sınav sonuçları bir hafta içinde açıklanır ve tercih dönemi başlar. Peki, önemli olan sınav mı? Sınavdan sonraki kariyer planlama mı? Sınavdan kaç puan alacağınıza kilitlendiniz. Çünkü size o puanların çok önemli olduğu çünkü o puanlar yükseldikçe iyi üniversiteye gideceğiniz. İyi üniversitede iyi hocalar olduğu hocaların size her şeyi öğretebileceği söylendi. Siz de haklı olarak buna kilitlendiniz. Acaba bu doğru mu? İyi üniversite, iyi hoca, iyi bölüm diye bir şey var mı? Yoksa bunlar kocaman bir kandırmacadan mı ibaret? Umarım emeğinizin karşılığını alırsınız. Sizlere tek öğüdüm, aslında bu sınavın ve getirilerinin oldukça anlamsız olduğunu bilmenizi istemem olacaktır. Çünkü bu çağda önemli
olan “geleceğin insanı” olma becerisi kazanabilmenizdir. Bunun için çalışmanızı size tavsiye ediyorum.
Sınava girdiniz, bazı puanlar alacaksınız, birileri size sadece adından ve şanından dolayı üniversiteler önerecek. Siz de iyi sanıp tercih edeceksiniz. Bu arada dünyada bizim kadar komik üniversite seçimi yapan ülke yok. Düşünsenize öğrenciler üniversitelerini görmeden kâğıda isimlerini yazıyor üniversiteler de öğrencilerini görmeden kabul ediyor. Bu süreç en çok da vakıf üniversitelerine zarar veriyor çünkü burs verdikleri öğrencileri tanımadan görmeden büyük yatırım yapıyorlar. Neyse zaten tercih sistemi başından sonuna bozuk da şu an yapacak bir şey yok.
Neyse yazacaksınız bazı üniversiteleri sonra kazanacaksınız. Kazanmak neyse! Kazandığınızda o üniversitenin size özel program yapacağını hatta sizi özel törenle ile karşılayacağını sanacaksınız ama olmayacak. Kimsenin umurunda olmayacaksınız. Sonra dersler göreceksiniz hiçbir şey öğrenemeyeceksiniz. Çünkü kimse size yaparak yaşayarak öğretmeyecek. Kimse size aslında yenidünyayı ve değişen dünyayı öğretmeyecek çünkü kendisi korktuğu için o dünyayı sizden gizlemeye çalışacak. Gittiğiniz üniversitede yurtdışı imkânlar yoksa hele hele de öğretim dili İngilizce değilse zaten boşuna okuyacaksınız. Çünkü okulu bitirdiğinizde çalışmak isteyeceğiniz şirket uluslararası bir şirket olacak ve sizi işe almayacak.
O yüzden size şimdiden üç tavsiye vereceğim. Bir: Kesinlikle kampus üniversitelere gitmeyin, kentten kopmayın, hayatın içinde kalın. İkincisi: İngilizce eğitim alın. Üçüncüsü: En önemlisi üniversiteden yurtdışı eğitim talep edin. Çünkü dünyayı görmezseniz kendinizi kandırırsınız. Yurtdışında kampuslar, değişimler, duble eğitimlerden bahsediyorum. İşte bu üç şartı sağlayan üniversiteye gittiğinizde geleceğin insanı olursunuz.
Çünkü geleceğin insanı, iletişim becerisi güçlü, girişimci, inovatif, yaratıcı, dil bilen ve dünya vatandaşı olmalı. Siz siz olun puanı yüksek diye yanlış yere gitmeyin. Unutmayın sizden önce de yüz binlerce hatta milyonlarca genç aynı yolu denedi sonuç hep başarısızlık oldu. Şimdi siz yeni bir yol deneyin.
Tercih döneminde üniversitelerle eğitim pazarlığı yapın taleplerde bulunun. Çünkü üniversite eğitimi kişiye özeldir. İsteyin talep edin, araştırın ve dünyada doğrusu neyse onu isteyin. Neyse zaten bu konuda daha çok yazacağım şimdilik hepinize kısa da olsa iyi tatiller.

<p> </p>

Cemevi provokasyonlarının perde arkası

Meryem Uzerli'den milyon dolarlık paylaşımlar! O fotoğraflar Instagram'ı salladı

Türkiye'nin en yakışıklı jönü belli oldu! Burak Özçivit listeye bile giremedi

Defne Samyeli'den hayranlarına müjde: Bu yıl 3 single çıkarmış olacağım