• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
14 Haziran 2012 Perşembe

Öğretmenlerin sesini duyun

Yeni eğitim sistemi 4+4+4 için uygulama planları yapılıyor. Bazı okullar ilkokul bazıları ortaokul bazıları da imam hatip ortaokulu yapılıyor. Fiziki mekanlar ayarlanıyor ama bu sırada eğitimde en önemli figür olan öğretmenlerinde durumlarında ciddi değişiklikler oluyor. Neden mi? İlkokul 4 yıla düştüğü için 5.sınıf öğretmenleri açığa çıktı. Sayıları 65 bin civarında, bu öğretmenlerin yarısı 1.sınıf okutacak. Bir kısmı da 66 ayda okula başlayan öğrencileri okutacak sonuçta 17 bin civarında öğretmen açıkta kalacak. MEB diyor ki 'bu öğretmenleri ücretli öğretmenlerin yerine kullanacağım' ama bu da sorunu çözmüyor.
Sistem değişirken okullar yeniden düzenlenirken bir sürü öğretmen mağdur ediliyor. Çünkü okulları ortaokul olduğu için okulundan gitmek zorunda kalan öğretmenlere yer bile gösterilmiyor. Okullarda 10-15 öğretmen açıkta kalıyor. Büyük bir travma bu bunu bir an önce çözmelidir milli eğitim bakanlığı. Okul yöneticileri öğretmenlerle dalga geçer gibi ellerine birer yazı tutuşturup 'hocam artık norm fazlasısınız başınızın çaresine bakın' diyor. Bunu bu öğretmenler hak etmiyor sayın bakanım. Bu ayıptır saygısızlıktır öğretmenimize.
Dün Keşan ilçesindeydim. Hesaplar yapılmış, okullar düzenlenmiş, yeni açılacak ilkokul 1.sınıflar hesaplanmış, köy okullarına öğretmen kaydırılmış en sonunda Keşan ilçesinde 58 sınıf öğretmeni açıkta kalmış. Milli eğitim müdürü bu öğretmenleri ne yapacağı konusunda kara kara düşünüyor. En yakın ilçe 50 km, öğretmenleri başka ilçeye gönderse problem, gönderme ne yapacak? Eminim bu durum bütün ilçelerde olacak. Bir de düşünün ki doğunun ücra köşelerinde olan öğretmenler bu durumu yaşarsa ki yaşayacaklar MEB bu konuda ne yapacak. Kısacası bölünmüş bir sürü aile, parçalanmış yaşamlar, eşlerinden çocuklarından ayrılmış aileler.
Peki, bunun çözümü yok mu? Tabii ki var, sınıf öğretmeni olup ikinci branşı olan öğretmenler neden branşa kaydırılmıyor? Yeni branş öğretmenleri atanacağına neden bu öğretmenler öncelikle değerlendirilip sonra atama yapılmıyor? Neden bile bile aileler parçalanıyor? İnsanların hayatı alt üst ediliyor? En az 17 bin öğretmen ve bunların ailelerinin ne günahı var?
Milli eğitim bakanlığı belki iyi niyetle bir değişiklik yapıyor ama motivasyonu bozulmuş ailesi dağılmış bir öğretmenden verim alamazsınız. Peki verimsiz bir öğretmen çocuklara ne kadar faydalı olabilir? İnsan unsuru olmadan yapılan hiçbir yenilik başarı sağlayamaz bunu asla unutmayın ve öğretmenleri mağdur etmeyin.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

Cezaevinde öğrendi! Devlet desteğiyle mesleği haline getirdi

Dalgıç son anda köpekbalığına yem olmaktan kurtuldu! Dehşete düşüren an

Model uydu yarışmasında dünya birincisi oldular! Türkiye'nin ilk cep uydusunu yapan ekip