• $7,376
  • €8,9907
  • 441.609
  • 1551.57
24 Eylül 2009 Perşembe

Nihayet!!

Geçmiş bayramınız kutlu olsun. Eylül ayının 24. günü ve nihayet okullar açılıyor. Çok ilginç ama söylemeden duramayacağım. Neden okullan eylül ayının sonunda açıyorsunuz. Dört ay tatil olur mu? Okullar neden geç açılıyor? Sorumuzun cevabı oldukça net ve basit: "Çünkü ramazan ve bayramın geçmesini bekledik". Peki, oldu olacak şu bayram rehavetinin geçmesini de bekleseydiniz. Ayrıca iki bayram arası da ders olmaz.
Sonra yılbaşı geliyor. En iyisi biz okullan ocakta açalım, mayısta kapatalım. Yeter canım koskoca 5 ay neden yetmesin. Zaten normal şartlarda da 5 ay ders yapıyoruz. Okullar açılır ilk 2 hafta ders yapılmaz. Neden? Çünkü okullar yeni açıldı, birilerinin ısınması lazım. Bayram öncesi ve sonralarında birer hafta ders olmaz. Birinci dönem sonunda iki hafta ders olmaz. İkinci dönem başında ders olmaz. Sene sonunda kim kime dum duma yaklaşık bir ay ders olmaz. Sonuçta sürekli tatil modundayız. Bu nasıl eğitim? Eğitimde devamlılık esastır. Bu kadar kesintiye uğrayan bir sistem nasıl işleyebilir ki, okumayazmayı yeni öğrenen, sistemli ödev ve ders çalışmayı öğrenen bir çocuk bu kadar tatilden sonra çoktan öğrendiklerini unutmuştur.
BİR GÜN DE ÇIKIN ANLATIN Ama olsun, biz bu kısmı bırakıp övünelim. Bilmem kaç derslik yaptık. Bilmem kaç bin öğretmen atadık. Peki, eğitim ve öğrenme ile ilgili sorunlanmıza ne gibi çözümler ürettiniz? Bir gün de çıkın gazetelere bunlan anlatın. Başarısızlıklara nasıl çözümler ürettiniz? Halen denetleyemediğiniz, hatta 15 yılını doldurduğu için başarısız dahi olsa hiçbir şey yapamadığınız ama maaşlarını tıkır tıkır ödediğiniz öğretmenler var. Bunlar için ne gibi önlemler aldınız? Son dönemde yapılan iyi işleri asla inkâr edemeyiz. Ama nedense işin bu kısımlarına, yani içerik ve basan kısımlarına dokunamıyoruz. Artık zamanı gelmedi mi? Neden hâlâ verimsiz, hiçbir enerjisi kalmamış öğretmenleri çalıştırıyoruz? Emekli edelim onları, yerine atama bekleyen zıpkın gibi genç öğretmenleri alalım.
Ha bu arada beğenmediğiniz özel okullar eğitim öğretime başlayalı 2-3 hafta oldu. Acaba o okullar ramazanda eğitim öğretime başladığı için öğrencileri zarar görmüş müdür? E malum koskoca MEB bayramdan önce derse başlamayı sakıncalı görmüş ki tatil etmiş. Onlardan iyi bilecek hali yok ya özel okulların.
"Yaşayan okul" diye bir kavram duydunuz mu? Yaşayan okul 7 gün 24 saat faaliyet yürüten, ışığını söndürmeyen, kapısını kilitlemeyen okula deniyor. Düşünün; bir okul bulunduğu bölgeye ne kazandırabilir? Düşünün; dersliklerinde, laboratuvarlarında, spor alanlannda, konferans salonlannda neler yapılamaz ki?..
Dünya, okullannı yaşayan okullar haline getirirken, biz okullarımızı her fırsatta tatil etmeyi seçiyoruz. Acaba neden?
OECD ÇOK GÜZEL ANLATIYOR OECD'nin son araştırması zaten eğitime bakışımızı çok güzel anlatıyor. OECD ülkelerin öğrenci başına bütçeden ayırdığı payı incelemiş. Araştırmaya göre OECD ülkeleri öğrenci başına ortalama 7.840 dolar para harcıyorlar. Bu ortalama içinde en yüksek pay Danimarka'ya ait, tam 10.395 dolar. Bizim öğrenci başına ayırdığımız pay ise sadece 1.614 dolar. Biz bu payla OECD ülkeleri arasında son sıradayız. Olsun; ben payın azlığına bir şey söylemiyorum. Bu payı da en kötü değerlendiren ülke biziz.
Verimlilik ve basanda da istediğimizi alamıyoruz.
Kısacası bugün okullar açılıyor. Yine çalışanla çalışmayana, verimli ile verimsizi, üreten ile üretmeyeni kısacası, çalışan ile çalışmayanı birbirinden ayıramayacağız. Sonuçta, biz eğitimin ölçülmesi ve değerlendirilmesi kısmıyla ilgilenmediğimiz sürece bunları konuşmaya devam edeceğiz. Dün de konuşuyorduk, bugün de konuşuyoruz, korkarım yarın da konuşmaya devam edeceğiz. Ben de 'Mahallenin delisi' olarak bunları söylemeye devam edeceğim. Artık verimliliği konuşalım, verimliliği artıralım.
Gerisi kendiliğinden gelecektir.

<p>Trump'ın ayrılışının ardından ABD'nin 46'ncı başkanı Joe  Biden ailesiyle birlikte yemin ederek r

Joe Biden, AB ile buzları eritir mi?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Beyaza bürünen Horma Kanyonu muhteşem manzaralar sunuyor

Yılanların yuttukları dev canlılar