• $8,5279
  • €10,0977
  • 493.626
  • 1431.78
18 Ocak 2015 Pazar

Neden şimdi?

ÖSYM geriye dönük sınavları neden incelemeye başladı. 1974 yılında kurulan ve yakın geçmişe kadar ülkenin en güvenilir kurumlarının başında gelen ÖSYM kendi yaptığı, kurguladığı, uyguladığı, değerlendirdiği sınavları neden incelemeye başladı. Bu vahim bir durum değil midir? Peki ama neden şimdi?
Düşünebiliyor musunuz her yıl milyonlarca öğrenci ve mezun 100’e yakın sınava giriyor. Bu sınavlar o kadar hayati ve insanlar için o kadar fayda yüklü ki bu sınavlar girmeden önce yıllarca kurslar, hazırlıklar ve emekler harcanıyor ve aradan birkaç yıl geçiyor en güvenilir kurum geriye dönük sınavlarda “usulsüzlükler oldu” diye açıklama yapıyor. Bu sınavlarla bir yerlere yerleşen memur olan ve kazanan insanlar acaba kopya mı çekildi? Sorular mı çalındı? Birileri birilerine haksız destek mi sağladı? Diye sorular akla gelmeye başladı.
Ama bence daha acı olanı bu sınavlara giren milyonlarca öğrenci, üniversite mezunu, ailelerin yerine koyun kendinizi haksızlığa uğradığınızı, hakkınızın yendiğini ve sizin yerinize hak etmeyen birinin sizin gireceğiniz üniversiteye yerleştiğini ve kurumada işe başlamış olabileceğini düşünmez miydiniz?
Sonuç olarak bu bir kaostur. Bu ülke için müthiş bir problemdir. Ama ÖSYM başkanı bu durumda sussa mıydı? Tabii ki hayır. ÖSYM başkanı sınavları geriye doğru inceleterek çok doğru bir adım atmıştır. Zaten bu adımı atmamış olsaydı Prof. Dr. Ali Demir’e ilk önce ben karşı çıkardım. Ama aklıma şu soru da gelmiyor değil, neden bizler üç yıl önce yeri göğü kopya var, sonuçlar hatalı diye inlettiğimizde bizi dinlemediniz de bugün yıllar sonra bizim dediğimiz noktaya geldiniz? Bizim itiraz ettiğimiz zaman bu araştırmayı sıcağı sıcağına yapsaydınız bugün bu kadar sorun yaşanmış olur muydu?
Üstelik varsayalım usulsüzlüğü buldunuz? Kopya çekeni buldunuz? Üniversite sınavında bulursanız bunu yapanlarının mezun olmuş olabileceğini, KPSS’de yapıldıysa 657 sayılı yasaya sığınmış olabileceğini hiç düşündünüz mü? Peki bu durumda ne yapacaksınız? Tekrar sınav mı yapacaksınız? Ya da görevden mi alacaksınız? Üniversiteden kaydını mı sileceksiniz? Veya memur olmuşsa onun 3 yıldır yaptığı işlerin hesabını veya verdiğiniz maaşların hesabını kim verecek? Yani geç de olsa hukuk ve hakkaniyetin işlemesi beni çok mutlu edecektir. Ama şu soruyu da sorayım bu insanların emeği bu kadar ucuz mu? Sayın ÖSYM başkanı sınavlardan önce paketlerin üzerine yazdığınız “emeğiniz emanetimizdir” yazısına zamanında sahip çıkın. Çünkü yoksa geç gelen adalet adalet değildir unutmayın.
Sonuç olarak, bu sınavların incelenmesi gerekiyorsa incelenecektir. Ama inceleme sonucunda toplum vicdanı yeterince rahatlayacak mı? Vicdanı rahatlatmak için nasıl bir açıklama yapmayı planlıyorsunuz? Sakın bu durumu geçiştirmeyin çıkın her şeyi çok doğru ve şeffaf bir şekilde açıklayın. Unutmayın sadece bir sınav değil bu aynı zamanda insanların hayatını ilgilendiren durumlardır. Bunu unutmayın.

<p>Kadına ve çocuğa yönelik şiddetin arttığı dünyamızda hukuk alanında bilmediğimiz ya da eksik bild

Aile içinde şiddetine maruz kalanlar ne yapmalı?

Iğdır'da yıkılan cezaevinin yerine yapılan sosyal yaşam alanı ilgi görüyor

Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı

Uludağ'da yangın ihtimaline karşı helikopterli denetimler artırıldı