• $13,4878
  • €15,3435
  • 786.065
  • 2085.76
15 Mart 2016 Salı

İNTEGRA

Öncelikle Ankara’da birliğimize beraberliğimize yönelik hain saldırıyı kınıyorum. Kayıp fidanlarımıza Allah’tan rahmet yaralılara acil şifalar diliyorum.

Dün eğitim için önemli bir gündü 2.2 milyona yakın öğrenci YGS’ye girdi. Umarım hepsinin istediği gibi olur. Bütün memleket YGS konuştu dün, televizyonlar, gazeteler, sosyal medya YGS ile yattı YGS ile kalktı. Sorular zor muydu, geçen seneden farklı mıydı? Bu sorular soruldu her yerde. Birileri yine sanki “uzayda yaşam bulmuş” bilim adamı edasıyla YGS sorunlarını çözdü. Öğrenciler kaç netim var diye baktı, puanlarını hesaplattı.
Aynı saatlerde memleketimizden binlerce kilometre uzakta bir avuç gencimiz ülkemizin bayrağını gururla dalgalandırdı. Hiçbirinizin bundan haberi bile olmadı. Çünkü onların yaptığı YGS kadar pirim yapmadığı için dikkat çekmedi. Ama hep söylerim ya “Bu memlekette hiçbir şey değişmiyor 42 yıldır sınav yapıyoruz. Her sınavdan sonra puan hesaplıyoruz. Ama dünyanın başka ülkelerinde 17-18 yaşındaki gençler proje yapıyor, robot yapıyor” diye. İşte bu sefer bizim gençlerde dünyanın en iyi projelerine, en iyi robotlarına, en iyi okullarına, en pahalı takımlarına karşı kafa tutup bizde varız dediler ve onları alt edip şampiyon oldular.
Neden bahsediyorum biraz anlatayım çünkü bizim MEB’in, YÖK’ün ve hatta ülkenin gündeminde olmadığı için bunlar sizin de gündeminizde olmamıştır. Ben size anlatayım; tüm dünyada özelliklede gelişmiş ülkeler, ABD, Japonya, Almanya, İngiltere, Hollanda gibi ülkelerde okulların müfredatında olan FRC Robot yarışması. Bu her yıl yapılır ve ABD’de finalleri yapılır. Tüm dünyada lise öğrencileri her yıl FRC tarafından verilen görev robotlarını geliştirir, yazılımını, tasarımını, mühendisliğini her şeyini yapar ve bu yarışmaya katılır. Yarışma bu yıl New York’ta yapıldı tüm dünyadan 66 finalist katıldı. Türkiye’den Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi ve Robert Kolej yarışmaya katıldı.
Yarışmanın büyüklüğünü size şöyle anlatayım; takımların sponsorlar oluyor. Zira malzeme, yazılım, tasarım gibi işte ABD’de bu yarışmaya katılan takımların sponsorlarından bazıları; Boing, Nasa, İntel, HP, Apple. Yani milyon dolarlık bütçelerle bu yarışmaya katılan dünya takımları. Karşılarında ise Türkiye’den bir lise sponsoru sanayiden Arif Usta, uçak paralarını parça parça, kalacak yerlerini okul kurucusu karşılamış ve bu yarışmaya en küçük vidasını bile kendileri bularak yaptıkları, okulda haftalarca yatarak gece gündüz çalışarak yaptıkları robotları, masraf olsun diye yanlarında sandviç hazırlayan çocuklar. İşte bu çocuklar dün gece şampiyon oldular.
Bu çocuklar bu memleketin kaderini değiştirecek çocuklar bu çocuklar inandıklarında neler yapabileceklerini gösteren çocuklar. Bu çocuklar bundan sekiz yıl önce milli eğitim bakanlığı kapısında “ne olur bu liseyi açmamıza izin verin Türkiye’nin geleceğini yetiştirelim” diye Enver Yücel’e “hocam haklısınız işte ispatı” dediler dün gece.
Evet Sayın Yücel sizin de dediğiniz gibi “Türkiye’nin fen teknooloji liselerine ihtiyacı var” ama bir ekleme sizin vizyonunuza, Tolga müdürlere ve o herkese her şeye kafa tutan inanan çocuklara ihtiyacı var. Gözlerinizden öpüyorum Bahçeşehir Kolejleri Fen Tek İntegra takımı; Yağız, Murat, Umut, Cem, Armaç, Dila, Baran, Berkin, Burak, Furkan, Hakan, Çağla, Ülkü ve takımın “dede”si Anıl, çocuklar siz bize öyle bir gurur, öyle bir inanç verdiniz ki bunun tarifi mümkün değil. İyi ki varsınız siz bu memlekette geleceğe aydınlık bakmamıza sebep oldunuz.
Evet şimdi sayın eğitim yöneticileri, ezberci, sınavcı, tek tipçi yetiştirmekten vazgeçin. Gelin fen liselerinde, Anadolu liselerinde Enver Yücel’in açtığı yoldan gidin. Bu memlekette yüzlerce binlerce İntegra olsun. YGS değil bu çocukların açtığı yol memleketi geleceğe taşıyacak sakın unutmayın.

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi