• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
5 Nisan 2012 Perşembe

Harvard'da konuşmak

Son haftalarda ülkemizde çok derin eğitim tartışmaları yapıyoruz. Ben bu derinliğe girip boğulmak yerine size başka bir konudan bahsetmek istiyorum. Dünyanın en iyi üniversitelerinin başında kuşkusuz Harvard geliyor. Harvard Üniversitesi şimdiye kadar Türkiye'den birkaç devlet adamı dışında pek fazla Türk'e konferans verdirmemiş. Geçen Hafta bir Türk Harvard'da konferans verdi. Hem de girişimcilik ve eğitim konusunda, konferansı veren Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Enver Yücel. Salonu dolduran Harvard'lı akademisyen ve öğrenciler Enver Yücel'i pür dikkat dinlediler. Bu Türk girişimcisi Türkiye'den kalkıp dünyanın her yerinde özellikle de ABD'de kapıları bir bir açıp Türkiye'ye yeni ufuklar açıyor. Bu Türk'ü merak ediyordu Harvard'lı akademisyen ve öğrenciler. Harvard'da neler anlattı Enver Yücel sizinle paylaşmak istedim. Buyurun okuyun.
'Ben girişimci sayılırım, eğitim konusunda girişimci olarak görüyorum kendimi. Bence eğitim, dünyanın yönünü değiştirebilecek kadar güçlü bir kavram. ABD de bu konuda diğer ülkelere göre daha ileride. Ancak ABD'deki sorun K-12 okullarının ve yüksek öğretim kurumlarının yeterince uluslararası hale getirilmemesidir. Eğer ABD'de ki birikim diğer ülkelere yayılabilse eğitim amaçlarına daha hızlı ulaşabiliriz. Bugün dünyamızda ülkelerin eğitim araştırmalarına ayırdığı bütçeler yok denecek kadar az ve eğitim alanında ki politikalar, reformlar yeterince eğitimin içeriğine yönelik değil. Ben anaokulundan doktora programlarına kadar eğitimin her kademesinde faaliyet gösteriyorum. Eğitimin sürekli değişim yaşadığını ve sürekli geliştiğini biliyoruz. Gelişmeli ve değişmelidir de. Bugün, bu sıralarda daha mükemmel eğitim arayışlarını ve var olan eğitimi anlamak için beni dinliyorsunuz. İşiniz daha iyi bir eğitim nasıl olur, nasıl olmalıdır? Araştırmalar, analizler, sentezler vs. Sizlere daha iyi eğitim 'şöyle olur böyle olur' diye anlatmayacağım. Eğitim bilimci profesörler fazlasıyla anlatıyor zaten. 30 yılı aşkın süredir eğitim girişimciliği yapıyorum. Kendime sorduklarımı size de soruyorum. Cevabını bulsam da bu önemli değil. Asıl bu soruların cevabını üniversiteler bulmalıdır. Ama üniversiteler, hocalar hep aynı şeyi dikte ettiriyor.
Soruyorum, Öğrenmenin mecburiyeti olmalı mıdır? Mecburiyet daha iyi mi öğretiyor? Öğrenme yerleri standart okullar mı olmalıdır? Herkese standart bilgileri neden yüklüyoruz? İnsanlar farklıdır diyoruz ama herkese aynı yollarla öğretmekten vazgeçemiyoruz.
Ne öğretmemiz ve nasıl öğretmemiz gerektiğini eğitimciler mi söylüyor? Bir yerde hata mı yapıyoruz. Yoksa öğrettiklerimiz mi yanlış, yoksa eğitim bilimciler politikacıların esareti altında mı? Soruyorum. 21.yy'da halen nefret tohumları neden atılıyor? Halen savaşlar neden var? Halen medeniyetlerin çatışmasından bahsediyoruz. Doğayı halen neden bu kadar kirletiyoruz? Acaba ürettiğimiz güzellikler arasına farkında olmadan birileri zehir tohumları mı ekiyor. Yaşamda öncelikler olmalıdır. Eğitimcilerin neleri öğretip neleri öğretmemesi gerektiğine kim ve kimler karar vermelidir. Savaşa dur diyen BM savaş tohumları ekilirken nerede? Önleyici sağlık varda savaşları önleyici eğitim neden yok? Halen birçok ülkede savunmaya harcanan kaynaklar eğitime ayrılan kaynaklardan çok fazla bu doğru değildir.
Eğitim girişimcisi olun diyorum. Uygulamacı olun diyorum. Buralarda ürettiklerinizin hedefine ulaşmada problemler var. Eğitim kadar kaliteli eğitimin erişimi bir o kadar önemli. Yoklukta eşitlik aramayalım ama elitist eğitim alanların yararına bir dünyada huzur olmaz. Eğitimde fırsat eşitliğini sağlayamazsak gelirde de sağlayamayız. Hepinizi medeniyetlerin beşiği imparatorlukların başkenti İstanbul'a bekliyorum. Hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum'
Konuşması bitince Yücel'e öğrenciler Türkiye'yi sormuşlar. Düşünün dünyanın en zeki çocuklarına Türkiye'yi anlatmak. Bu öğrenciler gelecekte dünyanın en büyük şirketlerini yönetecekler ve artık Türkiye'yi tanıyorlar. Kısacası Türkiye iki aydır güya eğitim tartışıyor. Peki, Enver Yücel'in yaptıklarına bir baksalar doğruları görecekler.   twitter@turgaypolatt

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak