• $7,6864
  • €9,1251
  • 416.906
  • 1529.44
27 Ağustos 2009 Perşembe

Gerçek açılım


Bu günlerde herkes açılım yapıyor. Açılım açılım üstüne. Bir kısmı lafta kalırken bazıları toplumsal geleceğimiz açısından son derece önemli sonuçlara yol açıyor. Bahsettiğim açılım sizin anladığınız açılım değil. Sözünü ettiğim geçenlerde bir valimizin yaptığı es geçilen bir açılım. İnanın bu ülkemiz açısından gelmiş geçmiş en önemli açılımların başında geliyor.
Bir ilimizdeki okulda ödül töreni yapılıyor. Törende ilin valisi konuşma yapıyor. Ama öyle ilginç sözler söylüyor ki salondakiler şaşkınlıkla onu dinliyor. Törenin konusu okulun ÖSS'de başanlı olan öğrencilerinin ödüllendirilmesi, törene herkes davetli, konu basan olunca herkes de mutlu tabi. Vali öncelikle okul yönetimini, başanlı öğrencileri kutluyor. Sonra kürsüye çıkıp "ilimiz Türkiye'nin başarılı illerinin başında gelir. Ama bu yıl başarımız biraz düştü.
Benim bunu kabul etmem mümkün değil.
Bundan sonra bu başarıyı yükseltmek için gereken neyse yapacağız. Ama bu konuda önemli bir karar aldık. Bundan sonra ilimizde okul yöneticisi olmanın tek koşulu yönettiği okulun başarısıdır. Biz bundan sonra her okul müdürümüzle oturup konuşacağız. Her okula bir hedef koyacağız.
Hederimiz okulun ÖSS puanı olacaktır.
Bir yıl sonra tekrar müdürümüzle oturup konuşacağız. Eğer okulumuzun başansı düşmüşse o müdürle çalışmayacağız.
Eğer yükselmişse kendisini ödüllendireceğiz." diyor. Bu sözlere siz de inanamadınız değil mi? İnanmakta kolay değil. Türkiye'de bu günleri ben hayal bile edemezdim.
Geçtiğimiz ay ÖSS sonuçlarının açıklanmasından bir gün sonra bir yazı yazmıştım. Demiştim ki; "Biz ne zaman okullarımızı bir fabrika gibi düşünmeye başlar ve üretip üretmediğini ölçen bir ülke haline gelirsek, o zaman bu ülke kalkınacaktır." O günlerde bir ilimizin valisi beni aramış ve bu yazımın üzerine ilindeki tüm okul müdürlerini toplayıp bu yazıyı okuttuğunu söylemişti. Bundan sonra ilinde bulunan okullann başanlannı ölçeceğini söylemişti.
Törende konuşma yapan, okul müdürlerini okul başansına göre değerlendireceğini söyleyen vali, Denizli Valimiz Yavuz Erkmen. Sayın valime şükranlarımı sunuyorum. Denizli için yapılacak olan okulların değerlendirilmesi fikrinin ne kadar işe yaradığını göreceksiniz. Göreceksiniz ki Denizli'de bulunan tüm okullar var gücüyle çalışacaklar.
İnsanlan değerlendirip çalışmalarına göre ödüllendirirseniz başarılı olursunuz. Yoksa kaygısız basan olmayacağını bilmelisiniz. Denizli'de süreç şöyle işleyecektir. Önce her okul müdürüne 2009-ÖSS başarısı, sonra 2010-ÖSYS'de elde etmesi gereken basan söylenecek. Okul müdürü bu hedefi öğretmen ve öğrencileri ile paylaşacak, programlar yapılacak. Yıl içerisinde öğrenciler sürekli takip edilecek, problem yaşayan öğrencilere destek olunacak. Hatta ara sınıflarda bir sonrası için hedefler konulacak ve çalışmalar yapılacak. Bunun nesi kötü, öğrenci çalışıyor ve takip ediliyor.
Öğretmen çalışıyor, okul yöneticisi çalışıyor. Hatta emin olun çalışmayanı da diğerleri zorla çalıştıracaktır. Örnek bir uygulama olacaktır. Bunu diğer illerimizin en kısa sürede takip etmesini diliyorum. Çünkü o zaman, her şey farklı olacaktır.
Okullarımız, geleceğimizi şekillendiren, ülkemizin kalkınmasını sağlayacak gençleri yetiştiren kurumlardır. Okullanmızın başanlannı da sorgulamak gereklidir. Hep söylüyorum lastik üreticisi ürettiği lastiği test edebiliyor ama siz eğitim sisteminizi ölçemiyorsunuz. Böyle bir mantık olabilir mi? Üstelik dünyanın gelişmiş ülkeleri bu işi yıllardır yapmakta. Hatta okullarda çalışan öğretmen ve yöneticilerin kazançlarını da buna göre belirlemekteler. Biz neden yapmayalım ki.

<p>Samsun'daki rezaletin ardından bir haber de Ankara'nın Mamak ilçesinden geldi. Bir kadın, tartışt

Eşini sokak ortasında dövdü

Adana'da yanan ormanlık alanlar tekrar ağaçlandırılmak üzere hazırlanıyor

Yaren Leylek ve Adem Amca, 10'uncu yılda da buluştu

Bitlis'te besiciler kış şartlarındaki zorlu mücadelesi