• $13,6297
  • €15,1762
  • 784.598
  • 2009.12
6 Temmuz 2014 Pazar

Gençlere inanın

Tercih dönemi her ne kadar resmi olarak 7 Temmuzda başlasa da sınav sonuçları açıklanınca öğrenciler okulları araştırmaya başladılar. Geçen hafta iki yazı yazdım birinci yazım “taban puan terörü” başlığını taşıyordu. Öğrencilere bu dönemde puana bağlı kalmadan puanın yapay bir şey olduğunu anlatmaya çalıştım ama yıllardır taban puan arkasına saklanan üniversite ve bölümler çok kızmışlar bana olsun sorun değil. Bir sonraki yazımda ise size gerçek üniversiteleri, patent, marka, bilgi, bilim üreten üniversiteleri anlatmaya çalıştım. Ona da birileri çok kızmış. Anlaşılan ben birilerinin damarına fena basıyorum. Olsun demek ki doğru yoldayım. Benim anlatmak istediklerimi bir öğrenci bana maille çok güzel anlatmış. İsterseniz onun da izniyle sizinle paylaşayım.
“Öncelikle sizi saygı ile selamlıyor ve sonucu ne olur ise olsun, böyle bir fırsatı benim gibi bu yolda ilerlemek isteyen birçok arkadaşa sunduğumuz için teşekkürlerimi iletiyorum. Muhakkak ki adıma doğru bir yazı olacak. Sizi hiç tanımayan heyecanınızı idealleri bilmeyen ve yazacaklarımdan yalnızca bunları görmeyi amaçlayan birine kendini anlatmak şüphesiz zor olacak. Önemli olan da bu ya, görünen de görünmeyeni hissettirebilmek bilmek. Bunun için elimden geleni yapmalıyım tıpkı isteklerimi hayata ilmek ilmek işlerken göstereceğim özgüven ve gayret gibi. İnsan yaradılışı gereği karmaşadan ibaret ve bu karmaşa yorucudur ki son ana dek sürecek. Hayatı bu arayış ile sürdürür. Benim zamanım hiç gelmeyecek zannediyordum. Fakat zaman çok çabuk geçti ve o gün geldi çattı. İlk dönem gerekli çabayı gösterdim fakat bu yeterli olmadı ama lys dönemi boyunca olmayacağını bile bile sabahlara kadar çalıştım. Sıralamamı çekmem imkânsız bunu biliyorum ama umudumu asla yitirmedim. Ve bu maile cevabınız ne olursa olsun yine de yitirmeyeceğim. Er ya da geç ben hayalime ulaşacağım. Bunun için doğduğuma inanıyorum. Eğer yüz yüze görüşmeyi de kabul ederseniz İstanbul'a gelip sizinle konuşmak isterim. Ne kadar kararlı olduğumu görmüş olursunuz siz de. Proje istiyorum derseniz onu da yaparım. Ben her türlü çabayı ve fedakârlığı yapmaya hazırım. Büyük düşünen, hatta bu yüzden inanılmayan biri oldum. Ama zaman beni lise hayatımın ilk üç senesi boyunca nasıl ele geçirdiyse şimdi onu ele geçirme sırası bende. Anlatmak istediğim şey ölümsüz olmak. Ben sadece dört senelik bir psikoloji diplomam olsun istemiyorum. Ben mezun olduktan sonra donanımlı bir şekilde mezun olup, alanımda kimseyi rakip görmeyecek kadar başarılı ve özgün olmak istiyorum. Tek hayalim üniversiteden derece ile ayrılıp yurtdışında yüksek lisans yapmak. İlk hedefim tabii ki Türkiye, ulaşamadığım tek bir insan bile kalmasın istiyorum. Her türlü iş alanını ziyaret etmek hatta ufak iş yerlerinde bile seminerler verip insanları bilinçlendirmek istiyorum. Benim istediğim psikoloji alanı olarak klinik psikolojisi üzerine yüksek lisans yapıp kliniklerde çalışmak istiyorum. Hatta hayalim Fransız Lape'de de çalışmak. Bu alanı ilgilendiren her türlü eğitimi alıp kendimi ömrümün sonuna kadar geliştirip bu işe adamak istiyorum. Ben kendime inanıyorum. Pedagoji eğitimi de almak istiyorum çünkü her türlü iş alanını derken okulları da kast etmiştim. Çünkü bana göre hayalleri gerçek olmuş bir çocuk demek Türkiye demek. Çocukları topluma kazandırmak istiyorum. Milyonlarca kelime yan yana geldiğinde bir anlam ifade etmezken bazen tek bir söz yeter. O tek sözde milyonlarca kapı aralanır ve hissedebilen için o kapıları aralamamak ne mümkün. Bir kapı aralanacak belki de bu satırların arasından. Belki de gelecek bu satırlar ile gelecek.”
İşte kastettiğim bu satırlarda gizli. Ben bu ülkenin gençlerine inanıyorum. Onlara güveniyorum. Birileri kendilerine sunulmuş koltuklarda kurumlarda bu gençleri görmeye bile tahammül edemezken ben bu gençlere inanıyorum. İşte bu gençlere inanan kurumlara ben üniversite diyorum. Yaptığı iki fazla sorudan dolayı başarılı sayılıp, yapamadığı bir sorudan dolayı başarısız diye damgalanmasın diye gençler bu sisteme karşı çıkıyorum. Ama bir farkla ben çaresizce oturup yada birilerinin yaptığı gibi sosyal medya silahşörlüğü yapmıyorum. Ben proje yapıyorum başarıyı yeniden tanımlayacak gençlere yeniden umut verecek projeden bahsediyorum. Gençler bir seçeneğiniz daha var oda www.applybau.com

<p> </p>

Kamu işçisinin maaşı ne kadar artacak?

Canlarını korumak için 'İki yüzlü' yaşıyorlar! Nedenini öğrenince çok şaşıracaksınız

Dünyanın en garip saç modelleri! Gören kahkahayı basıyor

Boynundaki şişlik için doktora gitti! İçinden bakın ne çıktı