• $7,3888
  • €8,9467
  • 437.03
  • 1463.09
10 Eylül 2009 Perşembe

Eğitim sadece eğitim


Geçen hafta yazdığım yazıya o kadar çok teşekkür aldım ki bu beni çok mutlu etti. Ben AKŞAM gazetesinde yazmaya başladığım günden beri hep eğitime farklı bakmaya çalışıyorum. Amacım bu ülkeye yıllardır dayatılan yanlış ve dogmaları ortadan kaldırmak.
Bunu sizinle başaracağımıza eminim. Yazılarımın valilerimiz, belediye başkanlarımız ve toplumun tüm önde gelenleri tarafından dikkatle takip edildiğini bilmekten onur duyuyorum.
Tam on beş gündür yollardayım. Türkiye'yi karış karış dolaşıyorum, istanbul'dan başladığım geziye Düzce, Çorum, Amasya, Samsun,Giresun, Erzurum, Balıkesir, Manisa, İzmir, Antalya, Adana olarak devam ettim. Daha sonra Güneydoğu'ya çıktım. Gaziantep, Urfa, Mardin, Viranşehir, Midyat ve Batman'ı dolaştım. Soracaksınız şimdi 'İyi de neden dolaştın?' diye. Bu geziye Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumlan'nın üst düzey yöneticileri ile beraber katıldım. Bu yerlerde bölge toplantıları ve buraların eğitim başarılarını tartışmak, geliştirmek amacıyla yapılan çalıştaylara katıldım.
URFA'DA ÖZEL ÇALIŞMA Dönem ağustos sonu eylül başı, hava sıcak, bu arada bütün herkes tatil yapıyor.
Bir özel öğretim kurumu ise önümüzdeki öğretim yılında yapılacak çalışmalar için bölge toplantıları yapıyor. Yetmiyor o bölgenin eğitim başarısını artırmak amacıyla çalıştay yapıyor. Çalışmalarda o bölgenin bütün başarıları ve başarısızlıkları masaya yatırılıyor. Çözümler üretiliyor. Örneğin Mardin'de yapılan toplantıda Nusaybin'in eğitim başarısının iyi olmadığı belirtilerek önümüzdeki yıl Nusaybin'de başanyı yükseltmek adına MEB ile birlikte proje hazırlanması kararlaştırıldı. Urfa'da bu yıl ilköğretim 8.sınıf öğrenci sayısının fazla olacağı ve bu sayıya hizmet verebilmek adına Urfa'da özel çalışma yapılması kararlaştırıldı.
Toplantılarda ülkemizde 6.sınıftan 12. sınıf a kadar il il ilçe ilçe öğrenci sayıları gözden geçirildi. Meslek liselerinde eğitim kalitesini yükseltmek adına çalışmalar planlandı. Her toplantıya yüze yakın kişi katıldı. Bende bu toplantılarda yeni sınav sistemi ve ülkemizin eğitimde yaşadığı sorunlardan bahsettim. Birlikte müthiş bir beyin fırtınası yaptık.
KİMSE BİLMİYOR Peki şunu sormadan edemiyorum. MEB neden okullar tatil olduğunda bu çalışmaları yapmıyor. Hangi bölgesinde ne sorun yaşadığını ve yaşabileceğini belirleyip önlemler almıyor. Acaba MEB önümüzdeki öğretim yılına hazır mı? Bence değil. Neden mi? Birincisi hangi ilde ve ilçede ne tür bir hedefe ulaşacağını belirlememiş. Hedefsiz başarı olmayacağına göre, başarılı olunamayacağı kesin gibi değil mi?
ikincisi öğretmenleri ve yöneticileri eğitmemiş, onlarla oturup konuşmamış, yöneticileri neler yapması gerektiğini ve hedeflerini belirlememişler. Üçüncüsü bölgesel sorunlar tespit edilmemiş, Urfa'da 8.sınıf öğrenci fazlalığını gerekçesini kimse bilmiyor.
Muş'ta ortaöğretime devamın neden çok düşük olduğunu kimse bilmiyor.
Bir düşünmenizi istiyorum. Bu saydığım hiçbir şeyi yapmayanlar ve ülkeyi adım adım karış karış gezen bir özel öğretim kurumu. Sizce hangisi bu ülkenin geleceğine daha faydalı işler yapar? Bir özel öğretim kurumunun Mardin'de, Derik'te eğitim adına bir şeyler yapmasının ne anlama geldiğini bu ülke düşünmek zorundadır.

KATILMAMAK ELDE DEĞİL
Amaç sadece ülkenin eğitim başansını yükseltmek. Çünkü hep şunu ifade ediyorlar geziye katılanlar "bu ülkenin sorunlarının temelinde hep eğitimsizlik var. Ne zaman biz herkesi okula sokabilirsek sorunları o zaman çözeriz." Sizce de doğru değil mi? Urfa'da toplantıya katılan bir eğitimci dedi ki "eğitimin olmadığı yerde neler neler yetişir. Bu yetişenlerin ülkeye verdiği zararı bin yılda çözemezsiniz." Katılmamak elde değil.
Teşekkürler Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları, umarım sizin yolunuzdan diğer eğitim kurumları da gider ve bu ülke eğitilmiş insanların ülkesi olur. İşte o zaman gelişmiş ve çağdaş medeniyet seviyesine ulaşmış bir ülke oluruz.

<p>MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 'Şayet Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın müs

'Bahçeli'nin Şuşa'da yaptırmak istediği okul kardeşliğin sembolü olacak'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Hayranı gibi yaklaştı önce imzasını aldı, sonra canını!

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları