• $15,9703
  • €16,815
  • 932.172
  • 2393.61
25 Ekim 2012 Perşembe

'Dershaneleri kapatalım' mı?

Dershanelerin kapatılmasıyla ilgili tartışmaları bazen gülümseyerek bazen de öfkelenerek izliyorum. Sayın Başbakan 'dershaneler kapanacak' dedikçe ben koskoca bir ülkenin eğitimde tek tutar dalını nasıl kesmeye çalıştığını hayretle izliyorum. Tek tutar dal dedim, evet, iddialıyım. Bence Türk eğitim sisteminin ayakta duran ve verimli olan tek yeri dershaneleridir.
Bir düşünün dershaneler ne yapıyor? Öğrencilere öğrenemedikleri konuları öğretiyor. Başka? Sınavlara hazırlanmalarına yardımcı oluyor. Başka? Öğrencilerin okul sınavlarında daha iyi sonuç alması için destek oluyor. Başka ne mi yapıyor? 100 bin istihdam yaratıyor, devlete ciddi vergi ve SGK ödüyor, devletin atayamadığı öğretmene iş buluyor, devletin iş veremediği insana iş veriyor, hafta sonlarında öğrencilerin öğrenme sürecini devam ettiriyor. Üstelik bunu o kadar verimli yapıyor ki her ne kadar Bakanlık reddetse de okullardan daha iyi öğretiyor. Öğrenciler okula gitmemek için kaçarken dershanelere koşarak gidiyor. Bırakın bunları kapatmayı, dünyaya bu sistemi ihraç etmeyi ve başarılı bir sistem olarak anlatmamız gerekmiyor mu?
Hadi bunu da geçtim. Peki, öğrencilerin daha iyi öğrenmesi, daha çok başarılı olması için mücadele etmesini nasıl sağlayacaksınız? Dershanelerin verdiği yüksek motivasyonu nasıl vereceksiniz? Kimse kızmasın ama okullarımızın verimsiz eğitim çıktıları ortada. Bari verimli olan kurumlara sahip çıkılsın?
TÖDER dershaneler konusunda anket yaptırmış. Çocuklara sormuşlar dershane öğretmenini mi okul öğretmenini mi daha çok seviyorsun? Çocukların %65'i dershanedeki öğretmenini seçmiş. İkinci soru; okulda ve sınavlarda başarılı olmak için dershane şart mı? Cevap %75 şart. Üçüncü soru, dershaneler sizce zararlı mı? Cevap; %85 'hayır, faydalı' olmuş. Şimdi ben bunları yazarken hepiniz dershanelere ödenen ücretleri söylüyorsunuz. Onu da açıklayayım, MEB verilerine göre dershanelere giden öğrencilerin %20'si burslu devam ediyor. Devlet acaba öğrencilerin ne kadarına burs veriyor? Yine aynı veriye göre dershanelerin ücretleri ortalama 1.500 TL, aylık 130 TL dershanelere devam eden öğrenci sayısı 1.3 milyon. Yani lise son 11.sınıf, 8.sınıf ve 7.sınıfları sayarsanız toplam 4.800 öğrencinin sadece %25'i dershanelere gidiyor. Bunların da 260 bini burslu öğretim görüyor.
Bir de size dünyadan bahsedeyim. Japonya'da dershaneler devlet tarafından destekleniyor, ABD'de dershaneler okullarla direkt çalışıyor, öğrencilerin dershane ücretini okul ödüyor. Kore'de de devlet destekliyor. Yunanistan'da müfredat ve vergi desteği var. Daha çok örnek sayabilirim. Dershanelerin olduğu ülkeler geri kalmış değil kalkınmış ülkelerdir. Çünkü daha çok çalışan, daha fazla öğrenmek isteyen ülkeler dershanelerini geliştiriyor. Bizde de devletin her türlü reddine, itmesini ve baskısına karşın gelişmiş ve son derece verimli kurumlar haline gelmişler. Bu kurumları kapatmaya çalışmak yerine bu kurumları sahiplenmek ve bu kurumlardan faydalanmak gerekiyor. Nasıl mı? Lütfen ABD'yi, Japonya'yı inceleyin. Durgunluğa girmiş sonunu bekleyin, Avrupa'yı örnek almayın.
Şimdi sayın Başbakanım size dershaneler hakkında bütün doğruların anlatılmadığını varsayıyorum. Yoksa siz bu ülkeye koyduğunuz vizyona uygun, daha çalışkan, daha verimli kurumlara sahip çıkardınız. Eğer bu söylediklerim size mantıklı gelmiyorsa kapatın gitsin. Fazla değil 10 yıl sonra kafamızı duvara vururuz tıpkı Köy Enstitüleri gibi.

Ezgi Aşık soruyor, Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. <span style='font-size: 1.6rem;'>Eray Güç

isveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği…

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister