• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
15 Mart 2015 Pazar

Bugün YGS var

Bu gün YGS var. ‘Niye var, olmasa daha iyi olmaz mı?’ sorularını bugün konuşmayalım. Çünkü 2 milyonu aşkın arkadaşımız bugün sınava giriyorlar. Bundan daha gerçek bir durum olmayacağına göre biz de onlara bugün bir iki tecrübeyle sabit öneride bulunalım diye düşündüm ve yazdım. Öncelikle şunu söylemeliyim; üniversiteye girmek için eğer bir puan almamız gerekiyorsa bu puanı 100 olarak düşünün ve YGS’nin bunun 30 puanını verdiğini, kalan 70 puanın 9’unun okul başarısı kalan 61’inin ise LYS’den geleceğini unutmamanızı tavsiye ediyorum. Bir de şunu unutmayın yerleştirme puanınız hesaplanırken YGS puanınız değil YGS’de yaptığınız netler farklı katsayılarla çarpılarak eklenir. Demek ki bu durumda bir öğrencinin tıp okuması öncelikle fen ve matematik testlerini iyi çözmesi lazım. Çok açık söyleyeyim şu çapraz test hikayesine bu kadar itibar etmeyin. Sosyal bilimleri tamamının doğru yapsanız LYS puanınıza etkisi sadece %1.8’dir. Bu da LYS’de “3” biyoloji sorusuna eşittir. Neyse girin ve yapın aşağıdaki önerileri de bir okuyun belki faydası olur. Şunu unutmayın öncelikle her birinizin, kendinize özgü sınav gerçeği ve yaşam alışkanlıkları var. Bunlara ilave edilebilecek bazı davranış biçimleri olabilir. Bu davranışları sergilemek, sizin başarınıza katkıda bulunabilir. Aşağıdakilerin sadece işinizi kolaylaştırmaya dönük öneriler olduğunu unutmayın;

Bu sınavın soruları uzaydan gelmedi. Sizler bu sorulara benzer binlerce soru çözdünüz. Sorulara yabancı olma ihtimaliniz asla yok bunu unutmayın.
Ne isterseniz yiyin, asla yaşam düzenizi bozmayın
"Matematik’ ten şu kadar, Türkçeden bu kadar soru yapmalıyım" gibi koşullar üretmeyin. Koşullar, sınavda sizi zorlayabilir.
Sınava gerekli düzeyde hazır olduğunuzu düşünmelisiniz. Uzun bir hazırlık programını değerlendirdiniz. Her bir dersten öğrendiklerinizi bir gözden geçirdiğinizde kendinize güven duyuyor olmalısınız. Ayrıca kalan süreyi de iyi şekilde eksiklerinizi kapatarak, tekrarlar yaparak geçirmeniz bu duygunuzu daha da baskın hale getirecektir.
Sınav kitapçığındaki bir bölüme başlamadan önce o bölümü çok hızlı bir şekilde gözden geçirin.
Bir soruda belli bir süre geçtiği halde çözüme ulaşamamışsanız uğraşmaktan vazgeçin ve soruyu bırakın.
Sorulara ön yargıyla yaklaşmayın. Unutmayın soru uzadıkça kolaylaşır.
Geçen zamanla çok fazla ilgilenmeyin. Saate bakmayın...
Zihninizin dağılmasına izin vermeyin. Bölümler arasında çok kısa bir dinlenme arası verin ve zihninizi programlı olarak dinlendirin.
Seçeneklerin gücünden faydalanın, sorulan soruya cevap olamayacak nitelikteki seçenekleri eleyin. Açıklama olan sorularda öncelikle soru kökünü okuyarak soruyu çözmeye başlayın. Daha sonra kesinlikle cevap olamayacak seçeneklerin üzerine bir çarpı işareti koyun. Daha az seçenek arasından sonuca ulaşmanız daha kolay olacaktır.
Karar vermeniz gerekiyorsa hızlı bir şekilde karar verin ve fikrinizi değiştirmeyin. Elemelerden sonra kalan iki seçenekten birinin doğru olma ihtimali daha yüksek ise (yani aklınıza gelen ilk seçenek) kararınızı verin. İlk cevaplarınızı sorunun cevabını kesin olarak bulmadan değiştirmeyin.
Cevaplarınızı, cevap kağıdına gruplar halinde kodlayın. Soruları bölüm bölüm cevap kağıdına “bir kerede” geçirmek hem zamandan büyük tasarruf sağlar, hem de dikkat kopmalarını engeller.
Gireceğiniz sınavlarda bazı çok güç sorular vardır. Bütün soruları doğru cevaplama beklentisi içinde olmayın.
Bir de şunu unutmayın, anne babalar bu sınavlarda aşırı heyecanlanırlar sınava yanınıza almamamız gereken nedir siye sorarsanız anne ve baba derim. Rahat biriyle sınava gidin.
Hepinize başarılar...

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

Cezaevinde öğrendi! Devlet desteğiyle mesleği haline getirdi

Dalgıç son anda köpekbalığına yem olmaktan kurtuldu! Dehşete düşüren an

Model uydu yarışmasında dünya birincisi oldular! Türkiye'nin ilk cep uydusunu yapan ekip