• $7,3978
  • €9,011
  • 441.446
  • 1538.02
03 Eylül 2009 Perşembe

'Açılım mı Eğitim mi?'


Gündeminizde ne var bugünlerde?.
Herhalde siz de herkes gibi medyanın sunduğu gündemlerle meşgulsünüzdür. Hiçbirimiz bize sunulan bu gündemin dışına çıkmayı kabul etmiyoruz.
Nasıl edelim ki zaten her tarafta "açılımlar" kol geziyor.
Maslow diye birini duydunuz mu? Herhalde duymuşsunuzdur. Ya da onun ilkelerini duymuşsunuzdur. Maslovv bir psikolog ve psikiyatrist, araştırmalar yapan bir bilim insanı. Maslow, araştırmaları sonucunda 'İhtiyaçlar hiyerarşisi' diye bir kanun ortaya atar. Biz buna "Maslovv'un hiyerarşi piramiti" de diyoruz. Maslovv insanların yaşam boyu ihtiyaçlarının belirli bir sıra ve öncelikle ortaya çıktığını bir ihtiyaç karşılanmadan diğerinin ortaya çıkmadığını savunuyor.
Örneğin, açlık çeken bir insanın karnını doyurmadan sosyal ihtiyacı gündeme getiremeyeceğinizi söylüyor. Maslovv'a göre insanların en son ulaşacakları nokta kendini gerçekleştirmektir. Bu da ancak eğitimle olur.
Yani öyle bir insan düşünün ki bütün ihtiyaçlarını karşılamayı öğreniyor. En son adımda ise "öznel beyni" oluşturuyor. Bu aşamaya da ancak eğitimle gelebiliyor. Yani ne diyor Maslovv: Eğitilmiş insan saldırgan değildir kavga çıkarmaz. Eğitimli insan yaratıcılığı öğrenir, devletten iş beklemez. Ne diyor Maslovv: Eğitimli insan düşünmeyi ve üretmeyi öğrenir. En sonunda ise kendi öznel beynini oluşturur ve onu kullanarak olaylara ve sorunlara çözümler üretir.
SORUN ÇÖZEN BEYİNLER
Bizde durum nedir. Neden sorunlarımızı çözemiyoruz hiç düşündünüz mü? Daha öncede yazmıştım AB'nin yaptığı bir araştırmaya göre ülkemizde 18-64 yaş arası ortalama okula gitme süresi 4,5 yıl yani ilkokul mezunu bile değiliz. Peki, nasıl olacak Maslovv efendi, bu toplum ortalama 4,5 yıl eğitimle kendini nasıl gerçekleştirecek. Nasıl öznel beynini oluşturacak. Sorunlarını nasıl çözecek. Çözemeyecek eğitimsiz, eğitimden yoksun bırakılmış bir toplumun bunları yapması sanırım oldukça zor.
Gündeminiz ne diye sormuştum. Gündeminiz, üniversite kayıtları mı? Okulların açılması mı? Okul kayıtlan mı? Öğretmenlerin eğitimi mi? Okullaşma mı? Sanırım hiçbirisi değil. Yani gündemimiz eğitim değil oysa çocuklarımız okusun diye her şeyi yapan bir toplumuz. Peki bu nasıl bir çelişki hem eğitim için her şeyi yapmaya hazırız hem de eğitimi hiç gündemimize almıyoruz. Bakın geçenlerde bir istatistik gördüm. Muş'ta okullaşma oranı ilköğretimde %96, ortaöğretimde %36. Yani ilkokul mezunu olmaya devam ediyoruz. Peki, biz bu kadar eğitimle nasıl kendi sorunlarımıza çözüm arayacağız bilemiyorum. Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel geçenlerde bir televizyon programında dedi ki "Bana yetki versinler eğitimle Güneydoğu'da terörü çok kısa bir sürede bitireyim" o kadar doğru bir söz ki bu. Bakın dünyanın gelişmiş ülkeleri tüm sorunlarını eğitimle çözüyor. İrlanda AB'nin verdiği bütün yardımları eğitimde kullandı ve geldiği nokta belli.
Bize de hem Dünya Bankasından hem de AB'den yardımlar geliyor. Ama dostlar alışverişte görsün, âdet yerini bulsun diye yapılan bin türlü iş var. Geçenlerde Erzurum'a gittim. Erzurum'un girişinde MEB'e bağlı hizmet içi eğitim kurumu var. Devasa bir yapı sanırısınız bir üniversite. Orada yaşayanlara sordum 'burada ne yapılıyor' diye, cevap "arada bir grup gelir onlar da Erzurum'u gezerler." Çok ilginç değil mi? Herkes sallabaşı al maaşı anlayışında. Burayı birine devretseniz bu tesisle doğu ve Güneydoğu için neler yapmaz ki? Örneğin bir fen ve teknoloji lisesi yapar ve o bölgenin bilim adamlarını yetiştirir. Örneğin bir bilim müzesi yapar. Neler yapmaz ki. Yazık değil mi bunca yatırıma. Ama olsun bizim Erzurum'da eğitim merkezimiz var.
Artık nafile gündelik anlayışları bırakın.
Ülkemizin sorunlarının çözümü eğitimdir.
Eğitim dışında ülkemizin sorunlarının çözülmesi mümkün değildir. Sorunları açarak kapatarak çözemezsiniz. Nereden başlamalısınız. Örneğin zorunlu eğitimi 1 + 12 yıl yaparak başlayabilirsiniz. Tabii ki önce beyinleri değiştirerek de başlayabilirsiniz. Eğitimin sorunlarını da ancak eğitim girişimcilerinin yapacağı yatırımlarla çözebilirsiniz. Gelin Maslovv'u dinleyelim "öznel beyinleri" oluşturalım ki sorunları çözen insanlarımız olsun.
Bu ülkede sorun yaratan değil, sorun çözen beyinler yaratalım. Bunun da tek yolu eğitimdir.

<p>  Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ekipleri, Suriye'nin Tel Abyad kentinden Akçakale Gümrük Kapısı'na g

Ekipler gördükleri manzara karşısında isyan etti: Bu nasıl vicdansızlık?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Ticaret Bakanlığınca ''fahiş fiyat'' denetimi yapıldı

Uludağ'a yerleşen çiftin kentten uzak sıra dışı hayatı