• $9,2679
  • €10,8061
  • 532.06
  • 1431.49
18 Kasım 2014 Salı

ABD Senatosu’nda eğitim konuşmak…

Geçtiğimiz hafta ABD senatosunda bir panel yapıldı. Konuşmacı bir Türk, konu ise eğitimdi. Bu kavramlar size nasıl geldi bilemiyorum. Dünyanın en önemli siyaset kurumlarının başında gelen ve tüm dünyanın sorunlarının konuşulduğu ABD Senatosu’nda eğitim konusu ve bu konuda konuşan bir Türk eğitimci. Peki sizce bu ne anlama geliyor. Acaba ABD eğitime çok önem verdiği için bu konuda otorite olan bütün kurum ve kişilerle temas mı kuruyor? Yoksa ABD dünyanın tüm sorunlarının çözümünün kilit noktasını eğitimde görüyor da bunun için eğitimcilerle ortak politikaları mı konuşuyor? Tabii ki her ikisi de doğru. ABD ve başta başkanı Obama göreve geldiğinden beri eğitimin hem kendi ülkesi için hem de tüm dünya için hayati önemde olduğunu söylüyor. İşte eğitime böyle bakan bir ülkenin senatosunda bu konuda bir Türk’ün konuşması bence her açıdan çok önemli bir durumdur.

* * *
Bütün dünya eğitim konuşuyor. Eğitimle yatıp eğitimle kalkıyor. Çünkü bütün bilim insanları dünyanın yaşanılabilir ve refah içinde yaşamasının tek yolunun eğitim olduğunu söylüyor. Dünya politikasına, ekonomisine, teknolojisine yön vermek istiyorsanız önce eğitimcinizi dinlemek ve desteklemek durumundasınız. Eğer ABD dünyayı yöneten ülke ise bunun en önemli aktörü üniversiteleridir.
Evet, bir Türk ABD senatosunda eğitimi anlattı. Konuşmasında bir cümlesi var ki bunu herkes not etmeli çünkü dünya bugün bu cümleyi anlamadığı için bu halde. ABD senatosunda Enver Yücel konuştu. Onu anlatmak için çok uzun cümleler kurmamız gerekiyor ama ben onu şöyle anlatayım; eğitim fütüristi ve tasarımcısı diye kısaca tanımayalım. Onun hayallerine ve planlarına yetişmeniz mümkün değil. Kolay değil Türkiye’den ABD senatosuna, UNESCO’dan, AB Parlamentosu’na ve sayamayacağım kadar ülke parlamentosunda eğitim anlattı. Anlatmaya devam ediyor. Enver Yücel her konuşmasında “insanlığı savaşlar değil eğitim zaferleri kurtaracak” diyor. Enver Yücel, “Ülkelerin ekonomik büyümesi sürecinde eğitimin önemli olmasının iki sebebi var. Öncelikle, kişilerin becerisi arttıkça genel olarak daha üretken olurlar ve kazandıkları ücret ve gelirleri artar. İkincisi ise, GSMH’lerini artırmak isteyen her ülke için globalleşme, uluslararası pazarlarda etkili rekabet edebilecek yenilikçi ürün ve hizmetleri sunabilmesi demektir” diyor.
* * *
Enver Yücel konuşmasında “ekonomik krizlerden ve yoksulluktan kurtulmanın tek çaresi eğitimdir. Yenilikçilik ve girişimcilik ruhu taşıyan ve üretim temelli bir eğitim istiyoruz. Bu sayede ekonomiler kendilerini yenilesin, üretim bollaşsın istiyoruz. Bunlar yapılırken giderleri azaltacak, sorunları önleyecek; hastalığı hastalanmadan önleyecek tedbirler üretilmelidir. Üretim kadar tüketimin de yönü, sebebi, miktarı sorgulanmalıdır. Günümüzde eğitimden en büyük beklentimiz, insanların birlikte yaşama kültürüyle donanmış olmalarını sağlamaktır. Çünkü günümüzün sorunları bu noktada düğümlenmektedir” diyor. Yücel’in en önemli ifadesi ise Türkiye’ye sığınan göçmenlerin eğitimi oldu.
Sonuçta dünyanın en önemli parlamentosunda bir Türk Enver Yücel, dünyanın en iyi eğitim sistemine sahip ülkesine eğitim anlattı. Sanırım anlatmasında en önemli motivasyonu eğitimin evrenselliği ve dünya vatandaşlığı güdüsü idi. Bize de teşekkür etmek ve kendisini desteklemek kaldı.

<p> </p>

Arabeskin 'Babası' kim?

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (21 Ekim 2021)

''Her an her yerde yeni bir salgın patlak verebilir'' Korkutan uyarı

Edirne'de yoğun sis etkili oluyor