• $13,6278
  • €15,2145
  • 787.705
  • 1997.69
10 Şubat 2013 Pazar

Üzgünüm Dilek Hanif intihar etmiş

Elbette Türk Hava Yolları'nın Dilek Hanif imzalı olası yeni üniformaları...

THY'nin hosteslerinin kıyafet değişiminin gericilik tartışması yaratmadığı yılları artık hatırlayamıyorum.

THY'nin kostüm işine al atıp dayak yemeden çıkan modacı da henüz anasının karnından doğmadı.

Ancak sahiden zevksizlikte en ileri boyut başlıklı bir yarışma düzenlense ve THY bu yarışmaya sponsor olup, son yıllarda tercih ettikleri tasarımları sergilese Dilek Hanif açık ara birinciliği kazanır.

Bunu, THY'nin lale konseptini hâlâ damağında, o ilk günkü kekremsi tadıyla hisseden biri olarak iddia ediyorum!

***
Efendim, dün internet sitelerine bir fotoğraf sızdı. Fotoğrafta; üç hostes kızımız bir de steward (erkek hostes) oğlumuz Dilek Hanif'in yeni tasarımları içinde arzı endam etmekte.

Oğlumuz, fotoğrafta Uzay Yolu adlı o meşhur diziden  tanıdığımız Mr. Spock'ın kostümünden esinlenilmiş bir takımla görünüyor. Gerçi tek makul sayılabilecek kıyafet de onun üzerinde.

Ama dediğim gibi Mr. Spock giyse yeri.

Hanım kızlarımız ise etek boyları, kumaş seçimleri, boyunlarındaki o süklüm püklüm fiyonkları, renk tercihleri, gömlekleri ve şapkalarıyla adeta yerel bir  şenlikte şerbet dağıtıcısı olarak görev alacaklarmış gibi...

***
Fotoğrafların sosyal medyaya intikaliyle başlayan tartışma hiç şaşırtıcı olmayan bir doğrultuda yani; tesettür, şeriat, gericilik vs. üzerinden hararetle sürüyor.

'Vay bunlar içkiyi de yasaklayacak zaten' gibi yorumlar havalarda uçuşuyor.

Bunlarla da yetinmeyip geri kalmış ülkelerin havayolları üniformalarıyla karşılaştırma yapılıyor.

THY'nin Genel Müdürü Temel Kotil'in terlikli fotoğrafından, eşinin giyim zevkine kadar ne isterseniz konunun içine dâhil olmuş durumda.

***
THY'nin kostüm tasarımcısı olmak önemli.

Birincisi maddi kazancı sağlam, ikincisi onlarca aday arasından seçiliyor ve adınızı uzun soluklu bir tanıtım rüzgârına dâhil ediyorsunuz. Geri dönüşü hızlı ve yüksek!

Hâl böyleyken kalkıp feci zevksiz, özensiz ve gülünç bir koleksiyon hazırlamak bir modacının intiharıdır sadece.

THY, hem fiyat hem hizmet kalitesi bakımından dünya devleriyle yarışan hatta bir çoğuna fark atmış bir havayolu şirketidir.

Ancak zevk sahibi olmak zorunda değildir. Dilek Hanif'e bir takım şartlar koşulduğu, mesela etek boyları, ceket kolları gibi bir takım mecburiyetler getirildiğine eminim. Ancak bu şartlar altında dâhi ortaya çıkan estetik felaketinin tek sorumlusu şüphesiz Hanif'tir.

Daha da kimse ona zevk sahibi diyemez!

Not: Bu yeni üniformalar tartışılırken muhatabından açıklama geldi. Hanif; "Henüz çalışma aşamasındayız. Tasarımlar bitmedi, bu son halleri değil" demiş. Umarım, bu tasarımları çöpe atıp işe sıfırdan başlar!

Zevk bu, parayla alınamaz! 

Bir 'zevk'ten diğer bir 'zevk'e geçiş yapalım. Bülent Ersoy, Çinçilla kürküyle görüntülenmiş. Sorulduğunda, 300 bin liraya aldığını açıklamış. "Hayvanseverler ne diyecek?" sorusuna ise; "Allah yarattıkları arasında en çok insanoğlunu seviyor" yanıtını vermiş. Elbette bu açıklama hayvan hakları savunucularını deliye döndürmüş. Ancak benim takıldığım nokta şudur; fotoğrafa bakıyorum ve göz zevkim bozuluyor. Bunca hayvan bu feci görüntü için mi can veriyor? Ve harcanan 300 bin lira karşılığında elde edilen sonuç bu mu olmalı?

<p> </p>

Kamu işçisinin maaşı ne kadar artacak?

Polisleri şaşkına çeviren suçluların ilginç fotoğrafları

dünyanın en zor testi olduğu iddia edilen dikkat testi! Sosyal medyayı salladı

Limonu mikrodalgada 20 saniye ısıtırsanız... Bakın nasıl bir etkisi var