• $28,9455
  • €31,1945
  • 1866.34
  • 7913.76
8 Eylül 2023 Cuma

Türkiye Yüzyılı'nın ilk Orta Vadeli Programı

Önümüzdeki üç yılın yol haritasını belirleyen Orta Vadeli Program'ın (OVP) ayrıntıları 6 Eylül Çarşamba günü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde açıklandı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın teknik sunumunu yaptığı OVP, her yıl Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığınca üç yıllık bir perspektif ile hazırlanıyor.

OVP, merkezi yönetim bütçesi hazırlık sürecini başlatan makro politikaları, ilkeleri, hedef ve gösterge niteliğindeki temel ekonomik büyüklükleri, gelecek üç yıla ilişkin toplam gelir ve gider tahminlerini, bütçe dengesi ve borçlanma durumu ile kamu idarelerinin ödenek teklif tavanlarını içeren temel politika dokümanıdır.

OVP, hem kamu kesimi hem de özel kesim için geleceği planlama bakımından bir yol haritası sayılmaktadır. Zira programda da belirtildiği gibi "OVP'de küresel, bölgesel ve ulusal ekonomideki gelişmeler analiz edilmekte, bu analizler çerçevesinde belirlenen makroekonomik hedefler ile ekonomik ve sosyal alanlarda izlenecek politikalar" kamuoyuyla paylaşıldığı için yol haritası olarak nitelendiriliyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, planlama kökenli bir kariyer uzmanı ve eski Kalkınma Bakanı olması nedeniyle bu tür plan ve programlara büyük önem veriyor. 11 Temmuz 2023 tarihinde çalışmaları başlayan OVP, yaklaşık 55 günlük çalışmanın sonunda milletimizle paylaşıldı. Program, aynı gün Resmi Gazete'de yayınlandı.

Türkiye Yüzyılı'nın ilk Orta Vadeli Programı geçmiş dönemlerden bazı farklı tarafları var. OVP'de önceki programlarda olmayan "Öncelikli Reform Alanlarına Yönelik Düzenlemeler" içerikli "EK-3" olarak yeni bir cetvel eklenmiş. Program hazırlanırken iş dünyası ile işçi ve memur sendikaları başta olmak üzere çok sayıda paydaştan katkı alınması da önemli. 'Makroekonomik Hedefler ve Politikalar' bölümünde de ilk defa yeşil dönüşüm, dijital dönüşüm, afet yönetimi ile iş ve yatırım ortamı temel başlıklar olarak yer almış.

OVP'nin temel hedefleri şu başlıklarda özetlenebilir:

* Makroekonomik ve finansal istikrarı güçlendirmek,

* Yüksek katma değerli üretimi teşvik etmek,

* Yeşil ve dijital dönüşüm odağıyla verimlilik ve ihracat artışı yoluyla büyümeyi ve cari işlemler dengesinde kalıcı iyileşme sağlamak,

* Enflasyonu orta vadede tek haneye düşürmek,

* İş ve yatırım ortamını iyileştirmek,

* Afetlerle etkin mücadele etmek,

* Mali disiplini korumak.

Bu temel hedefleri gerçekleştirmek için OVP'de Büyüme ve Ticaret, Beşeri Sermaye ve İstihdam, Fiyat İstikrarı ve Finansal İstikrar, Kamu Maliyesi, Afet Yönetimi, Yeşil ve Dijital Dönüşüm, İş ve Yatırım Ortamı başlıklarında 7 öncelikli yapısal alan belirlenmiş. Her bir alanın politika ve tedbir önerileri ile alt başlıkları var. Mesela Beşeri Sermaye ve İstihdam alanı 23 politika ve tedbir önerisi ile dört alt başlıktan oluşuyor. Her bir alt başlık için yapılacak işlem (kanun, karar, idari düzenleme) ve öngörülen takvim belirtiliyor. Bu şekliyle hem yapılacak işler hem ilgili kuruluşlar hem de takvim belirtiliyor.

OVP'de yer alan öncelikli politikalara yönelik Programın ilk yılında uygulanacak somut tedbirlere ayrıntılı olarak 2024 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programında yer verilecektir. Dolayısıyla daha ayrıntılı metinler önümüzdeki günlerde yayınlanacak.

Programla ilgili dikkat çeken hususlardan biri de sosyal adalet ve gelir dağılımı adaletine vurgu yapması. Bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Deprem tahribatını ortadan kaldırıp dengeli ekonomik büyümeyle istihdamı artırmak, enflasyonu tek haneye düşürüp gelir dağılımını iyileştirmek önceliğimiz" dedi. OVP, gerçekçi hedeflerini gerçekleştirme potansiyeli taşıyor.

<p>Edinilen bilgiye göre, merkez Mezitli ilçesi Menderes Mahallesi'nde N.E.'ye ait 33 A 4155 plakalı

Yanan otomobili balkondan söndürmeye çalıştı

Taraftar bu transfere çok şaşıracak! İşte Fenerbahçe'nin stoper listesi

Yargı'nın Ceylin'i Pınar Deniz'in eski hali görenleri şaşırttı! Estetiğim yok diyordu ama...

Davinson Sanchez'den Falcao itirafı! ''Her şey söylediği gibi oldu''