• $28,8918
  • €31,5938
  • 1893.08
  • 8022.78
4 Eylül 2023 Pazartesi

“T Kuşağı”

Türkiye'nin savunma sanayinde yakaladığı büyük gelişmenin nedenlerini saymaya başlasak ilk üç sıra galiba şöyle olur: Milli teknoloji hamlesine her türlü desteği verecek siyasi iradenin olması, milli ürünleri üretecek nitelikli işgücünün olması ve gençlerin milli teknoloji hamlesine ilgi duymalarını sağlayacak organizasyonların yapılması. Geçmiş yıllarda milli teknolojilerin ve savunma sanayinin akamete uğramasının en temel nedeni siyasi iradenin bu hamlelere bırakın destek vermesini, köstek olmasıdır. Devrim otomobilini üreten işgücünün, Vecihi Hürkuş'ların, Nuri Demirağ'ların, Şakir Zümre'lerin, Nuri Killigil'lerin zor şartlar altında yaptıkları hamlelerin siyasi otorite tarafından nasıl sabote edildiği biliyoruz. Bugün geldiğimiz önemli seviyenin arkasındaki en önemli neden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın verdiği destektir.

İkinci neden olarak milli teknoloji hamlesini yapacak nitelikli işçilere, mühendislere ve işgücüne sahip olmamızdır. Üçüncü neden olarak gençlerin bu alana ilgi duymalarını ve özgüven kazanmalarını sağlayacak organizasyonlarıdır. Bu organizasyonların başında TEKNOFEST'ler geliyor. İlki 2018'de gerçekleştirilen TEKNOFEST'ler, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile yürütülen, ülkemizin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivalidir. Milli Teknoloji Hamlesi, Türkiye'nin milli bağımsızlığı için milli ve özgün teknolojik ürünler geliştirilmesi için çalışmalar yapılması, bu ürünleri üretecek işgücünün eğitilmesi ve desteklenmesidir.

Ankara'da 30 Ağustos - 3 Eylül tarihlerinde yapılan ve dün sona eren TEKNOFEST, büyük katılımlara ve heyecana neden oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan katıldığı TEKNOFEST Ankara'da yaptığı konuşmada: "Her geçen yıl katılımcı ve ziyaretçi sayısının katlanarak arttığı TEKNOFEST'e gösterilen ilgi, bizi gerçekten çok sevindiriyor. Çünkü TEKNOFEST benim adeta evladım gibidir." dedi. TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ise açılışta yaptığı konuşmada gençlere vurgu yaparak şunları söyledi: "TEKNOFEST her yıl daha da büyüyecek. Kök salan fideler ağaç olacak. Bu ağaçlar büyüdükçe gençlerimizin öz güveni daha da artacak. TEKNOFEST kuşağının büyüteceği bu ağaçlar insanlığa huzur verecek." Başladığından bugüne TEKNOFEST'lere katılan takımlara, yarışmacılara ve ziyaretçi sayılarına baktığımızda bu sözlerin milletimizde ve gençlerde önemli bir karşılık bulduğunu söyleyebiliriz.

2018 yılında 14 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmalarına toplamda 4 bin 333 takım, 20 bin genç başvuru yapmıştı.

2019 yılında 19 farklı kategoride gerçekleştirilen teknoloji yarışmalarına 81 il ve 122 ülkeden 17 bin 373 takım ve 50 bin yarışmacı başvurmuştu.

2020 yılında 21 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmalarına 81 il ve 84 ülkeden 20 bin 197 takım, 100 bin genç başvuruda bulunmuştur.

2021 yılında 35 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmalarına 81 il, 111 ülkeden 44 bin 912 takım ve 200 bin yarışmacı başvurmuştur.

2022 yılında 40 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmalarına 81 il, 107 ülkeden 154 binden fazla takım ve 600 binden fazla yarışmacı başvurmuştur.

27 Nisan-1 Mayıs 2023 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleşen TEKNOFEST'te 2 milyon 547 bin ziyaretçi ile yeni rekorlara imza atılmıştı. Ankara'da ise dün sona eren TEKNOFEST'te büyük katılım oldu. Bu yıl yapılan TEKNOFEST teknoloji yarışmalarında 41 ana yarışma ve 102 farklı kategoride 332 binden fazla takım ve ilkokuldan doktoraya kadar her seviyeden 1 milyondan fazla yarışmacı yer aldı.

TEKNOFEST gençliği büyük bir özgüvenle geliyor. Kuşakları harflerle tanımlanmada "T Kuşağı" gibi yeni bir tanımı eklemek gerekebilir. Milli teknoloji hamlesine, savunma sanayindeki gelişmelere dokunmak ve engellemek isteyenler TEKNOFEST'te gençlerimizin yaptığı işleri ve özgüvenini görseler, Türkiye Yüzyılının nasıl olacağını anlama imkânı bulurlar.

<p>İçişleri Bakanı Yerlikaya'dan yapılan açıklamada 'Akaryakıt Kaçakçılığına yönelik 46 ilde eş zama

Akaryakıt kaçakçılığına yönelik 46 ilde eş zamanlı operasyon

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (29 Kasım 2023)

Malatya'da sonbahar tüm renkleriyle kendini gösterdi

22 kuyudan günlük 27 bin varil petrol çıkıyor! Her gün yeni bir rezerv keşfediliyor