• $28,8419
  • €31,5804
  • 1893.51
  • 8019.69
23 Haziran 2023 Cuma

Sırada emekliler ve memurlar var

Temmuz ayından itibaren geçerli olacak yeni asgari ücret belirlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen yıl olduğu gibi bu yılda asgari ücrete ilave artış yapılacağını söylemişti. Normalde Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından yıllık belirlenen asgari ücrete, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın taraflara yaptığı çağrıyla iki dönemdir ilave artış yapılıyor. Geçim şartları ve hayat pahalılığı dikkate alınarak özel sektör işçileri enflasyonun tahribatına karşı korunuyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını 13 Haziran'da yapmıştı. Komisyon, çalışmalarını 20 Haziran Salı günü tamamladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulan rakamlar onun son dokunuşuyla net 8 bin 506 liradan 11 bin 402 liraya çıkarıldı. Komisyon çalışmalarını bir hafta gibi kısa bir sürede tamamladı. Ayrıca karar tarafların oybirliğiyle çıktı. İlave bir artış olmasına rağmen tarafların tam bir mutabakata varması ülkemizin demokratik hayatı ve çalışma barışı açısından son derece önemli bir yaklaşımdır. Hele dar ve sabit gelirlilerin enflasyonist baskılar nedeniyle zor bir dönemden geçtiği şu günlerde bu dayanışma son derece anlamlı.

Belirlenen yeni asgari ücreti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ile birlikte açıkladı. Burada yapılan açıklamalarda emeğin hakkına ve dayanışmaya vurgu yapıldı. Yüzde 34 artırılan asgari ücret yılbaşında yapılan artışla birlikte toplamda yüzde 107 artmış oldu. 2022 yılında da toplamda yüzde 95 artırılmıştı. Bu artış asgari ücretlilerde genel bir memnuniyet oluşturdu. Asgari ücret üzerinde ücret alan ücretlilerde de artış beklentisi var. Geçtiğimiz dönemlerde asgari ücrete yapılan artışlara yakın oranda artışlar diğer ücretlilere de yapılmıştı. Bu yapılabilirse çalışma barışına önemli katkı sağlar. Zira asgari ücrete ilave artışların yapılması asgari ücretin üzerindeki ücretlilerin ücretlerini asgari ücrete yaklaştırıyor. Şayet asgari ücret üzerinde alanlara da benzer artışlar yapılarsa kaldıraç etkisiyle genel ücretler seviyesi yükseleceği gibi ücretler arasındaki denge de korunmuş olur.

Asgari ücret artışıyla medya mecralarında dolaşan yanlış bazı bilgiler var. Bunlardan biri engelli, evde bakım ve 65 yaş aylıklarının asgari ücret oranında arttığını ilişkin yanlış bilgidir. Bu aylıklar memur aylık katsayısına göre belirlenmektedir. Dolayısıyla bu aylıklar temmuz ayında memur artışlarına göre artacaktır. Asgari ücretin artmasının evde bakım, 65 yaş aylığı ve engelli aylığı alma şartları arasında yer alan gelir sınırının belirlenmesinde etkisi var.

Kılıçdaroğlu, belirlenen yeni asgari ücretle ilgili olarak hem Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'ı hedef alarak "işçinin hakkını hukukunu korumak yine bize düştü" dedi. 2019 yerel seçimlerinden sonra CHP'li belediyelerden atılan binlerce emekçinin hakkını korumak kime düştü? Namus sözü verilmesine rağmen belediyelerden atılan emekçilerin hakları çiğnendi. Kılıçdaroğlu 2022 yılının asgari ücreti belirlenirken yaptığı açıklamada ise "işçiye asgari ücret olarak 384 dolar karşılığı Türk Lirası verilsin" demişti. Bugün asgari ücret 465 dolar. Kılıçdaroğlu'na kalsa işçiler dolar bazında daha eksik asgari ücret alacaktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni dönemin ilk grup toplantısında emeklilere ve memurlara da önemli mesajlar verdi. Erdoğan, "Seçim döneminde açıkladığımız memur maaşları ile ilgili verdiğimiz sözleri de inşallah yerine getireceğiz. Türkiye'nin artan refahından, büyüyen ve kalkınan ekonomisinden 85 milyonun tamamının hak ettiği payı almasını temin edeceğiz" dedi. Bu ifadeler memurların en düşük maaşının 22 bin liraya çıkarılması ve emeklilere de refah payı verileceği anlamına geliyor. Asgari ücret çalışmaları tamamlandı. Sırada yaklaşık 21 milyon kişinin maaş ve aylıklarını doğrudan etkileyecek temmuz ayı artışları var.

<p>İçişleri Bakanı Yerlikaya'dan yapılan açıklamada 'Akaryakıt Kaçakçılığına yönelik 46 ilde eş zama

Akaryakıt kaçakçılığına yönelik 46 ilde eş zamanlı operasyon

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (29 Kasım 2023)

Malatya'da sonbahar tüm renkleriyle kendini gösterdi

22 kuyudan günlük 27 bin varil petrol çıkıyor! Her gün yeni bir rezerv keşfediliyor