• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
25 Aralık 2023 Pazartesi

Korkma…

Gazze'de soykırım yapanlar, iplerini ellerinde tuttuğu PKK/KCK terör örgütlerini üzerimize salarak 12 şehit vermemize neden oldular. Canımızı yakan şehit haberlerini istiklal şairimiz Mehmed Âkif Ersoy'u yad etmek için bulunduğumuz Kosova'da aldık.

İstiklal ve istikbal şairimiz Mehmed Âkif Ersoy, milli marşımıza "Korkma" diye başlıyor. Hayasızca akınlara karşı gövdesini siper edecek milyonlarca insanımız olduğu için korkmuyoruz. Tek dişi kalmış canavarların tüm saldırılarına karşı iman dolu göğsümüz olduğu için korkmuyoruz. Milletimizin istiklal marşında belirtildiği gibi tüm zorluklara karşı mücadele edecek azimde ve kararlılıkta olduğu için korkmuyoruz. Şüphesiz şehitlerimizin hesabı soruluyor, sorulacak. Terör örgütlerine ağır bedel ödetiliyor, ödetilecek. Teröristler döktükleri kanda boğulacaklar.

Büyük mütefekkir ve şair, Mehmed Âkif Ersoy'un bu sene 150. doğum yılı. Vefatı tarihi ise 27 Aralık 1936. Büyük şairin doğumunun 150. yılı dolayısıyla Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Yazarlar Birliği ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi işbirliğiyle "Buhara'dan İpek'e Mehmet Akif Ersoy" programları yapıldı. TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Sayit Yusuf, TYB Genel Başkanı Musa Kazım Arıcan, bir grup akademisyen ve yazarla birlikte 19-24 Aralık tarihlerinde Kuzey Makedonya ve Kosova programlarına katıldım. Üsküp'te Maarif okullarının, Priştine'de ise Yunus Emre Enstitüsü'nün düzenlediği Mehmed Âkif Ersoy panellerinde "Safahat'ta Çalışma Kavramı" üzerine konuştum.

Milli şairimiz Mehmed Âkif Ersoy'un doğumunun 150. yılı olması münasebetiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın teklifi üzerine TÜRKSOY 39. Daimî Konseyince tüm Türk Dünyası'nda "Mehmed Âkif Ersoy Anma Yılı" olarak ilan ediliyor. Bu kapsamda Âkif Bey'in ana tarafından memleketi olan Buhara'da başlayan programlar, baba tarafından memleketi olan Kosova'da İpek, Prizren ve Piriştine'de yapılan programlarla tamamlandı. Âkif Bey'e gösterilen bu vefa nedeniyle TÜRKSOY'a ve Âkif sevdalısı Genel Sekreter Sultan Raev'e teşekkür etmek gerekir. TÜRKSOY'la birlikte programları yapan Türkiye Yazarlar Birliği ise 45 yıldır Âkif Bey'e vefayı unutturmayan güzide kuruluşumuz. TYB Şeref Başkanı Mehmet Doğan, Genel Başkanı Musa Kazım Arıcan öncülüğünde Âkif Bey'le ilgili şimdiye kadar yüzlerce programa ve esere imza atıldı.

Programlara Üsküp'le başladık. Yahya Kemal'in şehri Üsküp her yönüyle Osmanlı'yı hatırlatıyor. Mehmet Âkif programlarının yapıldığı günlerin Kuzey Makedonya'da yaşayan Türklerin eğitim bayramı olarak kutlanan 21 Aralık gününe denk gelmesi isabetli oldu. Üsküp Maarif okullarında panel yapıldı. Kalkandelen'de ise usta sanatçı Ahmet Yenilmez'in tiyatro gösterisi oldu. Kosova'da ise büyük şairin babası İpekli Tahir Efendi'nin doğduğu Şuşitsa Köyü Mehmet Âkif Ersoy Camii'nde cuma namazı kılınarak programlar başladı. TİKA camiyi restore ettirmiş ve köyde Âkif Bey adına bir okul yaptırmış. Cuma namazını Millet Camii İmam-Hatibi Ali Burak Baldöken kıldırdı. Büyük şair için Kur'an-ı Kerim okudu.

Kosova'da programlar İstog'da panelle başladı. Piriştine'de tiyatro gösterisi yapıldı. Prizren'de ise dernek ziyaretleri yapıldı. Gittiğimiz yerlerde büyükelçilerimiz, Maarif Vakfımız, TİKA, Yunus Emre Enstitümüz ve bölgenin yerel dernekler arasında müthiş bir uyum ve gayretli çalışmalar hemen dikkat çekiyor. Ayrıca tüm toplantılara her iki ülkede de olan Türk milletvekilleri de katıldı. Bu birliktelik önemli işlere vesile oluyor.

Sessiz yaşayan büyük şair bir şiirinde kendinin pek hatırlanmayacağını ifade eden şu mısraları kaleme döküyor...

Toprakta gezen gölgeme toprak çekilince,

Günler şu heyûlâyı da, er geç silecektir.

Rahmetle anılmak... Ebediyet budur, amma,

Sessiz yaşadım, kim, beni nerden bilecektir?

Şiirlerinin milyonlarca insan tarafından ezberlendiğini, fikirlerinin takip edildiğini, ona vefa duyanlar milyonlarca insan olduğunu, adına yurt içinde ve dışında sayısız program yapıldığını büyük şair görseydi bu mısraları yazar mıydı?

<p>ABD'nin California eyaletine bağlı Sierra Nevada bölgesini kar fırtınası vurdu. Sabah saatlerine

California'da kar fırtınası

İkinci el araba alacaklar dikkat: Bu otomobiller 50 bin TL ile 250 bin TL arası!

Sağlık çalışanları Filistin için ''sessiz yürüyüş'' yaptı

Hak mahrumiyeti cezası bulunan başkan kiraladığı yük asansöründe takımının maçını izledi