• $28,9454
  • €31,2317
  • 1864.57
  • 7913.76
19 Haziran 2023 Pazartesi

“Değişim” seçim analizlerinde başlamalı

Türkiye mayıs ayında yeni bir yüzyılının en önemli seçimlerinden birini gerçekleştirdi. Seçimlerden sonra kazanan ve kaybeden siyasi partiler seçim sonuçlarını değerlendiren önemli çalışmalar yürütür. Bu çalışmalarda milletin verdiği mesajları doğru analiz eden siyasi partiler politikalarını gözden geçirir. Milletin verdiği mesajları anlamak yerine onları suçlayan partileri ise yeni yenilgiler bekler. Son günlerde CHP çevrelerinde "değişim" tartışılmakta ve seçim yenilgisine yönelik raporlar kamuoyuna yansımaktadır. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun seçim yenilgisini "TRT izleyen ve 500 lira verince harcayacak yer bulamayan köylülere" yüklemesi seçimlerin doğru analiz edil(e)mediğinin ilk işaretlerindendir. Kılıçdaroğlu'nun 14 Mayıs 2023 seçimlerinin öncesi uyguladığı politikalar ile seçim sonrası açıklamaları 14 Mayıs 1950 öncesinde ve sonrasında yaşananlara önemli benzerlikler gösteriyor.

İnönü'nün 14 Mayıs 1950 yılında seçim sonuçlarıyla ilgili yaptığı analiz ile bugün CHP'nin yaptığı analizlerin çok benzerdir. Zira İnönü seçim sonuçlarıyla ilgili olarak özetle şunları söylemiştir: "Son zamanlarda onları yendiğimizi sanıyorduk, yanılmışız... Devrimler henüz kökleşmemiştir... Rusların propaganda yaptıkları kuşkusuzdur... Bir yıl sonra duruma bütünüyle egemen olacağız. Bize teslim olacaklardır." Bugün bazı CHP'lilerin milletten 5 yıllık iktidar yetkisi alan Erdoğan'a ve Cumhur İttifakı'na yönelik sözleri İnönü'nün sözleriyle neredeyse aynıdır.

CHP'nin 14 Mayıs 1950 yılında aldığı ağır bir seçim yenilgisiyle CHP Hükümeti'nden başbakan hariç hiçbiri Meclis'e girememişti. İki şehirden milletvekili adayı gösterilen Milli Şef İnönü, Ankara'dan seçilememiş, Malatya milletvekili olabilmişti. Ankara'nın İnönü'yü milletvekili seçmemesi kendisinde büyük bir hayal kırıklığı oluşturmuştu. Bu durum 14 Mayıs 2023 seçimlerinde CHP'nin kesin iktidara geliyoruz inancıyla ve kabinede görev verme gerekçesiyle partinin ağır toplarını Meclis dışında bırakmasına benziyor. Keza Kılıçdaroğlu ve masa ortaklarının liderleri de Meclis dışında kaldı.

Dönemin CHP'sinin Ticanî Tarikatı ve şeyhi Kemal Pilavoğlu ile kurduğu ilişkiler nedeniyle dini alana yönelik sert tutumunda yumuşadığı algısı milleti veriliyordu. 1950 seçimlerinde CHP, köylerde yaptığı propaganda çalışmalarında bazı kitaplar dağıtıyordu. Bu kitaplarda İnönü'nün, Allah yolunda çalıştığı ve vatandaşlar arasında düşmanlığı engellediği ifade ediliyordu. Kılıçdaroğlu'nun seçim öncesi dindarlara yönelik verdiği mesajlar, peygamber soyundan geldiği iddiaları ve başlattığı sözde helalleşmenin benzer bir algı için olduğunu söylemek mümkün.

CHP Genel Sekreteri Gülek, Ulus'ta yayınlanan yazısında CHP'nin 14 Mayıs 1950 seçimlerini kaybetme sebeplerini anlatıyor. Bunlardan bazıları ise "CHP'nin icra ettiği yenilikleri kabullenmeyip geri dönüşü isteyenler" ile "Vatandaşların, hesapsız DP vaatlerine inanması" olarak ifade ediliyor. Gülek'te, seçim yenilgisini "kandırılmış kitlelere" bağlıyor.

CHP'de değişmeyen tek şey seçim sonuçlarını analizleridir. 14 Mayıs 1950'de yaşadıkları ağır seçim yenilgisinin de 14 Mayıs 2023'te yaşadıkları ağır seçim yenilgisinin temel nedenini "kandırılmış halk", "aldatılmış seçmen", "aydınlatılmamış millet" ve "nankör kitleler" olarak görüyorlar. CHP yöneticileri bu konuda yalnız değiller. CHP yandaşı medya ve yazarları da aynı ezberleri tekrarlıyorlar. Geçmişte başta Ulus Gazetesi olmak üzere seçim yenilgilerinde milleti suçlayan CHP yandaşı medyanın bugün de çok farklı bir durumda olmadığını görüyoruz. Yenilgi üzerine gerçek değerlendirmeler yapılamaması CHP için yeni yenilgilerin en önemli nedenlerinden biridir.

<p> İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 'Teröristlerin kırsalda kış aylarında eylem yapmak amacıyla sakla

12 ilde terör operasyonu

Taraftar bu transfere çok şaşıracak! İşte Fenerbahçe'nin stoper listesi

Yargı'nın Ceylin'i Pınar Deniz'in eski hali görenleri şaşırttı! Estetiğim yok diyordu ama...

Davinson Sanchez'den Falcao itirafı! ''Her şey söylediği gibi oldu''