• $13,7152
  • €15,571
  • 786.11
  • 1910.41
18 Kasım 2021 Perşembe

Yan yol siyaseti

B.

Türkiye'de siyasete yönelik yaklaşımın oldukça özcü olması, siyasi kanaatlerin bu çerçeve üzerinden şekillendirilmesi ile sonuçlanmaktadır.

Muhatabınızın yahut bir siyasal partinin ve siyasetçinin ne dediğinden ziyade kim olarak ve hangi saikle bunu söylediği önemlidir.

Nusret Demiral'ın 28 Şubat'a damga vuran meşhur sözüdür "Şimdi Apo çıkıp da 'ordular ilk hedefiniz Akdeniz, ileri!' dese bu söze maşallah mı diyeceğiz?"

Kimlikler belli, pozisyonlar belirlidir.

Bu tespiti yaparken elbette İYİ Parti'yi istisna tutmak isterim. Zira İYİ Parti'nin Türkiye siyasetinde nereye tekabül etti hiçbir zaman tam olarak belli olmadı.

Ancak, Akşener ve çevresine yönelik de kati. kanaatlerimiz var.

Her neyse, memleket siyaseti şu anda iki kanal üzerinden, iki tavır ile vatandaşa sunuluyor. Herkes karşısındakini bu kanallar üzerinden tarif ediyor.

Bunlardan ilki Cumhur İttifakı bileşenlerinin tercih ettiği özcü tavırdır.

"Bunlar HDP ile PKK ile FETÖ ile iş tutan, memleketin selametini amaçlamayan adamlarıdır." diyor bu tavır.

Katılırsınız yahut katılmasınız, ancak temel motivasyon, siyasetin ana gayesi olan memleket menfaatidir.

Buna mukabil millet ittifakı AK Parti ve MHP'yi itham edeceğinde, yahut kendilerini ve HDP'yi tarif edeceğinde özcü bir dil kullanmamaya özen gösteriyor.

Bunun yerine ikincil sebepler ve tutumlardan bahsetmek yolu tercih ediliyor.

"Ak Parti nobran, kibirli... Erdoğan baskıcı vs vb..."

Buna mukabil HDP mütevazı, tutarlı, seçmenine karşı dürüst, kadınlara karşı şöyle böyle... Neticede PKK da dağda yere izmarit atmayan sevimli çocuklar çetesiydi. Bir nevi Avarel sevimliliğindeki Daltonlar...

Peki ilk metoda dönerek özcü bir yerden soralım, bu tarif ettiğiniz iki taraftan hangisi memleketin tarafında hangisi karşısındadır?

Onu karıştırmamamızı talep ediyorlarsa bilin ki bir sıkıntı vardır.

Millet İttifakının Türk siyasal kültürünün rağmına siyasette ikincil argümanları tercih ediyor oluşu başlı başına konuşulması gereken konudur.

Kendisini ve muhataplarını siyasal konum üzerinden konuşamıyor oluş durumu ve sonu gelmez bir müphemlik sorunudur millet İttifakının izah etmesi gereken.

Ve şu soruya bir cevap vermelidir: memleket menfaati namına izah etmekte zorlandığımız nedir ki diliniz sürekli tavır ile meşgul?

Bu araç kaç vakit daha yan yolda gidecek?

Bundan sonrası, bu sorudan yola çıkarak konuşulmalıdır.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler