• $32,8435
  • €35,3024
  • 2487.5
  • 10739.9
16 Mart 2023 Perşembe

Suşi yiyen Türk

B.

Çevre Şehir ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Murat Kurum'un ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma Şahin'in davetlisi olarak Gaziantep'teydik dün.

Sayın Bakan önemli bilgiler verdi deprem sonrası yaşananlar ve önümüzdeki yol haritası hakkında. Sorularımıza de tek tek özenli cevap vermeyi ihmal etmedi. Bunları önümüzdeki günlerde yazacağım.

Toplantı sonrası geçtiğimiz Nurdağı'nda örnek bir konteyner kent gezdik.

Türkiye'deki tüm konteyner kentlere örnek olması gereken bu konteyner kent, Şırnak Valisi Osman Bilgin Bey'in yoğun gayretlerinin eseri. Başkan hanım kendisine "Şipşak Osman Bey" diyor. Haklı doğrusu. Sayın Vali bizlere 20 dakikalık bir sunum yaptı, suretinden de işbirliğinden hepimiz etkilendik.

Okullar, yazılım ile tanzim yapan sosyal marketler, kuaför, hijyen marketi, giyim kuşam marketi, tiyatro ve etkinlik salonu, çocuklar için oyun alanları... Bunların hepsi bir arada ve konteyner kentte yaşayan vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuş durumda.

Adıyaman ve Kahramanmaraş'ta gördüğüm konteyner kentlerden sonra, doğrusu açıkça söylemeliyim ki şimdiye kadar en iyi tanzim edilmiş konteyner kent olarak dikkat çekiyor Nurdağı'ndaki bu konteyner kent.

Sayın Fatma Şahin, depremin en büyük hasarı verdiği merkezlerin başında gelen Nurdağı'nın bir mahallesini kamulaştırarak, aynen muhafaza etmeyi ve bir deprem müzesi yapmayı amaçladıklarını, çalışmalara çoktan başladıklarını ifade etti. İnşaat mühendisleri ve deprem ile ilgili çalışma yürütecek diğer disiplinlerden bilim adamlarının üzerinde çalışacakları bir plato olacak burası aynı zamanda.

Burayı gezerken, Fatma Hanım bir anektodu aktardı. Japonlar depremden 20 gün sonra Nurdağı'na geldiklerinde, çoktan kurulmuş olan konteyner kenti görmüş ve "Burası depremden önce yapılmıştı değil mi?" diye sormuşlar. Başkan hanım, bütün tesisin depremden sonra kurulduğunu, depremin 15. gününde bitirildiğini söyleyince Japon misafirler hayret etmiş, hayranlıklarını dile getirmiş. Açık sözlü dobra bir insan Fatma Şahin "Siz bizim depremden sonra yaptıklarımızı gıpta ediyorsunuz ama asıl gıpta edilecek şey sizin depremden önce yaptıklarınız; planınız, programınız, düzeniniz. Keşke biz sizin gibi olabilsek" diye mukabele etmiş.

Haklı doğrusu.

Deprem sonrası gayretkeşliğimiz, fedakarca çalışmamız dünyada eşine az rastlanır bir süratle bu tarz çözümleri üretmemizi sağlıyor. Bu doğru. Deprem öncesi planlamayı ve programlamayı hiç kompleks yapmadan Japonlardan öğrenmeliyiz. Üstelik sonrası ile ilgili pratikliğimizi yitirmeden.

Sizin anlayacağınız suşi yiyen Türk işte. Çatalla, kaşıkla, ekmek arası her neyse...

Bir parça hissemend olmalı bu plancılıktan...

<p>Olay, Battalgazi ilçesi Başharık Mahallesi'nde meydana geldi. Edinilen bilgilere göre, Toprak sok

Havalandırma boşluğuna düşen kuş kurtarıldı

Dünya mirası Nemrut bayramda ziyaretçi akınına uğradı

Etiyopya'da müzedeki dev kaplumbağa görenleri şaşırtıyor!

Dünya bizimkileri konuşuyor! ''Türkler mücevherine güvendi''