• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
27 Temmuz 2023 Perşembe

Otoban polisimiz niye yok?

B.

Allah mecbur bırakmasın, bir yerden bir yere gitmek zorunda kalıp da otobanda araç sürmek durumunda iseniz eğer, karşılaşmanız muhtemel pek çok tehlike var.

En son İzmir'de yaşanan makas atma hadisesi neticesinde yaşanan can kayıpları hadisenin vehametini ortaya koydu.

Hiç şüphe yok, bu makas işi bir karakter arızasından neşet ediyor. Serserilik mi magandalık mı aşağılık kompleksi mi ne derseniz diyin... hiçbir şekilde temize çıkartacak halimiz yok bu serseriliği yapanları. Gel gelelim, otoyolda, otobanda araç sürmek kimi zaman en munis karakterde olanımızı dahi çileden çıkartabiliyor. Az evvel karşılaştığım bir hadiseyi aktarayım size. Kuzey Marmara oto yolunda üç tır soldan üç şeridi kapamış, en sağ şeritte gitmeye ar ediyorlar. Şehirlerarası otobüsler zaten üçüncü şeritte seyrediyor; sağı solu önü arkası boş olduğu halde. Telefonuyla meşgul olduğu için sekiz çizerek giden araçtan bol bir şey yok... daha nicesi sizin de malumunuz.

Bu durumun en önemli sebebi, otobana çıktığında herhangi bir otorite tarafından kontrol edilmediğini düşünmesi şoförlerin. Pek çok ehliyet sahibini eli yüzü düzgün bir trafik bilgisi sınavına soksanız geçemez. Yol üstünlüğü kimindir, otoyol kuralları nelerdir, şerit bilgisi vs...

Almanya'da, Rosenheim otobanında çok değil 2 km kadar en sol şeritte sürekli sürmekteydim günlerden bir gün. Önümde sivil bir araç belirdi. Aracın arka camında bir ışık yandı derken "Polis! Sağa Çekin —>" yazısını okudum. Aracı sağa çektim. Ehliyet, ruhsat alkol muayenesi derken, elime bir ceza makbuzu tutuşturdu sivil görünümlü polis bey. " Sol şerit dilediğiniz gibi araç sürebileceğiniz bir şerit değildir! Sollamanızı yapıp mümkün olan en sağ şeritte sürmekle mükellefsiniz beyefendi!" Dedi didaktik bir tonda. İyi günler diledi ve gitti.

Ansızın ve polis olduğunu ihtimal vermeyeceğiniz bir araç otobanda sürekli bu kontrolleri yapıyormuş meğer. Pahalı bir ders oldu ancak öğrendim. Hiç kimsenin kontrol etmediği bir ne dilersen yap sahası değilmiş otoban.

Şimdi her yola çıkışımda aynı şeyi düşünüp iç çekiyorum. Bizim neden otoban polisimiz yok? Yolda nizam verilmesi gereken şey yalnızca sürat tahdidi, emniyet kemeri, araç muayenesi midir?

İlköğretimde trafik bilgisi dersimiz yok. Trafik kültürü, zaten bunu el yordamıyla öğrenmiş atadan çocuğa aktarılıyor. Kamu spotlarımız sanki bütün meselemiz sigaraymış gibi, olanca himmetini bu sahaya sarf ediyor.

Trafik kültürümüz hakikaten gelişmemiş. Bir toplumsal eğitim, sürekli kontrol mekanizması şart. Evet yollarımız çok güzel, çocukluğumuzdaki o her gün onlarca kişinin can verdiği trafik kazaları haberlerini okumuyoruz belki, fakat bu toplumsal trafik cehaletimizi ortadan kaldırmıyor ne yazıkki.

Bu mesele katiyen ertelenecek bir mesele değil.

<p>Bu anlamlı etkinlik, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı'nın katılımıyla gerçekleşti. Ayrıca,

3.Çocuk Girişimciler Kermesi Filistinli Çocuklara Destek İçin Gerçekleşti

Dikkat: Bu otomobiller 350 bin TL ile 450 bin TL arası! Kaçıran adeta pişman oluyor

Gaziantep sise büründü

ŞOK 9 Aralık kataloğu: 2359 TL'ye airfyer, 7299 TL'ye dik süpürge fırsatı!