• $32,53
  • €35,0565
  • 2433.54
  • 10471.3
6 Eylül 2022 Salı

Ömer Tuğrul İnançer'den bize kalan

B.

Henüz elif mertek bilmez bir çocuk iken tenezzül buyurup elimden tutmuş; iyilik, güzellik namına ne varsa kendisinden öğrendiğim bir Zât-ı âli kadr'in ardından iki satır yazmak bedbahtlığıymış bendenizin de nasibi...

Ne diyeyim? Nasıl diyeyim? Kadr-ü vâlâsını bilmek, bildirmek haddim değildir. Ne söyleyeyim? Hakkında hüsnü şehadette bulunmak edepsizliğinden edep ederim; haddim değildir. Ne kıymetli bir zat olduğu cümlenin malumu olan Tuğrul Bey'i cümleye mi anlatalım?

Yapabileceğim yegâne şey var. Okumak lütfunda bulunanlara, hususi sohbet ederlerken aldığım notların birkaçını beyan etmek isterim. Belki bu vesileyle, ecel celalisi âlemimizin direğini yıkmış olsa dahi, Tuğrul Bey'den istifade edilmesine vesile oluruz. Bu da bizim hak etmediğimiz tesellimiz olur.

31 Mart 2007 Viyana:

"En mühim şey tevhiddir. Her şeyin merkezinde tevhid vardır. Biri iki görmek şaşılıktır. Katiyen birliği bozmamalı; gerekirse hakkından feragat etmeli, tevhidin muhafazasına çalışmalıdır."

"Şerden hayır çıkmaz! Hayrı hayırda aramalı. Bir pislik başka bir pislikle temizlenmez. İlla icap ederse su dökmek, akıtıp yok etmek gerekir."

"Ne yaptığınızdan daha mühimi, nasıl yaptığınızdır. Edepsizce iyi bir şey yapmaya gayret etmektense bazen hiç yapmamalıdır. Allah katında edep amelden üstündür. Edepsiz amel Kur'an'ın tabiriyle 'habt' edilir; yok olur gider."

"Kendisine şarlayana tokat atan bir dostuma 'neden kaçmadın?' diye sordum, yediremedim dedi. Yediremediği nefsiydi, nefsi için adam dövdü, günaha girdi. Kaçsa belki de cihad edecekti."

"Politeistler Allah'ın sıfatlarını ve melekleri tanrı zannettiler, putlarını yapıp taptılar; oysa her birisi vahdetten parçadır."

"Patlıcanı bütün şekilde yağlayıp fırına verin; çıkınca karnıyarık gibi dikine yarıp arasına maydanozlu, peynirli börek içi koyun. Isıra ısıra yiyin bakın ne güzel oluyor."

"Kilo alma korkusuyla yememezlik etmeyin. Yiyin ve yakın. Tembel adam makbul adam değildir."

"Tedkik etmeyen derviş istemem! Her duyduğu sözü sloganlaştıran adamdan derviş olmaz. Bundan garaz nedir, murat nedir diye sormak, düşünmek, lazım. Mudakkik kimse, yazar iyi midir kötü müdür diye düşünmeden tedkik eder; hayrı alır, şerre karşı durur. Öyle kendini kapatarak olmaz. Sen kaç ben kaç peki ya zehrin devasını kim bulacak?"

Mütebakisi bize mahsus kulak küpeleri... Riayet edemesek de unutulmaması gereken hayat düsturları... Evsaf-i ilahiden "nasıl yemek yenilir"e kadar bir insanın, bir Müslüman'ın bilmesi gereken hemen her şeyi baba şefkatiyle, baba celaliye, baba teennisiyle zihnimize nakşetti Tuğrul Bey. Şansımız onu tanımak, bahtsızlığımız şu günü görecek kadar yaşamamızmış...

Nazarı üstümüze olsun.

<p>Edinilen bilgiye göre, ismi öğrenilemeyen şahıs, uyumak için otogarın mescidine girdi. Üzerinden

Otobüs terminalinin mescidinde ölü bulundu

Etiyopya'da müzedeki dev kaplumbağa görenleri şaşırtıyor!

Dünya bizimkileri konuşuyor! ''Türkler mücevherine güvendi''

Milliler inanmış bir kere!