• $33,1952
  • €36,0226
  • 2551
  • 11156.2
24 Haziran 2024 Pazartesi

Efendimiz'den bahsederken üç mühim soru

B.

Birkaç mecrada dile getirdim, burada da yazmak isterim. Muhatabım, kendisine Müslüman diyenlerdir.

"Sana uymayan ölçü hayat olsa teperim!" derken şair, devrin devranın kabullerinin üstünde ve ötesinde bir muhabbete sahip olmakla ancak Muhammed Mustafa Efendimiz'e ümmet olunabileceğini gayet vazıh şekilde dile getirmişti. Bu muhabbet ve itminan olmazsa, bir şeyler hep eksik kalıyor; maksat hasıl olmuyor.

Değişik bir yaranmacılıkla karşı karşıyayız. Baştan aşağı, aşağılık kompleksi, serapa evin uşağı psikolojisi. Efendimizi birilerine beğendirmek, olduğundan daha güzel göstermek çabası... Kimin haddine düşmüş? Üç mühim soru var karşımızda. Önünde durduk bu üç sorunun, tıkandık. Birinci sual "Siz kimsiniz? Kendinizi ne zannediyorsunuz?" sualidir. Darülaceze'deki dedesinin kabahatlerini tevil eder gibi davranan bu insanlar kimin nesidir? İkinci sual "Kurtarmaya, aklamaya çalıştığınız zat kimdir? Kimden bahsettiğinizi biliyor musunuz? Eşref-i halkillah ve ekmel-i abdillah Efendimiz'den bahsettiğinizin farkında mısınız?" Üçüncü sualimiz ise "Kime yaranmaya çalışıyorsunuz? Yaranmaya çalıştıklarınız kimlerdir ki Efendimiz'i dahi onların standardına uyduracağım diye takla atıp duruyorsunuz?"

Bu mevzuda söylenecek çok fazla şey yoktur. Zira mevzu, Namus-u İlahi olan Efendimiz'in namusu mevzuudur. Kapayalım geçelim. Ancak bu üç soruya da herkes nispetince bir cevap arasın rica ederim. Bir sonraki yazımızda yaranmacı Müslümanlık mevzuundan devam edeceğiz. Efendimiz kusurumuza bakmasın, vaat ettiği şefaatlerinden günahkar ümmetini mahrum eylemesin.

<p>Olay Yeni Mahalle'de yaşandı. Edinilen bilgiye göre, vatandaşlar kaldırımda yılanı fark etti. Bun

Elazığ'da kaldırımda yılan paniği

Ticaret Bakanlığı ekipleri İstanbul'da market ve restoranları denetledi

Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50'nci yılı! TCG Anadolu Gemisi geçit törenine hazır

Kastamonu'da şaşırtan olay! Söğüt ağacının gövdesinde kiraz ağacı büyüdü