• $32,5957
  • €34,7779
  • 2504.82
  • 9693.46
27 Nisan 2023 Perşembe

Bir anlık kuruntu ve insaniyet

B.

Ekranları başında onu izlerken, Vanlılara kısılmış sesiyle hitap ettiğini gören niceleri gözlerinin dolduğunu söylemişti. Merhum Ahmet amcam "Can ha bu da can" demişti Araklı ağzıyla.

Erdoğan, hepimizi hayrete düşüren bir tempo ile yaşıyor hayatı. Dış gezilerini izlemek üzere peşine takılan her gazeteci, akabinde bitap düşüyor birkaç gün. O ise o arada oradan oraya koşuşturmaya devam ediyor.

Ülke TV canlı yayınında aniden fenalaşması üzerine memleket birden hercümerce geldi gecenin bir vakti. Erdoğan'ın da bir insan olduğunu unutup, en ufak sendelemeyi kendisine yakıştıramayanlar, onun insan tarafıyla karşılaştı. Rahatsızlandı, üşütmüş, istirahat ihtiyacı hasıl olmuş.

Gerçi kendisine pek düşkün olanlar değil sadece, Recep Tayyip Erdoğan'a insanüstü muamelesi yapanlar. Siyasi muarızları da o kanaatte. Hiçbir falsoyu, en ufak insani tökezlemeyi tolere etmediler yıllardır.

Kendilerince haklılar, zira Erdoğan'ın başardıkları, o iktidara gelmeden hayale gelmeyecek şeylerdi. Tek başına ve pek çok vesileyle en yakınındakilerden hıyanet göre göre başardı bunu. E bir insanüstülük atfetmeleri normaldir. Cumhuriyet tarihinin en büyük nefret propagandalarıyla karşılaşmadı da bu sebepledir. Doğrusu bu ölçüde büyük bir yıpratma ne Menderes'e ne Demirel'e ne Erbakan'a ne de Özal'a nasip olmuştu. En büyüğüne maruz kalmasına rağmen yıkılmaması sebebiyle karşısındaki kin bulutu daha da büyüdü. Büyüdü büyüdü... Mûtû biğayzikum diyesi gelenimiz çoktur. Demişliğimiz de vardır. Amin, sadakallahulazim.

Her neyse, Erdoğan nikabını kaldırdı ve bizlere, öyle değilmiş sandığımız tarafını gösterdi istemsizce.

Evet, bir Mesih değil, ölüleri diriltemiyor, körleri görür kılamıyor. Bakmayın siz çok başarılamazı başarmasına. Tenzile Hanım'ın terleyince öksüren, üşütünce burnu akan yavrusu, çocuklarının müşfik babası, torunlarının dedesi, biyonik adammışçasına sürdürdüğü hayatıyla bize unutturduğu insaniyetini gözümüze gözümüze soktu.

Bir lahza, pek çokları için sonu gelmez bir lahza, bizi doğal sınırlarıyla muhatap etti.

Ve ekseriyetle kendisine sığınıp, "Allah başımızdan eksik etmesin" duası eden millet, Erdoğan için şimdiye kadar belki de hiç kullanmadığı bir akçeyi kullandı. Kıyamama akçesi! O gece Erdoğan'a kıyamayarak, hayıflanarak dua etti ismini bilmediğimiz, cismine aşina olmadığımız niceleri.

Mübalağasız arz ediyorum, her kimle konuştumsa aynı nedamet. Zerre korku yok eşimde dostumda, fakat nedamet... "Erdoğan'ın bunca gayretine ve kendinden vermesine karşı nasıl mukabele ettim ben acaba" sorgulaması. "Allah bizi affetsin" diyenler. Son kertede "O da insan" deyip kıyamayanlar. Ve bu katiyen konforlu bir kıyamama hali değil.

Az evvel deprem olduğunu duymuş da teyakkuza geçmişçesine bir kıyamama hali.

Böylelikle bir şeyi öğrenmiş olduk. Erdoğan'ın şimdiye kadar hiç kullanmadığı bir hıyn-i hacet akçesi varmış. Kıyamamak akçesiymiş bu. Pek az siyasetçiye nasip olur bir akçe. Bu akçeye sahip olduğunu görmekle anladık ki Erdoğan, Türkiye siyasetinde bir siyasiden çok öte bir şeydir.

Devamını sonra konuşalım.

<p>Maksimum hız limiti 50 kilometre olan elektrikli scooterlara kurallara göre yalnızca bir kişi bin

Elektrikli scooter ile pes dedirten yolculuk: Ayak ucuna çocuğunu oturttu

Tokat'ta kırılmanın olduğu fay hattı görüntülendi

Ejder meyvesinin faydaları nelerdir? Nasıl tüketilmeli?

Filistinliler kıtlıkla sınanıyor!