• $13,402
  • €15,2012
  • 768.876
  • 1842.41
28 Ocak 2016 Perşembe

Transfer meselesi ve teknik direktörler!

Transfer odaklı bir futbol dünyamız var. Transfer dönemi içindeyken zaten tek gündem o, bittiyse de yeni transfer dönemine dönük gider her şey. Türkiye’de her teknik adamın kurtarıcısıdır transfer konusu. Hep bir şeyler eksiktir, yeni takviye şarttır, istediği isimler alınmazsa başarının gelmesinin mümkünatı yoktur zaten!

Sonraki transfer döneminde bu kez neredeyse sil baştan aynı senaryolar yaşanır, tekrar ve tekrar. Yönetimler de farksız değil elbette, taraftar, camia ve medya karşısındaki en güzel elma şekeridir transfer meselesi. Yönetimler için bir nebze anlaşılır bir tutum bu tabi, ama asıl anlaşılmaz olan teknik adamlarınki. Takıma takviye, değişim, daha iyi oyuncu, teknik adamın farklı oyun anlayışı gibi faktörleri yok saymamak gerekiyor tabi ki, yani “transfer yapılmamalı” meselesi değil söz konusu durum.

Burada asıl üstünde durulan nokta teknik adamın takım üzerindeki etkisi, katkısı ne seviyede olduğudur. Memleket futbol ortamında neredeyse hiçbir teknik direktör oyuncu yönetimi ve gelişimi, oyun planı, taktik, strateji konularına transfer meselesine takıldığı, emek verdiği ya da dert edindiği kadar uğraş vermiyor, beceri göstermiyor, gösteremiyor.

Halbuki teknik direktörlük seviyesi, becerisi bununla ilişkili değil midir? İyi transfer yapıp yapmaması mıdır tüm kriter? Muhakkak ki değil ancak Türkiye’de tüm lig seviyelerinde durum budur ya da iyi niyetle söylemek gerekirse buna yakındır. Ayrıca oyuncu gelişimi derken de genç oyuncu değildir (oralarla ilgili zaten ümit yok) ölçü alınan.

Futbolcu gelişiminin biten bir şey de olmadığı, her yaşta devam ettiği dünya futbolunda çoktan oturmuş evrensel bir futbol değeri, doğrusudur. Futbol bilgisayar oyunlarının çok ötesinde değil midir! Yoksa 11 tane oyuncuyu sahaya dizerek her şey çok daha kolaylaşırdı. Futbolda isimlerin, yani bireyselliğin ötesine geçeli çok oldu. O bireysel performanslar, yetenekler, kurtarıcılar anca ve anca takım oyunu, bütünlüğü içerisinde fark yaratabiliyor. Aksi halde zararın ötesine geçilemiyor.

Türkiye’deki teknik adamlar mevcut oyuncu grubunu ne kadar iyi değerlendiriyor, bireysel ve takım halinde gelişimlerine ne kadar katkı veriyor, o beceriyi gösterebiliyor mu, ya da en nihayetinde öyle bir futbol derdi, kaygısı var mı? Türkiye’deki teknik adamlarda en temel ve eksik kriterler arasında yer alıyor bu soruların cevapları.

Devamlı yeni, hazır ve hatta şanlı şöhretli isim talebi de bu temel eksikliklerinden kaynaklanıyor zaten. Bir de tabi ki sorumluluğu üstünden atmanın en kolay yollarından biri olarak transfer konusu her daim teknik adamların dilinden düşmüyor. Nasılsa transfer bitmez!

<p>Coronavirüsün en çok mutasyona uğramış versiyonu olan ve 30'dan fazla mutasyonun tespit edildiği

Çok mutasyonlu yeni Covid-19 varyantı: Omicron

Türkiye'nin ilk Çocuk Adalet Merkezi kucak açtığı çocukları topluma kazandıracak

2021'e damga vuran ''Yılın Fotoğrafları'' oylaması başladı

Ankara'ya mevsimin ilk karı yağdı