• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
7 Ocak 2016 Perşembe

Galatasaray için fırsat zamanı!

Gerçekçi olunur ve ona göre hareket edilirse evet, bu dönem bir fırsat olabilir G.Saray için. Ancak Donk transferi, takıma katılması gündemde olan, konuşulan diğer isimlere bakınca bu yönde adım atılmadığı, tam aksine sonuna kadar şampiyonluk için mücadele verilmeye dönük hamle hazırlıkları söz konusu.

Bir rakibinin 11, diğerinin 10 puan gerisinde başlayacak sezonun 2. yarısında G.Saray'ın bu yarıştan galip ayrılması pek ihtimal dahilinde değil gibi. Elbette futbolda her şey mümkün ancak olasılığı çok çok küçük bu durumu kabullenmeyip ısrar etmek G.Saray'a daha da zarar verir.

Beşiktaş’ın 3 yıllık devamlılığının sonucu olan oyun olgunluğu, gücü ve baskıyı yönetme konusundaki gelişimine bakınca 4 mağlubiyet gerisindeki rakibine yakalanması zor. Öte taraftan futbol kalitesi eleştirilse de yenilenen bir kadroyla bol 1-0’lı da olsa galibiyet alışkanlığı, oyun şablonunun oturmaya başlaması ve gücünün giderek artması, en önemlisi de "zor kaybeder" algısıyla F.Bahçe’nin de G.Saray karşısındaki 4 maçlık avantajını kolay kolay yitirmesi beklenmemeli.

Bunun karşılığında ise kadro yapısı ve oyun kalitesi epey sorunlu olan G.Saray’ın rakiplerinin yaşayabileceği kayıpları değerlendirmesi de hemen olacak gibi durmuyor. Mustafa Denizli’nin algı yönetme becerisini aşan bir puan aralığı ve kalite farkını görmek lazım.

Miadını doldurmuş kadro yapısı, kişisel kariyerlerin ve kaygıların takımın önüne geçtiği bir ortamda 4 maçlık dezavantajlı bir yarış vermek gerçekçi değil. Hele de bu mali yapıyla transfer hamleleri yapmak, mevcut yüksek rakamlı sözleşmeleri sürdürmek G.Saray’ı daha da dibe götürür. Buna dönük yapılacak her erteleme, öteleme yüzleşmeyi, gerçekleri kabul etmemeyi getirir. Büyük kulüp olmanın verdiği özgüven ve çoğu hamasi olan söylemlere dayalı hal yetersiz kalır.

Geçen sezonki şampiyonluğa rağmen (Beşiktaş ve F.Bahçe’nin hatalarının payı daha fazlaydı) 2 buçuk sezondur geç kalınan kadro ve mali yapı revizyonu için mevcut puan tablosu fırsata dönüştürülebilir. Dönüştürülmezse de sezon sonu çok daha büyük bir gecikmeyle zorunlu olarak yapılmak durumunda kalınır. Yani her geçen gün G.Saray için kayıp bir gün olarak geride kalmaya devam eder.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor