• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
14 Ocak 2016 Perşembe

Beşiktaş'ın yarıştaki doğal avantajları!

İlk yarı ne zaman bitti, ikinci devre ne zaman başlıyor, Türkiye Kupası maçları derken 3-5 günlük süreye kadar inmeye başladı devre arası. Kupa ve lig takvimiyle ilgili daha sağlıklı bir plan yapma zorunluluğu geldi çoktan. Ne transfer ne de devre arası hazırlıklarının sağlıklı yürümediği ortada. Hem ilk hem de ikinci yarıda 2’şer lig maçını hafta içinde oynatarak çözülebilir. Takımlarımız da biraz maç temposu yakalar belki de böylece.

Bu sıkışık takvimde ikinci yarı çok farklı bir futbol ve yarış görmek pek mümkün değil gibi. 3.5 yıllık kadro ve oyun devamlılığıyla Beşiktaş üstüne koyarak gidiyor. Stoper ile kaleci arayışı ve sorunu devam ededursun asıl belirleyici olacak olan Şenol Güneş ve oyuncu grubunun kritik, gergin ve kırılma maç periyodunda baskıyla baş etme becerisi olacak.
Bundan önceki 3 sezonki yarışta geride kalmasının en temel etkeni buydu, kırılmaları kaybetmesiydi. Oyun kalitesi, etkinliği, üretkenliği bakımından açık ara ligin en iyi takımı olmanın verdiği avantajı kullanabilmesi için stoper ve kaleci meselesinden daha önemli faktör bu olacak.

Buna tabi ki Gomez, Sosa, Töre ve Oğuzhan başta olmak üzere maç alan bireysel performans sayısının fazla olması gerekecek. Beşiktaş’ın oyun kalitesinde ve özellikle beklenen keyifli futbol seviyesinde olmasa da F.Bahçe’nin son 8-9 haftada büründüğü sağlam, güçlü, zor gol yiyen, kaybetmeyen ve az hata yapan takım hali ikinci yarıda devam etmesi muhtemel.

Souza ve Topal merkez orta sahasına ek olarak Ozan ya da Diego tercihleri bu oyunun tamamlayıcı olurken, aynı zamanda da atak, coşkulu ve hızlı futbolun frenleyicisi. Ancak Vitor Pereira’nın bu oyun planı, kadro ve şablon ısrarına futbolcular uyum göstermeye başladı. Sivasspor maçındaki coşkulu ve atak takım, Ersun Yanal’ın F.Bahçe’sini andırdı.
Robin van Persie ile Fernandoa arasında yapılacak tercih nasıl olursa olsun konuşulmaya devam edecek, kötü sonuçlarda sorun olarak tekrar gündeme gelecek. Luis Nani, Lazar Markovic, Volkan Şen ve Alper Potuk dörtlüsünden toplamda daha istikrarlı, etkili ve skorer iki kenar ihtiyacı daha fazla olacak ikinci yarıda.

En sıkıntılı takım G.Saray’da ise, Mustafa Denizli’nin transferlerle takıma kalite katma çabası söz konusu. Kaliteli ama düşüşte ve doygun 7-8 kişilik oyuncu grubuyla, bu seviyede bir takımda kalite olarak asla yeterli olmayan 7-8 kişilik oyuncu grubunun bir arada olması G.Saray’ın temel sorunu. Ryan Donk ve Martin Linnes transferleri bu kalite kaygısıyla yapıldı belki ama 11 ve 10 puanlık farkları kapatmaya yetmesi zor gibi görünüyor.

Trabzonspor’daki muhtemel yükselişin yanı sıra Başakşehir, Kasımpaşa, Akhisar Belediyespor, Çaykur Rizespor, Osmanlıspor, Torku Konyaspor ve Antalyaspor gibi geçen seneye oranla daha güçlü başaltı takım sayısın fazlalığı ligin ikinci yarısında daha belirleyici olacak.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor