• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
07 Temmuz 2012 Cumartesi

Selülitle savaşmak mümkün mü?

Simge Çıtak
Simge Çıtak
YAZARIN SAYFASI

Zayıf ya da kilolu tüm kadınların ortak sorunu… Ve evet, başlıktaki sorunun yanıtı; mümkün! Gelin önce selülitin ne olduğunu öğrenelim; ardından da mücadele yöntemlerini. Ondan kurtulmanın yolu basit; hareket etmek, dolaşımınızı artırmak ve beslenmenizi düzenlemek…

Katıldığım televizyon programlarında mutlaka sorulur: Neler selülit yapar? Kurtulmak için ne yapmalıyız?

Medyanın da yakından takip ettiği selülit, ünlülerin birbirlerine sataşma konusu oldu son günlerde. Paparazziler selülitli ünlü peşinde... 

Öncelikle selüliti tanımlayalım.

Selülit, derinin alt tabakasında, yağ dokusunun hemen çevresinde oluşur ve cildinizde portakal kabuğu gibi pütürlü bir görüntü ortaya çıkar. Temel olarak, vücudun diğer bölgelerinde bulunan yağlardan bir farkı yoktur. Portakal kabuğu görüntüsünün sebebi, kişinin derisinin esnekliği ve kalınlığıdır.

Diğer bir faktör ise yaştır. Yaşlandıkça derinin esnekliği azalır ve bu etki daha fazla olur. Vücuttaki yağ oranı fazlalaştığında dokulara oksijen gidemediği için bu görünüm daha da artar. Bir başka neden de dolaşım sistemimizde sorun olmasıdır.

Selülit, kadınlarda görülür çünkü erkeklerde, deri altındaki bağlayıcı liflerin düzeni daha farklıdır. Ayrıca, hormonların da belirleyici bir rolü vardır. Hormonlar, kadınlarda kalça bölgesindeki yağ hücrelerinin hacmini büyütürken, erkeklerde küçültür. Son olarak, erkeklerin derisi kadınlarınkinden hafifçe daha kalındır, böylece pütür oluşması daha zorlaşır. Bazı kadınlarda daha az selülit olmasının nedeni, daha erkeksi bir vücut yapısına sahip olmalarıdır.

Selülit çoğunlukla genetik yapıyla alakalıdır. Annenizde veya halanızda varsa, sizde de olması kaçınılmazdır. Selülit her zaman şişmanlığın sonucu olmamasına karşılık, yağ dokusundaki azalma selülit dokusunda bir iyileşme görülmesini sağlar.

AEROBİK YAP!
Selülitten kurtulmanın en etkili yolu, beslenmeye ve düzenli egzersiz yapmaya özen göstermektir. Özellikle kalça egzersizi selülitten kurtulmak için faydalı olacaktır. Haftada en az 3 kez 35 dakika sürecek aerobik aktivite yapın; yürüyün, bisiklete binin, yüzün, dans edin. Daha uzun yapılan ve daha sık tekrarlanan aerobik aktivitelerinin daha az selülit demek olduğunu hep hatırlayın. Aerobik çalışmalar iyi ve planlı yapıldığında gergin ve formda tutar, cilt ve cilt altı yağları uzaklaştırır, genç, gergin ve düzgün bir cilt görünümü sağlar.

Bilinçli masaj selülit oluşumunu azaltabiliyor. Haftada 2-3 kez derin masajdan yararlanın.

Daha az kalori tüketin, şekerlemeleri, kızartmaları ve genelde yağ tüketimini azaltın. Düzenli ve dengeli beslenmeye özen gösterin.

Dolaşımı ve kan akışını düzenleyerek vücudunuzda su birikiminin engellenmesi için;

- Bol bol su için: Su vücuttan toksin ve atıkların atılmasına yardımcı olur. İhtiyaç kadar içilen sıvı normal kan basıncını sağlar, kan akışını ve hücre içinde sıvı oranını düzenler.

- Maydanoz: Doğal bir ödem söktürücüdür. Ödemi engelleyerek selülit oluşumunu da engeller.

- Yağlı balık: Yağlı balıkta bulunan Omega-3 damarları genişleterek kan dolaşımını ve kan akışını kolaylaştırır.

- Sarımsak ve soğan: Kan basıncının düşmesine sebep olarak dolaşımın ve kan akışının rahatlamasını sağlar.

- Zencefil: Aspirin gibi etki göstererek kan damarlarında plak oluşumunu engeller, daha az yapışkan hale getirir. Aynı zamanda kanı inceltici etkisinden dolayı dolaşımı ve kan akışını rahatlatır. Zencefilin ödem atıcı etkisi de kuvvetlidir.

- Kereviz: Kan damarlarının kasılmasını önleyerek dolaşımı rahatlatır.

- Muz: Kan basıncını düşürür ve dolaşıma yardımcı olur.

<p>HDP Esenyurt ilçe binasında asılı, terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın afiş ve posterleri

HDP binasına baskın

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Ankara'nın simgelerinden Kuğulu Park buz tuttu

MİLGEM Projesi'nin 5'inci gemisi denize indi