• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
15 Haziran 2013 Cumartesi

Ne kadar yiyeceğime restoranlar karar veremez!

Simge Çıtak
Simge Çıtak
YAZARIN SAYFASI

Geçen hafta, tanınmış restoran zincirlerinden birine akşam yemeğine gittim. Ana yemeğimi yemeden önce, mönüye yeni konmuş bir çorba dikkatimi çekti. Tadını merak ettiğim için yarım porsiyon sipariş vermek istedim. Ancak garson, yarım porsiyon servislerinin olmadığını söyledi… Tam porsiyon sipariş etmek zorunda kaldım. Şaşırmadım çünkü az ve sık yemek yiyen biri olarak dışarıda yemek yediğimde bu sorunla her zaman karşılaşıyorum. Porsiyonlar çoğunlukla büyük geliyor. 
SEÇENEKLİ MÖNÜ İSTİYORUZ
Seçtiğim bir yemeği, istediğim miktarda ve ne kadar yemem gerektiğini bilerek yemeliyim. Eskiden esnaf lokantalarında durum böyle değildi. Az çorba da olurdu, yarım yemek de verilirdi; ne kadar istersen…
Tüm restoranların mönülerinde, ‘küçük’ ve ‘büyük’ olmak üzere seçenekler sunulmalı. Bu durum aynı zamanda ekonomik de olur. Böylelikle dışarıda yemek yiyenler hem ‘fazla’ yemeğe para ödeyip, hem kilo vermek için para harcamak zorunda kalmaz. 
Restoran mönüleriyle ilgili bir diğer önemli konu da yemeklerin gramajlarının yazılmaması. Yazılmalı ki herkes ne yediğinin farkında olsun. Belki de farkında olmadan 300 gram et yiyorsunuz! 
Danışanlarıma miktar algılarının gelişmesi için mutlaka bir mutfak tartısı edinmelerini öneririm. Çünkü miktar algınız geliştiğinde yediklerinizi küçümsemez, aslında ne kadar çok yediğinizi fark edersiniz.
DOYDUĞUNUZDA BIRAKIN
Dışarıda yemek yiyeceğiniz zaman kendinize karşı dürüst olun. Doyduğunuzu hissettiğiniz an yemek yemeyi bırakın. Böyle durumlarda çoğunlukla yemek yeme arzunuz galip gelir. Bu arzuya yenik düşmemek için şu önerilerime kulak verin:  
l Sipariş vermeden önce, restorandaki diğer müşterilere verilen porsiyonlara bir göz atın. Normal mi, orta mı, yoksa büyük mü görünüyorlar?
l Eğer çok büyüklerse mutlaka garsona yarım porsiyon sipariş verip veremeyeceğinizi sorun. Bazı restoranlar bu tür istekleri zevkle kabul eder.
l Eğer yarım porsiyon sipariş veremezseniz, arkadaşınızla paylaşabileceğiniz bir yemek seçin. 
l Tabağınızda yemek bırakmak ziyankârlık değildir. Asıl ziyankârlık, ihtiyacınızdan fazla yemenizdir. 
l Doymaya başladığınız an, ya peçetenizi tabağın üzerine koyun -ki tabaktaki yemeği görmeyesiniz- veya yemeğin çekiciliğini bozmak için bolca karabiber dökün; ya da paketletin...

<p>İsrail polisi sabah namazı sonrası Mescid-i Aksa'dan çıkan cemaate müdahale etmesi sonucu 10 kişi

İsrail polisinden Mescid-i Aksa'dan çıkan Filistinlilere müdahale: 10 yaralı

Filistinli gençler, İsrail'in saldırılarını balonlarla protesto etti

Hobi diye başladı! Şimdi tanesini 2 bin liradan satıyor

Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı, füze atışlarına hazır