• $15,6298
  • €16,3642
  • 916.824
  • 2390.79
22 Haziran 2013 Cumartesi

Kilolardan kurtulmanın tek yolu istikrar!

Diyet yapmak sadece kilolarımızdan kurtulmak için midir? Böyle düşünürsek konuya eksik bakmış oluruz. Diyetle başlayan değişim, aldığımız kararların ve uyguladığımız yöntemlerin istikrarlı şekilde bizimle birlikte devam etmesidir. Yani olay sadece istediğimiz kiloya inme meselesi değil... 
Diyet ve egzersiz programlarının etkili olabilmesi için önce kendimizi tanımamız gerekiyor. Kilo sorununun çoğu kez duygusal sıkıntılar, ilişki sorunları ve sınır koyma zorlukları gibi problemlerle bağlantılı olabileceğini hiç düşünmüyoruz… Kendimize ancak ‘bütün’ olarak baktığımızda kalıcı bir dönüşüm yaşayabiliriz. 
Bunun için yeme davranışını tetikleyen ihtiyaçların anlaşılması önemli. 
Örneğin yemek için günde yaklaşık 10-15 besin seçeriz, ancak bunu otomatik bir şekilde, geçmişten getirdiğimiz alışkanlıklarımız doğrultusunda yaparız. Farkındalık geliştirmek ve yeni alışkanlıklar edinmek gelişen kaslar gibidir. Odaklanmak, emek vermek, üzerinde çalışmak gerekir. 

BAŞARILI OLMAK İÇİN 3 ÖNEMLİ KURAL 

1- Kendinizi tanıyın: Bir beslenme günlüğü oluşturun. Hemen, şimdi kendinize güzel ve yanınızda taşıyabileceğiniz büyüklükte bir defter alın. Bu sizin beslenme günlüğünüz olmalı. Bugünden başlayarak bütün yediklerinizi ve içtiklerinizi günü gününe ve saati saatine, miktarlarıyla defterinize yazın ve dikkatlice bütün yeme pratiklerinizi inceleyin.

2- Beslenmeyi öğrenin: Temel beslenme bilgisi edinin. Yemek yemekten keyif alın ancak sağlıklı ve dengeli beslenin. 
Neyi ne kadar yemeniz gerektiği konusunda kendinizi bilinçlendirin.

3- Kendi beslenme programınızı yaratın: Önemli olan hazır listelere bağlı yaşamak yerine kendinize uygun bir programı oluşturmaktır. Hiçbir insanın iki farklı hayatı yok o yüzden beslenme programını sosyal yaşamınız ve hayat biçiminize göre belirlemelisiniz. Ve son olarak gün içinde farkındalığınızı hiçbir zaman elden bırakmayın. 

<p> </p>

Türkiye'nin dev eserleri neden karalanıyor?

Haftanın yalanları deşifre edildi! İşte haftanın yalanları

Yetkililer doğruladı! Atom bombasından daha büyük

Kargalar boş evdeki duşakabini bakın ne hale getirdi! Eve gelince gözlerine inanamadı