• $9,7534
  • €11,3801
  • 563.405
  • 1479.93
16 Aralık 2010 Perşembe

Yumurta yerine pasta! Why not?

Krallar ve kraldan çok kralcılar yumurtalı protesto sergileyen öğrencilere, 'omlet yapıp yiyin o yumurtaları da aklınız başınıza gelsin' nevi zeka pırıltısından ve tarihe geçmekten uzak, höt höt tavsiyelerde buluna dursun, önceki gün Ali Saydam'ın yazdığı 'Yumurtaları ve 'Y Kuşağını' anlamak gerek' başlıklı yazı gerçekten çok önemli.

Usta iletişimci, ait olduğu 68 Kuşağı'nın değerleriyle başlamış, apolitik Kayıp Kuşak (X Kuşağı) ile devam etmiş, sonra da yumurta atan Y Kuşağı'nın ruhunu masaya sermiş. Bu yeni kuşağın (Y Generation) adının, Y harfinin İngilizce okunuşundan ilham olan WHY'dan geldiğini... Dolayısıyla 'Neden?' sorusunun, bu kuşağın adı gibi karakteri de olduğunu açık şekilde izah etmiş. Yazının bitişi ise şiirsel neredeyse: 'Atatürk'ün, Cumhuriyeti silahlı kolluk kuvvetlerine, polisimize, silahlı kuvvetlerimize değil de neden gençliğe emanet ettiğini düşünmeye çalışın... Obama'ya seçim zaferini hangi kuşak gençliğin sunduğunu araştırın... Ve bir tek şey yapmayın: Türk gençliğini küçümsemeyin.'

Y KUŞAĞI'NIN KARAKTERİ
Kolayca görülüyor ki, önceleri aile hayatımıza damgasını vuran 'kuşak çatışması', bugünün siyaset dünyasının giderek büyüyen problemi. Ve artık siyasilerin çağı yakalamak adına yapması gerekenler, Twitter kullanmaya çalışmaktan biraz daha fazla (!) İş dünyası, Y Kuşağı'nı siyasilerden çok daha iyi tanıyor, çünkü giderek artan oranda onlarla beraber çalışıyorlar. İşte Y Kuşağı'nın, iş dünyası tarafından dikkate alınan belli başlı özellikleri:


- Çok kanallı TV ile büyümüşler, internet'i tanıyıp hemen adapte olmuşlar. 
- Uzun süreli sadakat göstermeyen ve kolay kolay tatmin olmayan bir yapıya sahipler. 
- Kendilerinden ve işvereninden beklentileri oldukça yüksek. 
- Kendini ve tercihlerini rahatlıkla ortaya koyabiliyorlar, daha girişimciler. 
- Direkt emir almaktan ve ast olmaktan hoşlanmıyorlar. 
- Yüksek otorite karşısında çok rahatsız oluyorlar, daha esnek ve anlayışlı patronlar/yöneticiler istiyorlar. 
- Kendi fikirlerine çok önem veriyorlar ve fikirlerinin mutlaka sorulmasını istiyorlar.

Siyasilerin (ve de herkesin) çalışıp öğrenmesi gereken çok ders var yumurtalı protestolarla ilgili. Öyle, 'babanın karşısında bacak bacak üstüne atılmaz', 'babaya yumurta atılmaz' üslubuyla çözülemeyeceği ortada bu meselenin. 'Yapma!' dendikçe dahası gelecektir, aksine. İşin doğası bu, darılmaca yok. Kişisel almaya da hiç lüzum yok ayrıca. Bugün size, yarın başkasına... 

MARIE ANTOINETTE ÇÖZÜMÜ...
Öte yandan, madem siyasetçiler bu yumurta aktivitesine yaratıcı bir yaklaşım geliştiremiyor; Y Kuşağı daha atraktif davranabilir belki... Yumurta, akışkan ve de yapışkan bir şey neticede. Elbiseler, gözlükler batıyor, e kabuğu var vs. Ne kadar can yakmasa da ağırına gidiyor adamın. Yumurta yerine pasta fırlatmak nasıl olur acaba? Neden olmasın? Hem aynı derecede üst başa bulaşır. Hem de sürpriz doğum günü partisi gibi (!) kızdırsa da, pek hiddetlendirmez. Protesto ise protesto. Nülker, Neti vs gibi bir fabrikam olsa, yemez içmez minik yaş pastalar yapar, adını da AT BENİ koyardım! Tabii en büyük pazarım da üniversite kantinleri olurdu. Nasıl derler, demokrasilerde çareler tükenmez. Saygılar.

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Galatasaray'ın Nef Stadı'ndaki taraftara açık antrenmanından fotoğraflar

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı