• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
28 Ocak 2012 Cumartesi

Yalan Dünya'da gerçek misyon

Gülse Birsel'in Yalan Dünya'sı gayet eğlenceli gidiyor. Fakat asıl beğendiğim ve dikkatinizi çekmek istediğim şey; geçtiğimiz hafta yayınlanan bölümde rastladığım mini minnacık fakat çok anlamlı bir ayrıntı... Dizinin önemli mekanlarından Yalan Kahvesi'nde gelişen sahnelerde duvara (dolayısıyla kadraja) itinayla iliştirilmiş bir afiş vardı: Çok genç bir tiyatro grubu olan Ekip Tiyatrosu'nun sahneye koyduğu Largo Desolato adlı oyununun afişiydi bu.

LARGO DESOLATO
Asmalımescit The Club'da sahnelenen, sadece 28 sandalye kapasiteli bir temsil bu. İzledim ve gayet de memnun ayrıldım. Son derece özgün bir rejisi var öncelikle oyunun. Sahnede, seyirciye karşı gelişmiyor olaylar bir kere. Seyirciler, birbirine bakan gruplar halinde, dört koldan mekana yerleşiyor ve oyun; seyircinin ortasında kalan alanda, seyirciyle iç içe, göz göze cereyan ediyor. Ve çocukken oynadığımız oyunlar gibi, bence bu açısıyla... Eser ve oyuncular bizim 'oyuncaklarımız'mış, tam ortaya koymuşuz ve kardeş kardeş oynuyormuşuz gibi bir deneyimdi. Makyajların 'büyük', dekor unsurlarının minimal çözümlenmiş olması da gayet çarpıcı bir etkiye hizmet ediyor ayrıca. Tanıtım filmini vimeo.com/34798509 adresinden izleyebilir, temsilleri ve diğer bilgileri www.ekiptiyatrosu.com adresinden takip edebilir ve canınızın çektiği bir İstanbul salısı; vakitlice Tünel'e varıp, içinizi ısıtacak bir şeyler içtikten sonra oyunu izlemeye gidebilirsiniz.

AFİŞ SELAMININ ANLAMI
Yalan Dünya'nın yalan duvarına asılmış gerçek bir afiş; izlediğim fakat söz etmeye bir türlü fırsat bulamadığım oyunu hatırlattı işte bana. Kimin fikridir, devam edecek midir bu hatırlatmalar/selam çakmalar, izleyip göreceğiz. Ama tiyatro camiasının mesken tuttuğu Cihangir'deki hayatın komedisini ekrana taşıyan bir diziye çok yakıştı gerçekten bu misyon. Genç sanatçılara desteklerinin devamını diliyorum. Sponsor, tanıtım bütçesi, dolayısıyla da medya desteği bulmakta büyük güçlükler yaşayan yeni isim ve eserler için hayati derecede önemli jestler bunlar. Ülkenin marka değeri en yüksek dizilerinden birinde afişine/ilanına yer vermek, paha biçilmez bir hediyedir genç sanata ve sanatçıya. Alkışlar, Yalan Dünya'ya.

Sevgili Barbie'li sanat
Tüm yüce tariflerinin yanı sıra; bir yetişkin oyuncağı bana göre 'sanat'. Sanatçılar ise hiç büyümeyen 'çocukları' belki de dünyanın. Sonsuz yaratıcılıkları ve durmadan dikkat çekmeye çalışmaları, taş atıp kolumu yormadan tezimi doğrulamıyor mu? Küçük kızınızın elinden Barbie'sini çekip alacak kadar 'kıskanç' bir çocuk olabilir hatta 'sanatçı'... Fransız sanatçı Jocelyne Grivaud'dan söz ediyorum. Barbie bebeği, resim ve heykel sanatının klasik eserlerine uyarlayan seri bir işe imza attı kendisi. Ve ben bayıldım bu işe. Nefertiti, İnci Küpeli Kız, Mona Lisa ve Warhol'un Marliyn'i bunlardan eserlerden sadece birkaçı. Dilerim Türkiye'de de sergilenir ve hatta ziyaretçilerin satın alabilmesi için maketleri de yapılır eserlerin... Ve küçük kızınız sevgili Barbie'si sayesinde, hiç değilse 'bir' sanat eserinin adını ezbere söyleyebilir. Pudra kokulu hafta sonları, sayın oyunlara ve 'oyuncaklara' merakı hiç dinmeyen.

Home Tweet Home: Evsizler için telefonlar: İBB Santral:455 1300 - AKOM:444 2566 - İBB Beyaz Masa:153 - İBB Zabıta:521 84 65'e bildirebilirsiniz. (hanifeb)

<p class='MsoNormal'>Arkadaşımız Ahmet  Arı İstanbul Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi'ndeki son haz

85 MİLYONUN BAHÇESİNDE HAZIRLIKLAR TAMAM

7 bin yıllık buğday Diyarbakır'da boy gösterdi! Çiftçiler 'Buğday sorunu kalmayacak' dedi

Lamborghini Sian FKP 37 modeli İstanbul'da! LEGO'ları kullanarak yaptılar

Azerbaycan'da TEKNOFEST heyecanı! Başkan Erdoğan festivalde konuşma yaptı