• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
31 Mayıs 2012 Perşembe

Ya yaşayanların hakları?

'Doğmamışın' hakkını yücelterek kürtajı yasaklamaya hazırlanan hükümet, bizim hala masada oturduğumuza aldırmadan temizliğe girişen ve gidelim diye gözümüzün içine bakan garsonlar gibi... 'Yarının müşterisi'ne hazırlanıyor ve o an orada olan velinimetini hiçe saymaktan çekinmiyor. Bizim masadan 'kasaya' aktaracağını aktardı, fazlasını alamayacağını/satamayacağını biliyor malum. 'Bunlar daha yemez içmez paydos beyler, yarın ola hayrola'... Standart hizmet sektörü kafası işte! 'Müşteri' memnuniyetinden bihaber 'işletmecinin' rüyasında; yolunacak kazın hayali yolunmuş ve dımdızlak bırakılmıştan tatlı tabii... Satış yok, saygı yok. 'Almayacaksan dükkanın önünü kapatma birader' prensibi! 
BEKAR ANNE VE DEVLET BABA
Kürtajın yasaklanmasıyla doğacak en önemli sorulardan biri şu halbuki: 'Devlet, bekar annelerin çocuklarına bakacak mı?' Çünkü tıbbi zorunluluk, erken hamilelik ve tecavüz dışında kalan kürtajlar genellikle; (evli/bekar) sorumluluk almayı gözü yemeyen (ya da gücü yetmeyen) erkekler tarafından yalnız bırakılmış kadınların tercihidir. 'Yalnız bırakılmış kadın' ne yapabilir, siz söyleyin... Yaygın geleneksel aile/toplum koşulları ve hukuki-sosyal güvence 'güdüklüğü' ortamında, 'tek başına doğurma' seçeneği yüzde kaç? Baba adayı şu ya da bu sebeple çocuğa sahip çıkmıyor ve fakat kadın doğurmaya karar veriyor diyelim... Neler bekliyor bu durumdaki kadını? BİR: Gebeliğin gidişatına göre er ya da geç (bir süreliğine bile olsa) işsiz kalmak. İKİ: Dadı-kreş ve bebeğin tüm masraflarını tek başına üstlenmek. ÜÇ: Tüm sorumluluklara ek olarak, komşudan okula, sigortadan emniyete her türlü toplumsal kuruma karşı varoluş mücadelesine girişmek!
YAŞAMA HAKKI...
'Yeter ki doğur, ben bakarım' diyebiliyor mu devlet baba, yalnız bırakılmış kadına? Madem doğurmamıza bu kadar meraklı; 'hemcinslerinin' eksiğini telafi etmek ve çocuğun sorumluluğunu anneyle paylaşmak zorunda devlet. İşe ihtiyacı olan 'bekar anne'ye iş, dadı-kreş ihtiyacı olana dadı-kreş, barınma ihtiyacı olana barınak sağlayacak mı? Artı/eksi 50 bin nüfustan söz ediyoruz. İmkansız değil. Yeter ki niyet bağcıyı dövmek olmasın...
'KADIN' OLMA HAKKI
'Kürtaj bir aile planlaması yöntemi değil' diyen zihniyete laf anlatmak deveye hendek atlatmaktan farksız tabii. Aile planlaması değil 'korunma yöntemi' olmalıydı seçilen ifade. Mesele aile meselesi değil kadın özgürlüğü meselesi çünkü... Kadın, ısrarla birey değil 'aile' ya da 'mağdur' olarak ele alınıyor her düzlemde, ama aile olmak bir yazgı değil bir seçim ve aslolan 'kadın'. Dolayısıyla... Eşit ise eşit ücret, kreş, güvenceli çalışma ve yaşama haklarımız hakkındaki çalışmalarınızı hasretle beklediğimizi... Ve yasal sınırlar içindeki kürtajın cinayet değil hak olduğunu hatırlatırım. Yaşama hakkı, yaşayanların da hakkı.

Artist'ik notlar
Seksi ressam Karolin Fişekçi, Büyük Londra Oteli'ndeki özel bir sergi ve partiyle 333 yaşını kutluyor, sayın takipçi. Bu tatlı vesileyle, bugün otel odasından canlı yayınla 18:10'da Artİst'te olacak kendisi. Özgür ruhlu ve yaratıcı bir kadınla sanatı ve hayatı konuşmak heyecan verici olacak... Kaçırmayın derim.

Home Tweet Home: 
'Yeniden uzatıldı: EKÜMENOPOLİS, 8 Haziran'a kadar Beyoğlu Majestik ve Ankara Kızılırmak sinemalarında! Afet yasası, 3. Köprü... İzleyin!' (@Ecumenopolis)     

<p> </p>

'Galatasaray küme düşebilir'

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti

İşte kilo verdiren besinler! İşte listede yer alan yiyecekler...

Simpsonlar'ın kehanetleri şok etkisi yarattı! Koronanın bitiş tarihini verdi