• $7,4079
  • €9,0212
  • 442.997
  • 1551.57
03 Temmuz 2012 Salı

Van güzel...

Göl, günün her anında bir başka renge giriyor. Bu renkler de gördüğümüz bildiğimiz renklerden değil... Mesela bir an yeşil oluyor. Görülmemiş bir yeşil. Yeşilin de bir yanı yaprak yeşili, bir yanı zehir yeşili... Karışıyor. Bir bakıyorsun, morumsu bütün su. Bir bakıyorsun açık maviye dönüyor. Bir yeri turunculaşıyor durup dururken. Bir yeri de bozarıveriyor... Günün batması da bir alem, bir acayip...' (Yaşar Kemal)

SONSUZ, SODALI BİR MAVİ
'Van Denizi Su Sporları Festivali' gerçekleşti geçtiğimiz hafta sonu. Uzun ve zorlu deprem kışından canla başla çıkıp festivaline erdi nihayet Van. Bizim göl dediğimiz suya deniz diyorlar kentte. Uçsuz bucaksız o bereket kaynağı haritaya göre 'göl' evet ama yakınından ufka dalan herkes için sonsuz, o sodalı mavi. Çevresi 430 km, derinliği 450 m ve üstelik denizden 1640 m yükseklikte! Dile kolay.

BİR KENTİ SEVMEK... 
Valiliğin hazırladığı ve Van Valisi Münir Karaloğlu'nun önsözüyle açılan müthiş bir tanıtım kitabı geçti elime bu vesileyle. Olağanüstü fotoğraflarla Van'ı kare kare görüyor, Van'da eşsiz olan ne varsa buluyor ve bilmediklerinizi öğreniyorsunuz sayfalarına göz atarken. 'Van Güzel - Van is Beautiful' kitabın adı... Bu kadar basit, bu kadar yalın işte yalan yok, riya yok. Hastasıyım bu sahiciliğin. Türkçe-İngilizce olarak hazırlamış kitaptan birkaç Van güzelliği paylaşmak istiyorum hemen:
- Güneş Şehri: Van, Türkiye'nin en çok güneş alan illerinden biridir. Bu şehirde güneş, yüzünü insanlardan hiç saklamaz. Küstüğünde ise yarattığı manzaranın seyrine doyum olmaz.
- Akdamar Kilisesi Ayini: Akdamar Adası, hoşgörünün adası... Ada üzerinde bulunan klise Van Valiliği'nce restore edildi, yılda bir kez ibadete açıldı. Ada şenlendi.
- Ters Lale: Ters Lale'nin Hz. İsa'nın çarmıha gerilmesinden dolayı boynunu büktüğü söylenir. Yaptığı hüzünlü çağrışım dolayısıyla bir adı da Ağlayan Gelin'dir.
- Van Lalesi: Van'a özgü olan bu çiçek, şehrin endemik yaşam türlerinden sadece biridir.
- Van Kedisi: Güzelliği dillere destan... Turkuaz mavisi gözleri Van Denizi'nden; kehribar sarısı gözleri Van Güneşi'nden...
- Erçek Gölü ve Kuş Cenneti: Filamingolar, Van'ın keşfedilmemiş güzelliklerinden. Doğu'nun Kanatları Filamingo Festivali'yle bu güzelliği görmeye dünyanın dört bir yanından doğasever akın ediyor.
- Muradiye Şelalesi: Mutlaka tanıklık etmeniz gereken muhteşem bir su masalı. 
- Keşiş Yaylası: Bu yaylada baharda açan çiçekler gerçek bir hayat iksiri...
- Hüsrev Paşa Camii: 2011'de yapılan restorasyonla, Mimar Sinan'ın Vanda'ki mührü Hüsrev Paşa Camii ve Külliyesi, kadim ruhuna döndü.

7 BİN YILLIK TARİH
Van Kalesi, İnci Kefali, Keşiş Yaylası, Şeytan Köprüsü, Bahçesaray Çayı, Nevşehir'deki Peribacaları'nın bir benzeri olan Vanadokya'sı ve travertenleriyle, dağları, yaylaları ve dünyanın en büyük sodalı gölüyle bir mucizeler şehri Van. Ve bu kitabın her bir cümlesi, her bir sayfası gösteriyor ki; bir şehri sevmek işte böyle bir şey... 'Gören her göz, Van'ın güzelliğini teyit edecek; şehrimin hakkını teslim edecektir' diyen Sayın Van Valisi Münir Karaloğlu'nu ve tüm emeği geçenleri kutluyorum, bu güzel kitap dolayısıyla. Denizine güneşine, kedisine çiçeğine, mavisine sarısına ve tüm güzel insanlarına bin selam güzel Van!

Hope Tweet Hope: 'Yürümek, insanın nehir hali demiş Güven Eken. Ne güzel ifade...' (@aytentelek)

<p>Başkan Erdoğan: Türkçe'de kelime katliamı oldu </p><p>KÜLTÜR VE TURİZM ÖZEL ÖDÜLLERİ </

21 Ocak 2021 Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İzmir'de depremin ardından acil yıkılan 71 binada inşaat çalışmaları başladı

Merve Boluğur yalanlamıştı... Işın Karaca açtı ağzını yumdu gözünü