• $15,8516
  • €16,8991
  • 945.1
  • 2361.23
13 Ekim 2012 Cumartesi

Uzun Hikaye...

Bu hafta vizyona giren Osman Sınav filmi 'Uzun Hikaye'yi hafta içi yapılan galada izledim. Haliç Kongre Merkezi'nde yapılan gösterimde bir kez daha anladık ki gerçek bir gala salonuna şiddetle ihtiyacı var İstanbul'un. Şimdiki durumda Lütfi Kırdar, Maslak TİM ve Haliç Kongre ile çözülmeye çalışılıyor konu ama bu salonların hiçbiri film izlemeye elverişli değil teknik olarak. İzleyici kapasiteleri yüksek olduğu için mecburen tercih ediliyorlar. Bu defa da öyle oldu nitekim. Gelelim galadan ve filmden notlara...

l Film ekibinin salona girişi tam bir gövde gösterisiydi. Kenan İmirzalıoğlu, Tuğçe Kazaz, küçük oyuncu Taha Yusuf Tan, yönetmen Osman Sınav, Mahir Günşiray, Güven Kıraç, Zafer Algöz, Cengiz Bozkurt, Metin Üstündağ, Ushan Çakır, Batuhan Karacakaya, Altan Erkekli, Cihat Tamer, Mustafa Alabora... Sözde değil özde dev kadro yerini alır almaz film başladı.

l Ünlü misafirler arasında ilk göze çarpanlar; Mehmet Aslantuğ, Gülriz Sururi, Tuncel Kurtiz, Birol Güven, Mahsun Kırmızıgül, Özge Özpirinççi, Mehmet Ali Alabora, Bennu Gerede.

l Daha ilk kareden belli oluyor ki, 'usta işi' bir film var karşımızda. İnsanı koltuğa keyifle yerleştiren bir vaatkar açılış...

l İlk yarım saat dolduğunda salondaki tüm kadınlar Kenan İmirzalıoğlu'na aşık olmuş, herşeyi bırakıp 'vagonda' yaşama hayalleri kurmaya başlamıştı bile. 

l Çocuk oyuncu Taha Yusuf Tan muhteşem bir tip. Her girdiği kareye yakışan o koca saçlı surat yetmezmiş gibi, büyümüş de küçülmüş bir oyunculuk... Nazar değmesin.

l Tuğçe Kazaz... İtiraf ediyorum çok iyi fikir! Başta önyargılıydım ama izledikçe silindi yargılar. Bir karakteri 'ölümsüz' kılmaya tek bir hareket bile yetiyor bazen. Ne büyülü iş şu sinema! Tuğçe'nin afişlerde de görülen o vesikalık resimdeki boyun eğişinin o narin açısı... Tek başına o bile ne uzun hikaye! 

l Biçki dikiş hocası 'Sevim' karakteri (Meriç Benlioğlu), filmin en eğlenceli kadını. Her repliği, her mimiği 12'den vuruyor.

l Cengiz Bozkurt (nam-ı diğer Erdal Bakkal), tedirginlik üstadı üç boyutlu oyunculuğuyla zamane seyircisini sobeliyor ve 'evinde' hissettiriyor.

l Adı gibi uzun biraz, Uzun Hikaye. Fakat bittiğinde, salonda kopan içten alkış gösteriyor ki, Osman Sınav ve ekibi seyirciyi mutlu etmeyi başarıyor. Dilerim film, gişede de karşılığını bulsun.

l Mustafa Kutlu okumak için acil bir istek içindeyim. Ve ilk trene binip küçük bir istasyonda inmek için... Herkes böyle filmler çekse keşke! Olmayacak dua evet, ama sinemayı 'büyük' yapan böyle hikayeler bana göre.

l Başka bir film kısacası, 'Uzun Hikaye'. Ailece gidin ve ona çok iyi bakın...

Haftasonu merakları
- Güne İstanbul Fashion Week ile başlayıp Antrepo 3'te, genç tasarımcıların karma defilesini izleyeceğim. Özellikle de Tuba Benian'ın 'Bir Günlük Yaşam' adlı koleksiyonunu merak ediyorum. Elbiselerin yanı sıra aksesuvar ve ayakkabı tasarımları da sunacak Benian. Bakalım...
- Öğleden sonra; İstanbul, Boğaz ve yalılar hakkında herşeyi bilen adam, sevgili Saffet Emre Tonguç'un rehberliğinde, özel bir boğaz turuna katılacağım. Neler olduğunu anlatırım muhakkak.
- Hafta sonu kapanışını ise, Steven Soderbergh'in Striptiz Kulübü ile yapmayı planlıyorum. Matthew McConaughey ayağımıza gelmiş madem, ziyan etmek olmaz.

Hope Tweet Hope: 'Ne güzel bir yalansın sen, hep inandığım... - Atilla İlhan' (@dbbayrak)

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor

''TEKNOFEST Azerbaycan'' için geri sayım başladı! İşte ilk fotoğraflar