• $16,5659
  • €17,5651
  • 971.489
  • 2529.26
20 Mart 2012 Salı

Ütü yap baba, ütü yap!

Kadın-erkek eşitliği nihayet ilköğretim kitaplarına giriyor, sayın gözü yollarda kalan. AKŞAM'a konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fadime Şahin diyor ki; 'Şimdi zihinsel dönüşüm zamanı... Eğer kadın-erkek eşitliğini müfredatın parçası yaparsanız, zihinsel dönüşümü gerçekleştirirsiniz. Böylece yetişkin erkeklerle uğraşmanıza, şiddeti önlemek için yasal tedbirler almanıza gerek kalmaz. Çünkü bu işi temelden çözmüş olursunuz.' Kadın-erkek eşitliğinin davranış moduna dönüştürülüp içselleştirilmesi gerektiğini de kaydeden Bakan Şahin, cinsiyet eşitliğinin ayrıca bir ders olarak kabul edilmesini istediklerini de ifade etti. Hasretini çektiğimiz açıklamalar bunlar, sayın gözlerine inanamayan. Alkışlar Sayın Fadime Şahin'e... Milli Eğitim Bakanı ile bir araya geldiklerinde ne sonuçlar çıkacak hep birlikte göreceğiz ama bu niyetler, istekler takdiri ve desteklenmeyi sonuna kadar hak ediyor.
MÜFREDATTA EŞİTLİK REFORMU
Kim derdi ki, ilköğretim kitaplarındaki 'babayı' günün birinde, ütü yaparken, sofra kurarken göreceğiz? Şükürler olsun ki, yeni sezon kitaplarındaki baba, bu işleri güle oynaya üstlenecek... Ayrıca kadın da, yıllardır olduğu gibi sadece 'anne' değil, doktor, şoför, itfaiyeci vb. meslek sahibi kimliğiyle yer alacak müfredatta. Bilgi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nün taramalarına göre yeni ilköğretim ders kitaplarında birçok iyi örnek mevcut. Mesela: Çocuklara evlerindeki görevleri kimlerin üstlendiği sorulurken şu örnek veriliyor: 'Biz birbirimize değer veren bir aileyiz. Evimizde herkes sorumluluklarını bilir. Şu anda annem yemek yapıyor, babam sofrayı kuruyor. Ben de odamı topluyorum.' (Hayat Bilgisi 3)
YAŞASIN ZİHİNSEL DÖNÜŞÜM! 
Okulda bunun gibi imajlarla tanışan çocuk elbet evdeki rol dağılımını ve günlük hayatın akışını inceleyecek ve sorgulayacaktır, sayın değişmeyen tek şeyin değişim olduğunu bilen. Çok umutlandım ben bu müfredat devriminden. Sadece ailedeki rol dağılımı hakkında değil ayrıca gelişmeler. Bilim ve sanat alanında başarılı olmuş kişiler tanıtılırken kadınlara yer veriliyor. Türkiye'nin ilk kadın heykeltıraşı Sabiha Bengütaş ve ABD Üniversiteler Birliği'nin 2002'de yılın bilim kadını seçtiği Prof. Dr. Sebahat Demir, tiyatro oyuncusu Afife Jale anlatılıyor, mesela.
SIRADA, BEKAR ANNE-BEKAR BABA
Bu devirde ancak bunlara seviniyor olmak acıklı tabi” ama n'apalım. Geç oldu madem, güç olmasın bundan sonrası... İyi örneklerin sayısı hızla artsın ve toplumun temelden dönüşümü bir an önce başlasın. İlle ve sadece çekirdek aile klişesine de saplanıp kalmasın örnekler... 'Boşanmış aile çocuğu' oranı hızla arttığına göre toplumda, bekar anne-bekar baba imajlarının da ders kitaplarına girmesi gerek. Ki, ebeveyni boşanmış çocuk, okula başladığında arkadaşları arasında düştüğü 'öteki' pozisyonundan kurtulsun ve normalize olsun. Bekar anne-babaların da toplumun normal bir parçası olduğu bilinci yerleşsin.

Cımbız
HEY TEKSTİL'DE DİRENİŞ:
'Hey Tekstil işçilerini direnişte birçok kez ziyaret eden dostum şunları anlatıyor: 'Toplam 630 işçi işten çıkartıldı. Çoğu kadın. Atılmadan önce de son 3,5 aydır zaten ücret alamıyorlardı.' İşten atılana kadar birbirimizi tanımıyorduk. Dışarıda tanıştık diyorlar. Bir anda toplu olarak 420 kişi İstanbul, 200 den fazla kişi de Batman'da atıldı. İstanbul'dakilerin en yaşlısı 62 yaşında bir teyze. 20 yıldır orada çalışıyordu. İçeride 20 yıllık kıdem tazminatı var. Fakat atıldıktan sonra sigortasının yapılmadığını öğrendi. Ortalama 10 - 15 yıldır çalışmış olan çok sayıda işçi var. Erkeklerin bir kısmı iş bulabildi. 'Özellikle gece işi aradık' diyorlar. Gündüzleri direnişe katılmaya devam edebilmek için...' (mizikacilar.com'dan Eren EĞİLMEZ'in, 'Hamilesin, iki kişilik yiyorsun iki kişilik çalışacaksın' başlıklı, Batman ve İstanbul'daki fabrika işçilerinin mağdur edildiği toplu işten çıkarmalardaki patron komploları iddialarını aktardığı yazısından.)

Home Tweet Home: 'Bugün, Sözünü Sakınmadan'daki ENİS BATUR söyleşisi çok renkli olabilir. Programınıza alabilirsiniz, İstanbul Modern'de,  saat 19.00'da.' (@semihgumus)

<p class='MsoNormal'>Erkekler uzun parkurda genel klasman birincisi Gökhan  Uzuntaş olurken, kısa pa

Turkcell GranFondo İstanbul Yarışı Beykoz'da gerçekleşti

Gökten buz kültesi düştü! Çoban 'bomba patladığını zannetti

Lise öğrencileri 40 günde yaptı! Tek şarjla 70 kilometre yol yapabiliyor

35 ton etil alkol ele geçirildi! Ankara'da sahte içki baskını