• $13,4004
  • €15,1846
  • 792.061
  • 2005.68
15 Eylül 2012 Cumartesi

Üç boyutlu bir Hilton gecesi

İstanbul geceleri Fashion's Night Out diye inlerken ters köşe yaparak rotayı Hilton'a çevirdim ve sürprizli bir geceye misafir oldum. Magazin efsanesi Hafta Sonu'nun düzenlediği nostaljik bir gazino gecesi bu. Çok sayıda sanatçı ve basın mensubunun katıldığı özel gecede ev sahibi olarak ön masada yerini alanlar; Aydın Doğan, Mehmet Y. Yılmaz, Ertuğrul Özkök ve Ahmet Hakan. Ben de sanatçı dostlarımın masasındaki yerimi alıyorum ve geceden çarpıcı notlara geçiyorum hemen:  

- Sahnenin starı, nostalji kraliçesi Muazzaz Ersoy. Beyazlar içinde harika görünüyor ve gece boyunca Zeki Müren şarkılarından arabeske, türküye uzanan birbirinden sevilen şarkılar seslendiriyor. 
- Misafir masaları dolaşırken Ahmet Hakan'ın boynuna öyle bir sarılıyor ki Muazzez Ersoy, ilk fırsatta yer değişikliğine gidiyor Ahmet Hakan ve göbekli bir assolistin(!) asla giremeyeceği kadar dar bir alana hapsediyor kendini. 
- Rövanş hareketi ise Adnan Şenses'ten geliyor. Kendisine mikrofon uzatan Muazzez Ersoy'u bir anda çekip dudağından öpüyor ve acemi gazinoculara, 'bir assolistle nasıl başedilir' dersi veriyor Şenses. 
- Fakat sanatçı masasında bulunmak suretiyle öğreniyorum ki; Adnan Şenses, Selçuk Ural, Nil Burak, Seyyal Taner, Pınar Aylin, Murat Evgin ve daha birçok sanatçı, 'Zeki Müren Gecesi' diye davet edilmişler aslında geceye. Ve ölümünün bu 16. yılında, 'sanat güneşi'ni şarkılarıyla yad etmek üzere hazırlanarak gelmişler.
- Oysa Muazzez Ersoy konseri tadında ilerledi bütün gece. Hal böyle olunca haklı olarak huzursuz sesler çıkmaya başladı sanatçılardan. Basına gelen davet 'Yeni Rakı'nın Nostalji Gecesi' diyordu nitekim, Zeki Müren'den söz etmiyordu(!) Anlaşılıyor ki, skandal değilse de bir organizasyon 'kazası' var bu işte. 
- Bu tema çelişkisi yüzünden ortam gayet buz kesmişken Muazzez Ersoy konuk sanatçıları sahneye davet etmesin mi! Kimse gitmek istemiyor ve herkes mutsuz halbuki. Fakat çok şık bir manevra yaparak, gönülsüz sanatçıları bir araya toplayan ve geceyi tatlıya bağlayan isim Selçuk Ural oluyor. 
- Hafif müziğin efsane isimlerinden Berkant için hep birlikte 'Samanyolu'nu söylüyorlar ve gece mutlu sonla bitiyor böylece. Uzun zamandır hastanede zor günler geçiren Berkant'a acil şifalar diliyorum bu vesileyle.

ÖNEMLİ NOT:
Sanatçılar cephesinden bildirdim ve gecenin skandalvari boyutunu aktardım. Ev sahiplerinin dahi haberi yok madalyonun bu yüzünden. Çünkü 'nostaljik sanatçılar' deyip geçtiğimiz, işimiz düştükçe kapılarını çaldığımız bütün bu isimler çok olgun ve kalender insanlar. Yeni nesil starlar gibi olay çıkartmak, ortamı kaprise boğmak, germek yerine 'yapıcı' olmayı ve birbirlerine güvenmeyi tercih ediyorlar. Sırf bu özellikleri bile onlara hayranlığımızı artırmaya yeter de artar. Bunu görmek ve de asla unutmamak çok önemli.

Maço melek Oktay!
Gün geçmiyor ki, densiz bir ülke erkeği çıkıp kadınlar için bir 'iyilik' düşünmesin. Kervanın son üyesi, Başbakan'a yazdığı mektupla gündeme gelen oyuncu Oktay Kaynarca. Katıldığı bir programda eleştirilince, 'Ben o mektubu ülkem ve kadınlarımız için yazdım' demiş (ve herhalde alkış beklemiş) Kaynarca. Bir parça dürüst olabilseydi ve kadınların sınıf başkanı maço melek Oktay rolü kesmek yerine çıkıp efendi gibi, 'Karım için, karımı kıskandığım için yazdım' diyebilseydi keşke o mektup için Oktay. 'Bütün ülkenin karımı bikiniyle görmesine delirdim ve oturup magazincileri Başbakan'a şikayet ettim' diyebilseydi. Hem karısından, hem de kıskançlığı büyük aşk ve erkeklik sayan maçosever camiadan puan alırdı Oktay. Ama yok işte, 'kadınlarımız için' adlı maço masal daha efektif geliyor bu gibilere. Komik duruma düşüyorlar sonra da böyle.

Hope Tweet Hope: 'Kadın-erkek eşitliği DERS 1: Kadın sözcülüğünü kadınlara bırakınız, kendi işinize bakınız.' (@sevimgozay)

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

Yılan zehrinin insan kanına etkisi! Gözlerinize inanamayacaksınız...

Fatma Girik kimdir? Usta oyuncu 79 yaşında hayatını kaybetti

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!