• $13,4178
  • €15,2071
  • 792.741
  • 2014.21
1 Mayıs 2012 Salı

Tiyatroya da 'one minüt'

Şehir Tiyatroları'ndaki yönetmelik değişikliğine tepkiler artarak devam ederken Başbakan çıktı sahneye ve dedi ki; 'Hem belediyeden maaşını alacaksın hem de yönetime istediğin gibi verip veriştireceksin, böyle saçmalık olmaz! Özelleştireceğiz, buyurun oynayın tiyatronuzu'... Aynı akşam Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nin önü ana-baba günü. Haber kanallarını dolaşıyorum bir umut ama tık yok. Pazar klişesi futbol gecesi tam gaz devam. Derbinin kilitlediği Kadıköy'deki evimin 140 karakterlik penceresinden çıkıp kolaçan ediyorum ortamı. Sanatçıların isyan ve söylemleri sel olup akıyor ekranda. Derken zımba gibi bir yeni-medya aktörü çıkıyor karşıma: 140journos...

FİLTRESİZ HABERCİLİK
Farklı farklı üniversitelerde okuyan 20 gencin başlattığı 140journos, her kesimden insanın filtresiz haber alma ihtiyacını, tarafsız ve bağımsız bir şekilde karşılamak amacıyla işe koyulan bir yurttaş habercilik hareketi. Adından belli olduğu üzere sosyal medyanın kalbi twitter'da yayın yapıyor ve olay yerinden canlı bildiriyorlar. Hiçbir ticari ve tüzelkişilikleri yok, projelerini kolektif bir akılla hayata geçiriyorlar. İlk yayınları, Hrant Dink yürüyüşü. Malum (geçtiğimiz) pazar günü de, önce Ekümenopolis'in Taksim-Gezi Park'taki 'piknikli sokak galası'ndan haber ve mini röportajlarla şahane iş çıkarttılar. Ardından Muhsin Ertuğrul'a geçtiler ve eylemin tek canlı yayıncısı oldular. Alkış ve takip lütfen. 1 Mayıs kutlu olsun, sayın emekçi.

Gelen kutusu (1)
*Parkta öpüşen başörtülü gencin fotoğrafının (gazete internet sitesine) konmasını haklı olarak eleştirdiniz hem de çok haklı olarak. Size katılıyorum sonuna kadar, yalnız ben de başka bir yerden tutarak eleştirmek istiyorum. Ben nerede öpüşülmesini değil de o başörtülü gencin öpüşmesini doğru bulmuyorum. Yani inancın gereği başını örtüyorsun ama o şekilde öpüşmen diğer kapalı insanları töhmet altında bırakmıyor mu? O haberi izleyen, gören biri bence her kapalı insanla alakalı ne düşünse haklı. Sizce? (Fatih A.)
*Başı kapalı biri, niye bütün kapalıları töhmet altında bıraksın ki? Bir grubun temsilcisi filan değil yalnızca sıradan bir vatandaş o da herkes gibi. Kadınlar hakkında genellemeler yapma takıntısı esas problem bence. Erkekler hakkında niye yapmıyoruz bu tür genellemeleri mesela..? Karısını sekreteriyle aldatırken gizli kameraya yakalanan siyasi parti lideri bütün siyasi parti liderlerini... Küçük yaşta bir kıza tacizde bulunduğu ortaya çıkan ileri yaştaki muhafazakar gazeteci bütün muhafazakar meslektaşlarını... Hasta karısını terk edip genç bir kadınla evlenen reklamcı bütün yaşdaş reklamcıları töhmet altında bırakıyor mu ki? Elbette hayır. Bırakalım insanları etiketlemeyi. Başı açık ya da kapalı, kel ya da bıyıklı, sakallı ya da şişman, genç ya da değil... 'Bireysel' tercihler ve bedelleri yalnızca kişileri bağlar.

Cımbız
YANGINDA İLK TERK EDİLEN: 'Dar alanda sinema, edebiyat, güncel sanattan yana bol bol haber ve hatta eleştirel yazılar yayımlayıp ortamın nabzını tutmayı başaran bir sayfa yapıyordu Sabah ekibi. Şimdi yaptıkları her şey, mesela Milliyet'te olduğu gibi siyaset, cinayet ve ekonomi takıntılı haber masasının insafına kaldı. Türkiye'de bu işler ne kadar gelişti diye sevinip övünenler için bile hala yangında ilk terk edilecek şey kültür sanat. Vallahi bravo.' (Cem ERCİYES'in, sayfa sayısı azaldığı gerekçesiyle kültür sanat sayfasını kaldıran Sabah'a tepki görterdiği 'Sabah'ın sanat sayfasına ne oldu?' başlıklı yazısından.)

Home Tweet Home: Sahibinden satılık az kullanılmış Devlet Senfoni Orkestrası. Lütfen ciddi alıcılar arasın! Pazarlık payı vardır... (@ahmetkilci)

<p>Elon Musk liderliğindeki uzay taşımacılığı şirketi SpaceX tarafından geliştirilen Starship roketl

SpaceX roketleri, Katy Perry'nin klibinde oynadı | TeknoZone #15

67 yıldır banyo yapmayan dünyanın en pis insanı! Doktorları hayrete düşürdü!

Boğa'nın gazabı! Herkes kaçarken o kamerasını açtı ve...

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında