• $16,8853
  • €17,8334
  • 992.103
  • 2554.08
29 Kasım 2012 Perşembe

Tasarım ve bitter mutluluk

Time dergisinin 'Amerika'daki en ünlü Endüstriyel Tasarımcı' ilan ettiği Karim Rashid'le tanışma yemeği başlamak üzere, fakat öncesinde bir kahve içecek vaktim var. Unutmayın, Donald Trump kuralı; 'Bir davete asla ilk giden olmayın!' Bu incinin izinde, Les Ottomans'ın tam karşısındaki Kuruçeşme Kahvesi'ne giriyorum. Ekranda maç, gürültülü masalarda ise hiç durmadan gülen ve aksıran! genç kızlar var. Tam hastalık havası diye boşuna demiyor büyükler. Onlara eşlik eden delikanlılar da pek şekilsiz. 20'lerde biz de mi böyleydik, Tanrım! Atmosferin korkunçluğu yetmezmiş gibi bir de okey oynamaya başladılar. Geç gelen kahveyi bitirmeden 20'lere ait ne varsa geride bırakıp Les Ottomans, Has Oda'daki yemeğe geçiyorum.
ÇİKOLATA SEVGİLİM! 
U şeklinde büyük ve şık masadaki yerimi alıyorum. Gecenin ev sahibi Şölen'in CEO'su Elif Çoban ve marka danışmanı Hazım Ellialtı'nın hoşgeldiniz konuşmalarının ardından, işte karşımızda Karim Rashid... Beyazlar içinde, ince, uzun ve dingin görünüyor. Şölen'in yeni hediyelik çikolatası Milango'nun tasarımları ona ait. Gecenin teması da bu zaten. Bugüne kadar sayısız marka için 3000'den fazla ürün tasarlamış Rashid. Ve dünyada ilk kez bir marka kendisinden çikolata tasarlamasını istemiş. Duyduğu mutluluğu tamamıyla sahici buluyorum çünkü çikolatayı herkes sever! Birine özel bir şey vermek istediğimizde hele hayat kurtarır. Çikolata almak da, vermek de hem tatlı hem seksidir, öyle değil mi? Kalbe giden en kestirme yol.     
DEMOKRATİK TASARIM VİRTÜÖZÜ
Son 15 yıldır çikolatadan başka tatlı yemeyen bir fanatik olduğunu itiraf ediyor bu arada Rashid. Derinlemesine sorgulayıp gerçeği öğreniyorum: Günde minik şuurlu bir doz, kendini kesinlikle kaybetmeden. 'Şölen'le ilişkimi seviyorum ve çok saygı duyuyorum' diye ekliyor. Bir ilişki gurusunu dinler gibi dinliyorum. Ki, tıpkı sanatçı-koleksiyoner ilişkisi gibi tasarımcı-marka ilişkisinde de romantik ilişkiler için sayısız ilham var. 'Saf, huzurlu, cömert, sağlıklı ve kışkırtıcı'... Milango için yaptığı tasarımlarda bu unsurları hedeflemiş Rashid. Sadece çikolata değil ideal bir ilişki tarifi bana kalırsa bu! Duygusala bağladım çünkü tasarım dünyasını oldum olası romantik bulurum. Ve bu adam, Karim Rashid, gerçek bir virtüöz bu alanda. Günlük hayatla üreticiler arasında geliştirdiği yaratıcı bir demokratik tasarım anlayışına sahip. İyi ayarlanmış ses tonuyla kurduğu duygusal cümleler, keskin espri anlayışı ve yılların süzgecinden geçmiş sade ifadelerle aktardığı bilgisi geceyi çok leziz bir hale getiriyor. Milango ile fark yarattıkları hediyelik çikolata pazarında 5 yıl içinde dünya lideri olmayı hedeflediklerini ifade ediyor, Elif Çoban. Lezzet ve tasarım hem elegan hem de ulaşılabilir olduktan sonra neden olmasın? Çikolata dünyasından aktaracaklarım şimdilik bu kadar. Benim favori Milango'm 'bitter portakallı' bu arada. Sütlü-bitter-beyaz madlen üçgeninden sıkılmışken iyi geldi bu yenilik.

HOPE TWEET HOPE:
'Babama okulda niye önlük giydiğimizi sormuştum, zengin-fakir farkı daha çocukken anlaşılmasın diye demişti. Bir daha da hiç sorgulamadım.' (@burusvilis)

<p>Odaknoktasında; kaliteli ve sağlıklı hayat tarzını, aile yaşamını ve insanıönceleyentv4 bunu yapa

tv4 Ekranlarında Bizleri Neler Bekliyor? Filiz Zengin Akşam tv'ye anlattı.

Bakan Karaismailoğlu, kazı çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı! Yüzde 95'i tamamlandı

Gösteri sırasında piton adamı boğdu! Dehşet anları

Yeni keşifler için çalışmalar başladı! ''Tarihin sıfır noktası''