• $17,9438
  • €18,2901
  • 1017.62
  • 2980
15 Kasım 2012 Perşembe

Skyfall'daki İstanbul

Fır dönen ülke gündeminde hızla alt sıralara düşse de sonunda izleyebildim son James Bond macerasını. Bir kısmı İstanbul'da çekildiğinden beridir büyük heyecandı malum - Acaba İstanbulumuzu layıkıyla gösterecekler miydi ecnebiler nihayet, bu kez bari inşallah... Fakat Skyfall vizyona girince hayaller de şangırdanak kırılıverdi işte. Olmadı yani sayın Bond, James Bond! Yine bize oryantalist, yine bize pazar yeri, yine bize orta doğu esansı, yine bize burnu havada Batılı turist kafası, yine bize 'esmer' atmosferler. Esaslı bir 'kasımda depresyon başkadır' yumağı sardı sine-pop zihinleri. Peki ama neden..?
HEY AJANIM SAKİN!
Histerik emelleri bir kenara bırakıp şöyle salim kafa bir düşününce; James Bond'dan  'İstanbul 2012' tanıtım misyonu beklemek haza saflık değil miydi ve ne alakaydı ki zaten? Nice gelişip modernleşse de bu şehri özel kılan en biricik yanı, kimi uçuran kimi kemiren o nadide oryantalist-arabesk 'ruh' değil mi zaten? Her türlü küçük Amerikalılığa rağmen hacıyatmaz gibi her an her saniye her köşebaşında her saçak altında dikilen remix... Biz yabancılaşıp etkilenince cool oluyor da, Batılı burnunu uzatınca niye tu kaka oluyor? Edepsizlik edip kötü niyete alet etmediklerine göre okeydir benim nazarımda. İstanbul'un saçını okşayıp yakasına 'modernliği söktün aferin' kurdelesi takmak niye Bond'un işi olsun ki ayrıca? Gayet de kendi işine bakmış film, buhrana hacet yok. Ayrıca, İstanbul'a musallat olan 'dönüşüm' hummasına bakılırsa, çok değil birkaç yıl sonra bir 'Yeşilçam klasiği' gibi gözlerimiz dolarak izleyeceğiz Skyfall'daki İstanbul'umuzu. 
007'YE SEVGİLERLE
l Aksiyondan tepe sersemine dönmeye alışkın zamane izleyicisine ters belki ama ben çok mes'udum Sam Mendes elinden çıkma eski usul Bond'dan.
l 'Pornoya veda, erotizme merhaba' diye tercüme edebiliriz ajan diline pekala.
l Özcan Deniz'in gişede solladım nıhahaa diye 'nanik' yapmasına bakmayınız, nicelerine nal toplatır evelallah 50'lik kraliyet ajanı. Sizin eviniz midir, tipiniz midir bilemem artık. 
l Konsantrasyonumu bozan yegane unsur ise kötü adam rolünde karşımıza çıkan 'çakma sarışın ajan eskisi', Javier Bardem'di. Kendisinden ziyade, makyajla Erol Büyükburç'a dönüşmüş Levent Kırca efekti yaşattı film boyunca sağolsun. Olacak o kadar.

Ekonomiden gözlerimi alamıyorum!
Aman da şahlanan ekonomimiz temalı bir sohbet açmayacağımdan emin olabilirsiniz, sayın yazarını tanıyan. Ben refaha refah demem, refah eşit olmayınca. Sadede geliyorum dolayısıyla. Son günlerde gazetemiz AKŞAM'da beni en heyecanlandıran sayfalardan biri 'ekonomi'. Popüler bir dergi gibi parlıyor gazetenin içinde. Sanattan, eğlence sektöründen, pop-kültür figürlerinin ekonomisinden haberler, fotoğraflar derken bu ekonomi tam benlik! Başta Mehmet Ali Ergün olmak üzere servisteki tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum okuyucu olarak. Emeğinize sağlık.

Hope Tweet Hope:
 'Yine de adaletli bir ülkeyiz. En azından her vatandaş farklı dönemlerde 'iç düşman' unvanını kazanabiliyor. Sıranı beklemen yeterli.' (@TarkanAtlas)

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Bayiden 3 milyon TL'ye sıfır lüks cip aldı hayatının şokunu yaşadı

Bakan Soylu paylaştı! Daha önce hiç böyle görmediniz

Parmaklarınız sizi ele veriyor! İşte kişiliğinizi ortaya çıkarılabilecek gizli gerçekler