• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
17 Ocak 2012 Salı

Sertifikalı yarim

Hayal kırıklığının öteki adı 'eğitim sistemi' malum Türkiye'de. Devlet eğitimi insanları üniversiteli veya 'işli' yapmaktan aciz olduğu için iş, yıllar yılı taşeronların elinde - Bkz. Dershaneler! Dün, Aylin Löle'nin AKŞAM'daki haberi ise kırk kaplan gücündeydi (anlayana): 'Lise-üniversite mezunu fark etmiyor. En az iki günlük (ortalama 1000 TL) bir sertifika eğitim programını bitiren, kariyer sitelerinden işi kapıyor! Maaşlar 750- 4000 TL arası...'

DİPLOMA OUT - SERTİFİKA IN
Sekreterlikten makam şoförlüğüne, güvenlikten çağrı merkezine, lojistikten filo yönetimine 'beğenmediğiniz' ne kadar iş varsa... Bunların hepsi hakkında sertifika veren kursların devri artık devir! 'Bana ne' deme lüksü yok. Çünkü işveren artık, sertifika getirmeyene iş vermiyor, haberden anlaşıldığı üzere. En popüler sertifika programları ise şunlar:

- Web Yazılım Uzmanlığı
- Bilgisayarlı Muhasebe
- Web Tasarım
- Grafik Tasarım
- Estetisyenlik ve Güzellik Uzmanlığı
- Stilistlik ve Modelistlik

Bir yanda amansız üniversite yarışı, öte yanda diplomalı işsizler ordusu ('atanamayan öğretmenler' demeyeceğim bile, o başka bir yazının konusu)! Kursuydu, harcıydı, yurduydu, öğrenci eviydi, ödeviydi, yemesiydi, giymesiydi... İyi kötü bir daire parası harcıyor her aile, hedefteki diplomaya ulaşmak için. Borç, senet, kredi, ek iş, piyangodan ne çıkarsa artık... 'Çocuğum yeter ki okusun' diye, gözlerini kırpmadan hayatlarını ipotek ettiriyor aileler. Hayallerini katık yapıp, boğazından kısarak yaşıyor. Ne için? Evladının istikbali için. Eskiden işe yarıyordu gene bu vizyon, bu çaba. Ya şimdi? 'Diplomalı bir işsiz daha' kazanmaktan başka ne işe yarıyor bütün bu fedakarlıklar?

EĞİTİM ŞART (!)
Vakıf üniversitelerinde manzara daha da çetin: Yıllığı 15-25 bin TL'ye seç beğen okut çocuğunu. Ulaşımı, yemeği, 'aman arkadaşları arasında eziklenmesin' diye katlanılan tüm ekstraları vs. derken, iliği kemiği kurutuyor maaile. 'Hay böyle üniversiteye...' deyip göndermesen daha fena. Lise mezunu eşittir, 'vasıfsız eleman' bugün. İşe yaramaz 'serserinin' teki hatta neredeyse lise mezunu. Yalan mı?
Düz lise saçmalığını 'meslek lisesi'ne devşirmedikçe iflah olmayacak bu ülkenin eğitim sistemi. Ne üniversite, ne diploma yeter, ne iş, ne maaş, ne de yastık altı yeter bu gidişata. Kedinin fareyle oynadığı gibi oynuyor Milli Eğitim, vatandaşla. Özel sektör de burnu Kaf dağında kız babası gibi, 'vermem de vermem!' diyor, başka şey demiyor.
İşsiz ordu hürraaa KPSS'ye oradan... KPSS de 'boru' değil, 85-95 alacaksın da işe yarayacak. Kurslara para yatıra yatıra, yılları bozuk para gibi harcaya harcaya helak olmak işten değil bu ülkede. 'Sömürü' sistemine davetiyeye dönüştü nazarımda artık şu söz; 'eğitim şart'! Hangi eğitim, hanımlar beyler? Meslek sahibi olmaya ihtiyacı var insanların. Hayatlarını idame ettirmeye. Patlak lastikle daha ne kadar gider bu araba?

Royal ikoncan
Royal Wedding'le dünyaevine giren Cambridge Düşesi Kate, İngiliz ekonomisinde
1 milyar sterlinlik (2.9 milyar TL) hareketlilik sağlamış. Düğünden beridir her giydiği olay biliyorsunuz kadının. Giydiği ayakkabıların elbiselerin, taktığı mücevherlerin aksesuarların çakmalarına sahip olmak için, kişi başı 700 sterlin harcıyormuş İngiliz kadınlar. Aferin. Duyan da sanır ki, Prens William'ın 12 bekar erkek kardeşi daha var! Sarhoş İngiliz kurbağaları öpmeye devam etmek için o kadar masrafa ne gerek var halbuki? Kadın milleti, 'prenses' lafını duyunca dayanamıyor işte... Bizim gelinlikçiler bile 'Kate gelinliği' dikiyor harıl harıl. Her genç kızın rüyası n'apacaksın.

Cımbız
BEHZAT'A HİJYEN AYARI:
'Behzat Ç.'yi şöyle üç su yıkayasım var... Biri hamama götürsün şu adamı yahu. Böyle erkek mi olur?!' (Hafta sonları tv8'de 'Erken Baskı' programını sunan Seda AKGÜL'ün canlı yayında Behzat Ç. isyanı)

Home Tweet
Home:
M. Cumbul'un yerinde olsam 'Peace at home I love you Brad Pitt fu*k you Angelina, best regards, huu Johnny Depp' der, giderdim. Süre yetiyor. (sokaktakimadam)

<p>Samsun'da eski eşi E.M.'yi sokak ortasında 5 yaşındaki kızlarının önünde öldüresiye döven İbrahim

Samsun'daki caninin ifadesi ortaya çıktı: Bir anda gözüm döndü ve sinir krizi geçirdim

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı

Başkan Erdoğan, Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı'na canlı bağlantıyla katıldı