• $16,6261
  • €17,6089
  • 976.69
  • 2552.28
16 Haziran 2012 Cumartesi

Sekste önemli olan...

'Dikkatinizi çektiğime göre konuya gelebiliriz. Yolda yaralı bir hayvan gördüğümüzde hemen 153'ü arayalım, duyarsız kalmayalım...' (Facebook'tan) 
***
'Helin Avşar'ın vücudunu gördüm ben. Hiç güzel değil. Gerçekten. Ablasının vücudu onun vücudundan daha sağlam bir vücuttur. Daha spor yapan bir vücuttur. 'Erkeğe şiddet' deyişine kalakaldım. Ona mikrofon uzatıp bunu duymak da bize şiddet gibi geldi bana!' (Bonbon Funda (Özkalyoncu) 'Bazıları Sıcak Sever'de - Helin Avşar'ın 'Selülitli görüntülenmek kadına değil erkeğe şiddet' açıklaması üzerine.)
***
'Okulda, evde dikilmiş giysileriyle, Meksikalılarla birlikte en arkada oturdular; çekingen, tereddütlü tavırlarla konuştular. Hiç el kaldırmadılar. Hiç gülümsemediler. Teneffüste bahçenin bir köşesinde birbirlerine sokularak, utandıkları dillerinde gizli gizli konuştular. Kafeteryada yemek kuyruğunun hep en sonunda kaldılar. Bazıları - ilk çocuklarımız - İngilizce'yi neredeyse hiç bilmiyordu; konuşmak için çağırıldıklarında dizleri titrerdi. Bir tanesi öğretmen ismini sorduğunda, 'Altı' demişti ve kahkahalar günler boyu kulaklarından gitmedi (...) Onlara öğrettiğimiz eski kelimeler birer birer akıllarından silinmeye başladı. Japonca çiçek isimlerini unuttular. Renklerin adlarını unuttular. Tilki tanrısının, gök gürültüsü tanrısının, hiç kaçamadığımız yoksulluk tanrısının adını unuttular.' ('Tavan Arasındaki Buda', Yazan: Julie Otsuka, Domingo - Mayıs 2012)
***
'Şimdi vakit yaz. Selülitleri gösterip tü kaka deme zamanı (...) Her ne kadar 'güzellik içimde', 'popomdaki selülit değil gamze' desek de, güzellik kodlarımız tamamen dış dünyanın bizi nasıl algıladığıyla ilgili. Ne yazık ki, 'olduğumuz gibi güzeliz' dönem dönem ortaya çıkan tatlı bir furya olarak kalacak.' (Melike Karakartal'ın 'Selülitler, kadınlar ve güzellik' başlıklı yazısından.)
***
'Yaz aşkı dondurma gibidir, çok lezzetli ama hemen eriyip giden...' (Zeynep Mansur 'Bazıları Sıcak Sever'de, yaz lezzetlerinden söz ederken.)
***
'Uzun zamandır hayatın ama gerçek hayatın, başlamak üzere olduğu hissiyle yaşıyordum. Fakat hep yolumun üstünde bir engel, öncelikle aşılması gereken bir şey, tamamlanmamış bir iş, ayrılması gereken bir vakit, ödenmesi gereken bir borç vardı. Hayat ancak ondan sonra başlayacaktı. En sonunda anladım ki bu engeller benim hayatımdı.' (2004'te Avustralya Brisbane'de ölen yazar/düşünür Peder Alfred d'Souza'ya atfedilir - 'Afili Lügat')
***
Yarın Babalar Günü, sayın okuyan. Eğer yakınlarda bir yerlerdeyse, babanızın dizi dibinde olmanızı dilerim. Benim emelim de aynı yönde. Güleryüzlü hafta sonları hepimize.

Hope Tweet Hope: 'Sanat maratonu bugün saat 17'de başlıyor...
Kadıköy Selamiçeşme Özgürlük Parkı'nda.
Durmadan 24 saat sanat :) Çünkü SUSmuyoruz' (@hasibe_eren)

<p>AKŞAM  TV'den Can Yıldız anlamlı organizasyona ev sahipliği yapan Beykoz Belediye  Başkanı Murat

PEDALLAR SAVAŞ MAĞDURU ÇOCUKLAR İÇİN ÇEVRİLDİ

İzmir ve Aydın açıklarında 305 düzensiz göçmen kurtarıldı!

Gökten buz kültesi düştü! Çoban 'bomba patladığını zannetti

Lise öğrencileri 40 günde yaptı! Tek şarjla 70 kilometre yol yapabiliyor