• $15,9441
  • €16,8989
  • 946.05
  • 2372.35
24 Şubat 2011 Perşembe

Saksafon ve keman kardeş

Bu iki enstrümanla ilgili ilginç bir sosyal gözlem aktarmak istiyorum. Olay yeri, bir gece kulübü. Kahramanlarımız, iki seksi kadın ve iki ayrı enstrüman. Seyirci aynı fakat tepkilere dikkat! Hafta sonu 11:11'de gerçekleşen Mavi Gece'nin (İstanbul Blue Night Parti) en şık sürprizlerinden, Canan Anderson'ın solo keman ve Natalie Marchenko'nun solo saksafon performanslarından söz ediyorum. Sedefi beyaz mini elbisesi, taşlı dekolte ayakkabıları ve saksafonuyla önce Natalie çıktı sahneye. DJ müziği eşlikli şovunda öyle rahattı ki müstehzi gülüşler ve tek kaş havada 'vay vay vay' bakışları eşliğinde aldı ilk alkışı. Kendi halinde bar kenarında bakınan erkek müzikseverler sahne önüne birikti akabinde. Bir karış mesafeden tepeden tırnağa 3 boyutlu süzdükleri müzisyene arada başparmak diliyle 'iyisin iyiii' onayı çakmayı da ihmal etmediler. Gözlerini kızdan ayırmadan kulaktan kulağa yaptıkları esprilerin saksafon'un erkek algısındaki yeri ve önemi hakkında olduğu pek tabii yüzlerinden ve gülüşlerinden okunuyordu.

Etkisinin gayet farkında olan ve istifini hiiiç bozmayan Natalie sahneyi Canan Anderson'a bırakınca ortaya çok farklı bir manzara çıktı. Gümüş bir mini elbise içinde sıfır beden çıtı pıtı bir kemancı var bu kez sahnede. Swarovskilerle süslü keman ve büstiyerinin oluşturduğu ikili ayrıca şahane. Yerli, yabancı ve klasik eserlerin en popülerleri arasında trecking yaptığı şovuna başlar başlamaz bizim şakacı erkek ekolü birkaç adım geriledi. Eller cepten çıktı. Duruşlar dikleşti. Ceketler iliklendi (temsili olarak elbet). Yayvan alkışlara çeki düzen verildi. Kulaktan kulağa oynamaktan vazgeçilip şova kilitlenildi. Ciddiyetle ritim bile tutuldu. Kemanın uyandırdığı bu ani saygı sahiden de dikkat çekiciydi. Gece hayatında enstrümanın mana ve kodları adına da mühim bir gece oldu böylece Mavi Gece.

Egoistokur.com
Egoistliği makul ve meşru kılan yegane bir dünyaya davet etmek istiyorum şimdi sizi. Kitap, edebiyat ve pop kültür cazibelerini derinlikli, incelikli ve kışkırtıcı biçimde sunan yepyeni bir adres var. Gazeteci Gülenay Börekçi'nin kendi elleriyle hazırladığı son derece iştah açıcı, zihin şenlendirici bu site: www.egoistokur.com
'Anais Nin neden ve nasıl yazıyordu?', 'Özdemir Asaf'ın Lavinia'sı kimdi?', 'Ahmet Tulgar'ın kaleminden Thomas Bernhard' gibi merak uyandırıcı başlıkların yanı sıra 'Hangi roman hangi çayla iyi gider?', 'Bir 19. yüzyıl romanı gibi kokmanın sırrı', 'Alice in Wonderland çantaları' gibi sürpriz güzelliklere de rastlayabiliyorsunuz sitede. Neye tıklarsanız tıklayın site sahibi sizi yanıltmıyor kısacası.
Kitaplara ve başka seçkin zevklere düşkünseniz, entelektüel dünyayla yenilikçi ve iç gıcıklayıcı bir bağ kurmak ilginizi çekiyorsa Facebook ve Twitter üzerinden takibe alın ve hemen 'Egoist okur' olun. Kaçmaz.

A acayip bir kral...
Oscar adayları, yerli yapımlar, !f İstanbul derken çarşı fena karıştı. Bizim mahalle yani CKM (Caddebostan Kültür Merkezi) seyircisi bütün filmlere sırayla gidiyor olmalı ki her defasında sıra başı bileti zor buluyorum. King's Speech - Zoraki Kral'da da öyle oldu. Salon full tünedim ben gene sıra başına. Halbuki gişe haberlerine göre ilk hafta sonunu pek parlak geçirmemiş bu film. 12 dalda Oscar'a aday olan bu enfes hikayeyi ve Colin Firth ile Geoffrey Rush'ın şiirsel performansını kaçırmak pişmanlık sebebidir. Benden söylemesi.

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak