• $15,8909
  • €16,8411
  • 942.675
  • 2393.61
9 Ekim 2012 Salı

Portakal suyu

Açılış seromonisi işinde dünya çapında değiliz eyvallah da, Ömür Gedik'ten film müzikleri konseri 'parodisi' neydi öyle? Yarım asırlık festivalde miyiz, okuma bayramında mı? Hadi kız kapmış misyonu gidiyor duvara karşı. Fakat işi ciddiye alan kimse yok mu koca organizasyonda, arkadaş? Bir lateksle bir sarı saça bu derece fit olunur mu? Hayvanlar yararına albüm dedi, aldık. Yine yapsın yine alırız - hep destek tam destek. Ama 'gelirini derneğe bağışladım' deyince her türlü hadsizlik mübah mı? Koskoca festival bu kadar kötü bir şova nasıl teslim oluyor? Herkes işini yapsın kafasında filan hiç değilim. 'İyi' yaptığı sürece kim ne isterse yapabilir, izne lüzum yok. Ama kelebek gibi uçarım/arı gibi sokarım diye ortaya atılıp da işi batırınca, 'durun! benim gözlüklerim var' diye mızmızlanmak abes. İlkokul 4 değil burası.
SEYİRCİYE YOL VERMEK NE HADDİNE?
Salon ve organizasyon çok memnunmuş aslında da, canlı yayına kötü yansımış. Doğrusunu Kanal D'de yayınlayacakmış (dünkü AKŞAM'a böyle söylemiş Ömür). Ekran başındakiler de oturup doğrusunu izlesin-miş... Bu balon şöhret kafası çok sakat, ben size diyim. Bütün suç yayını aktaran NTV ile ekran başındakilere kaldı. Yuh. Kendini 'eleştirmen' olarak konumlandıran birinin öz-eleştiri konusunda da az buçuk gelişmiş olması gerekir-di halbuki. Hayvanlara yardım etmek ile 'çevreye' bu çapta rahatsızlık vermenin ne alakası var ayrıca? Bu bir FİLM olsaydı, seyirciye böyle diklenme cesareti olacak mıydı? Haşa. Televizyon BEDAVA ya, 'gitsin doğru düzgün izlesin' diye yol veriyor abla seyirciye. Pişkinliğin zirvesi.   
ÖYLE DEĞİL Mİ SAMET?*
Antalyalıların yerinde olsam bu unutulmaz açılış anısına, şehrin en popüler sayfiyesine, 'Ömür'ün Yeri' diye bir karaoke bar açarım - değil mi Samet? Tamamı stüdyoda çekilen 1942 tarihli Casablanca filminin rüzgarıyla Casablanca'da açılan Rick's Cafe hesabı... Nasıl gönderme ama sayın turistik portakal? Hem ne demişler; 'Play it again, Sam!' Sinema, sahne aşkından mustarip kim varsa giysin lateksini, mayosunu, çalsın çalsın söylesin. Kimsenin içinde ikircik** kalmasın. İkircik kadar dandik şey yok şu ego aıleminde.      
(*)Öyle değil mi Samet: FB'li Alex'in, takımdan şok ayrılığı üzerine olan biteni kamuoyuna izah etmek niyetiyle, Alex'in çevirmeni Samet ile birlikte basın karşısına çıkan Aziz Yıldırım'ın, sloganlaşan soru cümlesi. (**)İkircik: Yalan Dünya'nın son bölümünde sahne performansına girişen 'entel' Açılay'ın, 'içimdeki çocuk' fenomenini temsil eden oyuncak bebeğine koyduğu isim. (Yazarın, ihtiyaç sahibine özel notu.)

Mix Mondial sürprizi
3-18 Ekim arası birçok kafe ve restoranda karşımıza çıkan özel menü, Smirnoff sponsorluğundaki kokteyl festivali Mix Mondial'in İstanbul, Ankara ve İzmir'de sürprizlerle devam ettiğini haber veriyor. Festivalin çarpıcı konuklarından biri ise, 'Tanrılar Okulu' kitabının yazarı Stefano D'Anna. Tempo dergisi işbirliğiyle 11 Ekim'de Mix Mondial'e katılacak olan D'Anna, 'mükemmele ulaşmak' konseptini yorumlayacak ve özel davetlilere kendi elleriyle kokteyl hazırlayıp sunacak. Dünya markası yazarların hayatı gün geçtikçe ilginç bir hal alıyor doğrusu. Twitter'da özlü söz arama-bulmaya çalışmak yerine her şeyi kapatıp orijinal bir şey yazmaya bakmak gerek, sayın dünyayı ele geçirmek isteyen. Sınır ötesi sosyalleşmenin yolu şiddetli yalnızlıktan geçiyor hala.         

Şehre Zelda Zonk bakış 
Ekranda 'Bazıları Sıcak Sever' diye diye geçirdiğim yazın üstüne, Marilyn ruhunu hissettiren bir başka hadise var sırada. Karaköy Meydanı'nda, Bankalar Caddesi'nin hemen başında yer alan eski İmar Bankası'ndan dönüştürülen Gradiva Otel'in tepesinde, Zelda Zonk adında bir yer açıldı. Haber aldığımdan beridir merakla bekliyordum açıkçası. Çünkü rivayete göre 'Zelda Zonk'; efsane sarışın Marilyn Monroe'nun, seyahat ve rezervasyonlarda kullandığı takma isimlerinden biri. Bu kafadaki bir mekanın çekim alanıma girmemesi imkansız dolayısıyla. Açılış gecesi olay yerine varıp teftiş ettim. Zamanlama mükemmel diye mi, terasın tarihi manzarasına karşı koymak imkansız diye mi, sohbet sardı diye mi bilemedim... Ama benim kış adreslerim arasına şimdiden girdi burası. Bakalım Marilyn ruhu daha ne sürprizler yapacak?

Hope Tweet Hope: 'Dünya James Bond günü kutlu olsun. Bond'a bir martini lütfen, çalkalayın ama karıştırmayın.' (@yasar_gunacgun)

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister