• $9,7377
  • €11,373
  • 562.998
  • 1479.93
4 Nisan 2013 Perşembe

Perşembe durumu

AKİL JÜRİ DEVRİ: Borsasından magazinine, siyasetinden eğlencesine, eğitiminden ibadetine "derinlik sorunu" çeken ülkemizin son icadı, akil insanlar komisyonu. Öyle görünüyor ki, "çözüm süreci" iyice renklenecek bu faaliyetle. Hele 7x24 ekranda gördüğümüz simaları bir de akil listede görünce "şahtık şahbaz olduk" diye el çırpmak geliyor içimizden. Flaş TV'den kimse olmayışına içerledim ben yalnız. Şu "rüyacı abla" olabilirdi mesela(!) Nihat Doğan'ın liste dışı bırakılması ise cidden haksızlık. Ama neyse ki o da Hülya Avşar gibi dışarıdan destek vereceğini açıkladı sürece. 

İL İL TÜRKİYE: Başbakan'ın dediğine göre bu akil insanlar komisyonu üyeleri 7 bölgeye dağılıp çalışacak, sorunları raporlayacak ve çözüm sürecine katkıda bulunacak. Hayırlısı, kısmet diyelim, inşallah. Barış Manço'yu öyle özledim ki, bu "metot" üzerine anlatamam. Rahmetli kadar sevilip sayılan, özü sözü sanatı bir, aklı vicdanı hür bir figüre ne çok ihtiyacımız var. Sezen Aksu'da da o güç var aslında ama listelerin kadını değil o da nitekim. Tek kişilik ordu.

MHP'Lİ KIZ OLAYI: İnteraktif haberciliğimizin "kıblesi" kadın resimleri ve mahalle ağzıyla atılan manşetler, malum. Deveye cilve yap demişler tadında bir internet haberciliği... Bir zamanlar topa tutulan meşhur televole kafası, tık'lanmanın ana şifresi oldu çıktı. Her gün her an ibretlik örnekler sergileniyor, özellikle de ana akım gazete sitelerinde. Geçen, bir haber sitesi de aynı bakışla "Devlet Bahçeli'yi dinleyen güzel MHP'li" manşetini patlatınca olay oldu. Tepkiler üzerine site, haberi de fotoğrafı da kaldırdı. Ancak ders baki; seksilik ile "ucuzluk" arasında kocaman bir fark var. Bu tür haberlerle manşetleştirilen kişilerin haklarının ihlali de cabası. 

NE ÇEKTİK BE: Yalan Dünya'nın son bölümünde boy gösteren, kabus aile üyesi Vasfiye teyze, standart Türk ailesinde görülmesi muhtemel klişe karakterden biri. Kan bağı olsun olmasın, her evin bir Vasfiye teyzesi olmuş ya da olacaktır. Başkalarının mutsuzluğundan beslenen, kaş yaparken göz çıkarmayı huy edinen böylesi tiplerden hane başına bir tane düşüyor oluşu toplumsal açıdan acıklı. Ancak "güleriz ağlanacak halimize" kafası, en bize has komedi janrı olduğuna göre bu Vasfiye teyze, adından daha çok söz ettirir. 

NASIL KADIN OLUNUR: Bizim kitap ekinde Özlem Akalan yazdığından beri kafaya taktığım bir kitap vardı. Caitlin Moran'ın yazdığı "Nasıl Kadın Olunur?". Bu günlerde, "Bavulumda Şöyleşiler" adlı kitabıyla sükse yapan emektar yazar ajanı dostum Sayım Çınar imdadıma yetişti sağ olsun. Son yayınevi turunda bu kitabı da kargolayıp göndermiş. Hemen içine daldığım Caitlin Moran yorum ve anekdotlarım yolda.

Hello Tweetheart: "Herkes çok önemli, çok sofistike, çok mağdur, çok hoşgörülü, herkesin anlatacak çok şeyi var ve herkes her şeyi sadece başkası için istiyor." (@mehmettez)   

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Galatasaray'ın Nef Stadı'ndaki taraftara açık antrenmanından fotoğraflar

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı