• $16,6609
  • €17,436
  • 973.167
  • 2401.96
11 Ağustos 2012 Cumartesi

Pencere önü şarkıları

İnsanoğlu garip. Kaç yıl da geçse kimi eski yapısal kodlarımız hiç değişmiyor. Ve sarmal kaç tur dönerse dönsün ilk düşülen kayıtlar, tüm sonrakilerden daha dayanıklı olabiliyor. Arşiv kulenizde ışıldayan nadide bir CD'nin son model arzu nesnesi laptop'unuza takınca çalmayışına karşın, taa dijital milattan önceki arama-kurtarma zamanlarında küflü bir pasajın dibinde ele geçirdiğiniz 45'liğiniz, yıllara inat bir performansla tüm teknolojik oyuncaklarınıza nal toplatabiliyor. Analog sistemin gücü işte. En çok aradığımız üç cep numarasını bile ezberden söyleyemediğimiz halde, 70'lerde bağlanan (ve bayram coşkusuna yol açan) ilk ev telefonumuzun, alan kodsuz o tenha numarasını kolayca hatırlamamız gibi tıpkı. Hafıza teknolojimiz hakkında da 'analog' diyebiliriz, bu anlamda. Sonradan benimsediğimiz tüm data uçmaya meyilli olduğu halde, ana-baba evinden kalma acı-tatlı ilk kayıtlar benliğimizin taşıyıcı kolonları gibi.    
BİR HARMANIM BU AKŞAM
Mobil playlist'ler çağından önceydi. Seksenler dizisine benzeyen hayatların sürdüğü evlerden birinin pimapensiz penceresinde sabaha kadar Fikret Kızılok dinleyip yıldızları sayıyordum. Öyle kaç gece geçirdiğimin hesabını tutmadım ama o yıllardaki en iyi arkadaşlarım pencere ile kasetçalardı. Sosyal medya kafasıyla düşününce 'sağlıksız' görünüyor olabilir manzara. Fakat windows ara birimi kadar çekici ve zengindi benim için o pencere. İstanbul'un bezdiren nemi sayesinde çekilmez olan salonumdan kaçıp arka odaya sığındığım şu günlerde benzer bir pencere önündeyim yine. Tam önündeki küçük masa, bilgisayar ve kahve kupası bu defa arkadaşlarım. İyi olacak hastanın ayağına gelen doktor gibi, bir de şarkı yetişti imdadıma: Mehmet Erdem'in 'Herkes Aynı Hayatta' albümünde söylediği Fikret Kızılok klasiği, 'Bir Harmanım Bu Akşam'... Gerçek müzisyenlerin elinde/dilinde bir şarkının yeniden doğuşu oluyor sahiden şu 'cover' denen şey. Bunca yıl sonra yine bir pencere önünde karışmak varmış harmana. 'Hakim Bey'le hastası olduğunuz Mehmet Erdem'in şahane albümüne gereken önemi veriniz, sayın hafta sonu keşifçisi.

Hope Tweet Hope: 'Çok severek ve gururla yaptığım bir düzenleme, 'Bir Harmanım Bu Akşam'... Mehmet'in yorumuyla, Fikret Kızılok'a saygı duruşumuzdur.' (@alper_atakan)

<p class='MsoNormal'>Erkekler uzun parkurda genel klasman birincisi Gökhan  Uzuntaş olurken, kısa pa

Turkcell GranFondo İstanbul Yarışı Beykoz'da gerçekleşti

Marmaris'te ormanı yakan şüphelinin olaydan önceki son görüntüsü

İşte haftanın yalanları! Hepsi tek tek deşifre edildi

Çölün altında Türk mucizesi! Neredeyse Çin Seddi kadar uzun...