• $17,9359
  • €18,2957
  • 1017.17
  • 2980
10 Kasım 2012 Cumartesi

Özel bir haftasonu

SPA konseptinin beş yıldızlı mesafesi ne kadar uzaksa termal su kaynaklarıyla ünlü Yalova o kadar yakındır yerli turiste. Yalova'da termal bir haftasonu için seçilebilecek en iyi adres ise Limak Thermal Boutique Otel. 1929'da Atatürk'ün isteğiyle yapılan bu ikili köşk, 1980'lerde yıkımın elinden zor kurtarmış güzelim canını ve sonrasında viraneden farksız yaşamış bir başına. Sonunda Limak Grup sahip çıkmış bu özel mirasa ve hummalı bir restorasyonun ardından olağanüstü bir butik otel çıkmış ortaya. Oda numaraları 1881'den 1938'e... Ultra zevkli ve orijinal dekorasyonuyla konforu katlayan, mimarisi ve tarihiyle büyüleyen bir 'rehab' yuvası şimdilerde. Açık-kapalı termal havuzları, jakuzileri, lüks masaj odaları, orijinal çini desenleri kadar personel, hizmet ve işletme kalitesiyle de beş yıldızlı bir adres. En özel yanı ise, hikayesine ve tarihine olan sadakati. Giderseniz rehavete kapılıp, Mustafa Kemal'imizin favorisi olan Cihannüma'da (en üstteki cam oda), termal vadiye karşı bir kahve içmeden döneyim demeyin. Üzülürsünüz.

"ozelsevim.jpg"Yazlık başkent
Yolum Yalova'ya düşünce, hızlı feribottan inip Termal'e doğru giderken karşılaştığım manzara epey hayal kırıklığına uğrattı maalesef beni. Birbirinden çirkin ve şekilsiz evler, derme çatma çevre, birbiriyle yarışan kötü kötü renkler... Kimse kimseye 'Hop arkadaş, n'apıyorsun dur!' dememiş. Kafa nereye beton oraya. Tam Türk-iş. Termal su gibi doğal bir cevhere sahip şehrin, neredeyse tek geçim kaynağı turizm üstelik... İnanılır gibi değil. Hava bedava, su bedava, yeşil gani... Ama insan eli değen ne varsa had safhada 'çirkin'. Çarpık. Döküntü. Çınar ağaçlarının arasından uzanan bir güzelim yol ise çölde vaha... Dolmabahçe'deki iki yanı çınarlı yolun aynısı. Ve bu benzerlik tesadüf değilmiş meğer. Önceleri de sık gittiği Yalova'da, hastalığı nedeniyle bir yıla yakın kalan Atatürk'ün 'yazlık başkente' armağanıymış sevgili çınarlar. Dolmabahçe'den başlayan şiirsel manzara kesintiye uğramasın istemiş... İyi ki... Güzel ne varsa zaten Atam... Anladın sen... Rahat uyu.

Avrasya'da çek, paylaş, kazan!
Yarın Avrasya günü. Hava güzel, İstanbul güzel, daha ne olsun! Eşofmanları, spor ayakkabıları giyip düşüyoruz biz yola, AKŞAM ailesi olarak. 34. Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu vakti. Umarım karşılaşırız köprü üstünde sayın okuyan. Bir de yarışma var bu arada: Maratonda çekilmiş fotoğrafını maraton.aksam.com.tr adresinde paylaşanlar arasından en çok oyu alan iPad 2 kazanıyor. Çek, paylaş, kazan... Eşi dostu oy vermek için organize etmeyi de unutma tabii sayın yarışan. Güzel bir macera diliyorum herkese.

Hope Tweet Hope: 'Öp beni, bu bütün soruların cevabı olur - Casablanca 1942' (@SineFabrika)

<p> </p>

ŞAM YÖNETİMİ İLE MUHALEFET UZLAŞABİLİR Mİ?

Bayiden 3 milyon TL'ye sıfır lüks cip aldı hayatının şokunu yaşadı

Bakan Soylu paylaştı! Daha önce hiç böyle görmediniz

Parmaklarınız sizi ele veriyor! İşte kişiliğinizi ortaya çıkarılabilecek gizli gerçekler