• $16,7018
  • €17,6857
  • 985.057
  • 2525.33
21 Ağustos 2012 Salı

Olaylar olaylar...

Danimarka Başbakanı Helle Thörning Schmidt, ülkede düzenlenen eşcinsel festivalinde kortej yürüyüşüne katılınca bir gazeteci sordu: 'Siz hiçbir başka kadınla seviştiniz mi?' Bir an şaşkınlık yaşayan başbakanın cevabı ise şu oldu: 'Gerçeği söylemem gerekirse ben daha çok karşı cinse ilgi duyuyorum. Burada bulunmamın nedeni, Danimarka'da farklılıklara ve birlikte eğlenmeye yer olduğunu göstermek...'
(Hem gazetecilik hem de başbakanlık üzerine ders niteliğinde bir 'ileri demokrasi' örneği.) 
***
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, AKŞAM'a verdiği özel röportajda 'İlişkiyi samimiyetle kurarsak, eminim ki biz mütedeyyin kesimden önemli oranda oy alırız' demiş.
(Bana kalırsa bu 'strateji' bir liderin ancak ve ancak biyografisine yakışacak türden. Çünkü siyasi liderler - ve sahne yıldızları - tırmanış maceralarını aksiyonlarıyla gerçekleştirirler, niyetleriyle değil. Seçmenin gözü önünde bu türlü oy hesabı yapmak, kalabalık bir masada para saymaya benzer. İtici olmakla kalmaz, görgüsüz de bellenirsiniz.)   
***
Tony Scott... Top Gun (1986), True Romance (1993) gibi filmleriyle popüler sinema tarihinin unutulmazları arasına giren ünlü yönetmen Tony Scott (68), kendini Los Angeles'taki bir köprüden aşağıya bırakarak intihar etti.
(Nasıl demişti yazar... 'Gece yarısı köprülerden geçmem asla. Orada durmuş aşağıya atlamak üzere olan biriyle karşılaşmaktan korkarım. Ne ona 'Hey dur! Sakın yapma' deme hakkını kendimde bulabilirim ne de oradan öylesine geçip gidebilirim'...)
***
Ünlü köşe yazarı ve 140 karakter emekçisi Ahmet Hakan, twitter'a yazmış: 'Sütlü tatlılarda süper başarısız olan annem ev baklavasında resmen şov yapar.'
(İzzet Çapa'ya sesleniyorum; Ahmet Hakan'ın annesiyle sürpriz bir bayram röportajı şahane olmaz mı dostum? Beyaz'ın annesinin tahtına oturması işten bile değil.)
*** 
Türkiye'nin en muhabbetli adamlarından Aydın Boysan'a AKŞAM'dan Şenay Yıldız soruyor: 'Nasıl görüyorsunuz Türkiye'nin değişimini?' Aydın Bey'in cevabı muazzam: '40 yıl önce Nejat Eczacıbaşı ile ilk tanıştığımda bana 'Üstat zatialiniz Fransız terbiyesi mi, İngiliz terbiyesi mi, ne terbiyesi aldınız?' diye sordu. Ben de dedim ki, 'Feyzaldığım yerleri size söyleyeyim: İstanbul'da Davutpaşa çöp iskelesi, Davutpaşa ıspanak viranesi, Samatya Narlıkapı Çıkmazı, Yeşilköy bamya tarlası'. Ama bizim kenar mahallede tiyatro vardı. Narlıkapı Tiyatrosu'nda Shakespeare, Molliere oynardı. Şehir Tiyatroları'nda olanlara bakın işte. Tuhaflıklar, tuhaflıklar. Hele hele 92 yaşında iseniz bu tuhaflıkları midem ve kafam bozularak izliyorum. Bir başka türlüydü bizim memleketimiz'. (Bayram ziyaretinin kısası makbulmüş, bana müsaade sayın okuyan. Birlikte nice bayramlara...)

Hope Tweet Hope: 'Şayet sevdikleriniz yanınızdaysa ve karnınız toksa, bu bayram en mutlu sizsiniz.' (@aselcukural)

<p>Odaknoktasında; kaliteli ve sağlıklı hayat tarzını, aile yaşamını ve insanıönceleyentv4 bunu yapa

tv4 Ekranlarında Bizleri Neler Bekliyor? Filiz Zengin Akşam tv'ye anlattı.

Bakan Karaismailoğlu, kazı çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı! Yüzde 95'i tamamlandı

Gösteri sırasında piton adamı boğdu! Dehşet anları

Yeni keşifler için çalışmalar başladı! ''Tarihin sıfır noktası''